Si të bëni kopje rezervë të mollëve, shtesave dhe tastave të kanellës

Linux Mint Cinnamon

Megjithëse është opsioni më i mirë për të siguruar 100% që të mos mbajmë gabime nga një instalim i mëparshëm, instalimi i një sistemi nga e para mund të jetë një sherr. Më pëlqen të filloj gjithmonë nga 0, gjithashtu më pëlqen, për shembull, të rimarr disa dosje konfigurimi, siç është rasti i dosjes .firefox pavarësisht shpërndarjes që përdor. Në mjedis Kanellë ne kemi shumë gjëra që mund të dëshirojmë t'i kursejmë dhe kjo është arsyeja pse do t'ju mësojmë se si ta bëni një applet rezervë, shtesa dhe tavolina të një mjedisi grafik që ka fituar famë falë shpërndarjeve si Linux Mint.

Për rreth tre vjet tani, Kanella na ka lejuar të shtojmë:

 • Molla: ato shtojnë ikona të reja në panel nga të cilat ne mund të kryejmë operacione të ndryshme, të tilla si kontrolli i shkëlqimit, kontrolli i baterisë nëse jemi duke përdorur një kompjuter portativ, qasja në mjetin e kërkimit, kontrolli i aplikacioneve gjatë fillimit, etj.
 • Zgjerime: Ata mund të modifikojnë disa funksione të Kanellës, të tilla si shtimi i një Dock ose ndryshimi i imazhit të dritares së zgjedhësit të aplikacionit (ai që shfaqet kur shtypni Alt + Tab së bashku).
 • Tavolina: aplikacionet e vogla që shfaqen në desktop.

Krijimi i kopjeve rezervë të aleteve, zgjatimeve dhe tavolinave të kanellës

Sapo të fillojmë Linux Mint do të shohim se tashmë kemi disa nga opsionet e mëparshme në dispozicion, por gjithashtu mund të shtojmë edhe disa të tjera. Nëse, për çfarëdo arsye, ne duam riinstaloni sistemin (ose azhurnoni atë) dhe mos humbni gjithçka që kemi shtuar në këtë drejtim, është mirë që gjithmonë të bëni një kopje rezervë. Secili opsion ruhet në një rrugë, të cilat janë si më poshtë:

 • Apletet ruhen në dosje /home/*ouruser*/.local/share/cinnamon/applets nëse vetëm një përdorues po e përdor atë ose / usr / share / kanellë / applet nëse applet është i instaluar ndaloni ndonjë përdorues. Ata që janë në rrugën e dytë janë zakonisht ata që instalohen si parazgjedhje, kështu që nuk është e nevojshme të bëni këtë rezervë në fillim. Ajo që ndodh është se kur azhurnoni në një version më të lartë mund të zbulojmë se ata kanë ndaluar së mbështeturi një applet që ishte i mirë për ne dhe është gjithmonë më mirë të jesh i sigurt sesa të vjen keq.
 • Shtesat ruhen në dosje /home/*ouruser*/.local/cinnamon/extensions për një përdorues ose / usr / share / kanellë / extensions nëse prek të gjithë përdoruesit. E njëjta gjë që thashë për applet është e vërtetë për zgjerimet.
 • Desklet ruhen në dosje /home/*ouruser*/.local/share/cinnamon/desklets nëse ato prekin vetëm një përdorues dhe usr / aksion / kanellë / tavolina nëse ndikon në të gjithë sistemin operativ. Gjithashtu nuk është e nevojshme të bëni kopje rezervë të rrugës së dytë, por them të njëjtën gjë siç thashë me appletet dhe shtesat.

Mbani në mend se dosjet që kanë një pikë përpara, të tilla si ".local" në shtigjet e mëparshme, janë dosje të fshehura, kështu që ne do të duhet të tregojmë skedarët e fshehur për të pasur mundësi të hyrjes në to.

Tani nuk keni asnjë justifikim për të mos i kthyer appletet, shtesat dhe dekletet në sistemin tuaj operativ me mjedisin e Kanellës pas instalimit nga 0, apo jo?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.