Aplikacionet Linux: LXD për kompjuterët Chromebook

LXD në Chromebook

Stefan Graber ka botuar një postim në blog të Ubuntu për diçka që tashmë e dinim: Chromebook mund të përdorin aplikacione Linux, më konkretisht ato të LXD, diçka që filloi me Chrome OS 69. Emri që ata i dhanë funksionit të ri nuk ishte shumë origjinal, pasi quhet Linux Apps. Kjo veçori lejon një përdorues të sistemit operativ Chrome të instalojë aplikacione nga depot e Debian dhe t'i integrojë ato në sistemin kryesor operativ. Në hyrjen e re, Graber shpjegon se si funksionon e gjitha.

Për të qenë në gjendje të përdorin Aplikacionet Linux do të jetë e nevojshme të keni një Chromebook që vazhdon të ketë mbështetje zyrtare nga Google. Gjithashtu, ju duhet pajisja që të keni pajisje të mjaftueshme për të drejtuar një makinë virtuale. Do të funksionojë si në kompjuterët 32-bit ashtu edhe në 64-bit, kështu që duket se pak kompjutera do të mbeten pa qenë në gjendje të shijojnë një mundësi që është në dispozicion që nga tremujori i fundit i 2018.

Aplikacionet Linux: Chromebook-et bëhen të pajtueshme me LXD

Për të instaluar Aplikacione Linux në një Chromebook të mbështetur, thjesht kërkoni "Terminal" në listën e aplikacioneve. Përzgjedhja e tij do të fillojë instalimin e paketës Linux Apps. Pasi të instalohet, ajo që do të shohim do të jetë një emulator terminal shumë e ngjashme me atë që shohim në çdo shpërndarje Linux që e ka atë amtare.

Emulator quhet pinguin dhe prej tij mundemi instaloni paketat Debian nga depot e tyre. Kjo do të thotë që, për shembull, ne mund të instalojmë (gjoja) video player VLC me komandën sudo apt instalo vlc. Pas instalimit të softuerit, nëse programi punon në një dritare ose GUI, shkurtorja do të shtohet në nisësin e Chrome OS. E tëra çfarë duhet të bëjmë për ta ekzekutuar është të klikojmë mbi të. Në imazhin e tretë në galerinë tjetër shohim se si po funksionon versioni «Tuxera» i Puzzle Bobble.

Si funksionojnë aplikacionet Linux

Chrome OS është krijuar për të qenë një sistem shumë i sigurt, është praktikisht një sistem vetëm për lexim me shumicën e të dhënave të ruajtura në re dhe të sinkronizuara në pajisje të tjera nëse është e nevojshme. Për të instaluar të gjithë këtë softuer, ai përdor kontejnerët LXD. Kur instaloni Linux Apps ne jemi duke instaluar një quhet makinë virtuale vetëm për lexim termina. LXD funksionon në atë makinë virtuale.

pinguin është krijuar nga një e vogël Imazhi Debian shpërndarë nga vetë Google. Ky kontejner kalon nëpër një numër pajisjesh dhe bazat në mënyrë që të mund të ndërveprojë me desktopin e Chrome OS. Sistemi operativ gjithashtu di se si të ndërveprojë me këtë kontejner për të marrë gjëra të tilla si lista e aplikacioneve të instaluara në desktop ose qasja në skedarët e ruajtur në kontejner. Ekzistojnë gjithashtu informacione se si të përdoret LXD direkt në postimin e blogut të postuar nga Graber.

Çfarë mendoni për këtë opsion të ri të disponueshëm në Chromebook?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.