AMDGPU-PRO është azhurnuar me mbështetjen për versionet më të fundit të Ubuntu

amdgpu-pro

Drejtuesi i kartës grafike AMD azhurnohet me mbështetjen për versionet më të fundit të Ubuntu. Drejtuesi nga kjo kompani quhet AMDGPU-PRO, një emër paksa i çuditshëm, por i krijuar shprehimisht për shpërndarjet Gnu / Linux dhe përshtatjen e tij në kernelin Linus Torvalds. AMDGPU-PRO nuk kërkohet që grafika të funksionojë si duhet në Ubuntu por Po, është e detyrueshme ta kemi nëse duam të përdorim teknologji të tilla si Vulkan ose Unity (motor grafik).

Ky drejtues është azhurnuar në versionin 18.30, një version që jo vetëm përfshin mbështetje për kartat grafike të fundit AMD por gjithashtu përfshin mbështetje për versionet më të fundit të shpërndarjeve më të njohura të Linux, përfshirë Ubuntu 18.04.1 dhe Ubuntu 16.04.5.

Në shënimet e shoferit mund të gjejmë informacion shterues në lidhje me ndryshimet dhe harduerin e mbështetur, megjithëse nëse kemi pajisje të vjetra, ky version i ri do të funksionojë pothuajse me të. Instalimi i këtij drejtuesi është shumë i thjeshtë.

Para së gjithash ne duhet të marrim paketa AMDGPU-PRO në lidhje me versionin tonë të Ubuntu. Pasi ta kemi këtë paketë, e zbërthejmë në shtëpinë tonë. Tani hapim një terminal brenda dosjes dhe krijojmë dhe ekzekutojmë kodin e mëposhtëm:

./amdgpu-install -y

Kjo do të fillojë instalimin e shoferit në Ubuntu tonë, gjithashtu do të instalojë varësitë që janë të nevojshme nga depot e Ubuntu. Mos harroni se instalimi i këtij drejtuesi është opsional.

Nuk e kam të instaluar në kompjuterin tim pasi punon me drejtuesin standard por në rast të përdorimit të mjeteve si Vulkan ose Steam, do të kem detyrimin ta instaloj për funksionim korrekt. Mos harroni se çfarë ka ndodhur dhe po ndodh me drejtuesit që lidhen me kartat grafike, veçanërisht mbajtësit e kartave me chipset Nvidia.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.