Redaktori i Pinta Image, alternative për Photoshop dhe GIMP

redaktues fotografish pint

Photoshop është programi më i përdorur për të redaktuar imazhin në botë, një që shumë përdoruesve u mungon veçanërisht në Linux dhe që shpesh bën që shumë të mos vendosin të marrin hapin e parë. Për skeptikët ekziston GIMP, por ka nga ata që nuk kanë vetëm shikojeni qartë si një alternativë.

Për ta sot do të flasim për Pinta, a mjet për redaktimin e imazheve dhe vizatim për Ubuntu krejtësisht falas, me një aspekt që të kujton shumë nga redaktori i pronarit të imazhit të Adobe dhe kaq i përhapur në të gjithë botën.

Programi ka arritur versionin e tij 1.6 dhe bashkë me të vjen një dialog i ridizenjuar i imazheve dhe mjeteve, një depo e shtesa komuniteti menaxhoi dhe rregullon për mbi 50 mete. Megjithëse tani shërben gjithashtu si një alternativë shumë themelore për Photoshop dhe GIMP, fillimisht u bazua në Paint.NET.

Aplikacioni u krijua për t'u përdorur si një alternativë më e thjeshtë aplikacione më të komplikuara siç kemi diskutuar më parë. Përveç lejimit të përdorimit të mjeteve të vizatimit, ne kemi shtresa të pakufizuara, histori pune për të na ndihmuar të zmbrapsemi dhe një ndërfaqe përdorimi plotësisht të konfigurueshme.

Versioni i mëparshëm i programit doli gati një vit më parë dhe tashmë ka përfshirë menaxherin shtesa e cila reklamohet këtu si diçka e re, por nuk kishte përmbajtje të shkarkueshme në atë kohë. Tani mund ta gjejmë plugins për të shkarkuar për Pinta. Për momentin ekzistojnë gjashtë: Ascii Art, mbështetje WebP, Block Brush, Generate Grid, Night Vision Effect dhe Uploader, së bashku me një demo.

instaloni Pinta në Ubuntu të gjithë ju duhet të bëni është depo që ne ju japim më poshtë:

sudo add-apt-repository ppa:pinta-maintainers/pinta-stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install pinta

Pinta akoma ka mbetur shumë punë të jesh një mjet me të vërtetë alternativ ndaj GIMP dhe Photoshop, por nëse nuk dëshiron ta komplikosh shumë veten ose ndërfaqja GIMP nuk të bind shumë, mund të jetë një opsion i vlefshëm. Sipas mendimit tim, ai është ende disi i kufizuar, por ne do të shohim nëse projekti ka një të ardhme të mirë dhe nëse zbatohen përmirësime në të ardhmen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nuhu dijo

  Kur isha duke përdorur Windows, unë përdorja Paint. NET për filtrat dhe thjeshtësinë e tij, kur instalova Ubuntu duhet të them se Pinta më ndihmoi shumë, dhe megjithëse më në fund e kam zëvendësuar me Gimp, këto dy programe më ndihmuan shumë për të filluar në redaktuesit e imazheve dhe bënë kalimin tim te të dy Gimp dhe Photoshop nuk ishte aq e vështirë, për të cilën kam dashuri të veçantë për ta.
  Nuk e di pse por kisha idenë se zhvillimi i Pinta ishte ndalur, jam i lumtur të shoh që nuk ishte ashtu, mbase është koha ta provoj përsëri.
  Përshëndetje.

  1.    Rafael dijo

   Ne i vlerësojmë komentet tuaja, veçanërisht ata që për ndonjë arsye kanë nevojë të emigrojnë në Ubuntu dhe nuk kanë njohuri ose shumë burime për t'u përballur me një ndryshim në sistem dhe mjetet e punës, ne do të marrim parasysh përvojën tuaj për ta bërë tonën diçka më shumë të këndshëm dhe më pak traumatik, mirënjohës për kontributin tuaj dhe do të konsideroni të filloni me këtë mjet, përshëndetje dhe falënderime përsëri!

 2.   Rafael dijo

  Ne i vlerësojmë komentet tuaja, veçanërisht ata që për ndonjë arsye kanë nevojë të emigrojnë në Ubuntu dhe nuk kanë njohuri ose shumë burime për t'u përballur me një ndryshim në sistem dhe mjetet e punës, ne do të marrim parasysh përvojën tuaj për ta bërë tonën diçka më shumë të këndshëm dhe më pak traumatik, mirënjohës për kontributin tuaj dhe do të konsideroni të filloni me këtë mjet, përshëndetje dhe falënderime përsëri!

 3.   Luana dijo

  Si shkarkohet?