Si të instaloni Arduino IDE në versionet më të fundit të Ubuntu

Ekrani i spërkatjes së Arduino IDE

Projekti Arduino është një projekt Hardware Falas që kërkon të afrojë bordet elektronike me përdoruesin përfundimtar për një çmim të vogël dhe me mundësinë e të qenit në gjendje të replikohen dhe modifikohen pa pasur nevojë të paguajnë një licencë ose të drejtën e kopjimit. Gjithashtu, si Softueri i Lirë, Hartimet e Projektit Arduino mund të jenë të përputhshme me çdo lloj Softueri dhe Hardware falas.

Projektimet e modeleve të ndryshme të bordeve gjenden në faqen zyrtare të internetit të projektit, si dhe mundësia e blerjes së bordeve për ata që nuk duan të bëjnë një, por jo vetëm që do të kemi nevojë për bordin për projektin tonë. për të punuar ose që Arduino të ketë kuptim, Do të na duhet gjithashtu softuer, softuer që mund të krijojmë me Ubuntu tonë. Ky program nuk mund të krijohet me një redaktues të thjeshtë kodi por do të duhet të kemi një program të quajtur Arduino IDE.

Çfarë është Arduino IDE?

Arduino IDE është një paketë programimi që ata që janë përgjegjës për Projektin Arduino kanë krijuar për të prezantuar softuerin në bordet Arduino. Arduino IDE nuk është vetëm një redaktues kodi por ka një korrigjues dhe përpilues që na lejon të krijojmë programin përfundimtar dhe gjithashtu ta dërgojmë atë në memorien e bordit Arduino..

Kjo e fundit mund të jetë pjesa më interesante ose e rëndësishme e Arduino IDE pasi ka shumë IDE falas në Ubuntu, por asnjëri prej tyre nuk ofron lidhje me modelet zyrtare të bordit Arduino.

Versionet e fundit të Arduino IDE jo vetëm që e kanë bërë këtë program më të pajtueshëm me modelet e reja të Projektit, por gjithashtu kanë përmirësuar funksionet IDE, duke lejuar madje edhe një ndërfaqe cloud që na lejon të krijojmë një program për Arduino kudo në botë (të paktën aty ku ka lidhje interneti). Dhe jo vetëm që Arduino IDE është i lirë në hapësirën gjeografike, por është gjithashtu falas brenda hapësirës kompjuterike pasi Arduino IDE mbështet lidhjen me të gjitha llojet e programeve, përfshirë redaktuesit e kodeve që do të lehtësojnë punën me pajisjen Arduino. Sidoqoftë, Arduino IDE është gjithashtu një Program i Lirë.

Si të instaloj Arduino IDE në Ubuntu tim?

Arduino IDE nuk është në depot zyrtare të Ubuntu, të paktën versioni i fundit, kështu që ne duhet të përdorim faqen zyrtare të Projektit për të marrë këtë IDE. Tani ekzistojnë dy versione të Arduino IDE, një version që korrespondon me degën 1.8.x dhe një degë tjetër që korrespondon me versionin 1.0.x. Dallimi midis të dy versioneve qëndron në modelet e pllakave që ata mbështesin. Personalisht mendoj se opsioni më i mirë është të shkarkoni degën 1.8.x të Arduino IDE. Kjo sepse ne mund ta ndryshojmë bordin në çdo kohë dhe ky version do ta mbështesë atë, por nëse zgjedhim një version nga dega tjetër, duhet të ndryshojmë programin nëse kalojmë në një bord modern, pasi dega 1.0.6 bën nuk mbështesin bordet më moderne Arduino.

Foto nga faqja në internet e Arduino IDE

Pasi të kemi shkarkuar paketën Arduino IDE nga këtu, ne zbërthejmë skedarin e kompresuar në çdo dosje të shtëpisë sonë (më mirë ta bëjmë atë në Shtëpi dhe jo në Shkarkime për të shmangur problemet kur pastrojmë në të ardhmen).

Në paketën që kemi zbërthyer, do të shfaqen disa skedarë dhe madje dy ekzekutues, njëri prej tyre quhet Arduino-Builder, por këto skedarë të ekzekutueshëm nuk do të jenë të nevojshme për të instaluar Arduino IDE në Ubuntu tonë. Nëse duhet të hapim një terminal në dosjen ku ndodhen të gjitha këto skedarë. Pasi ta kemi këtë, në terminal shkruajmë sa vijon:

sudo chmod +x install.sh

Kjo komandë do të bëjë që skedari i instalimit të ekzekutohet pa pasur nevojë të jetë root. Tani ne ekzekutojmë sa vijon në terminal:

./install.sh

Kjo do të fillojë instalimin e Arduino IDE në Ubuntu tonë. Pasi t’i bindeni urdhrave të ndihmësit dhe të prisni disa sekonda (ose minuta, në varësi të kompjuterit). Dhe kjo është e gjitha, ne do të kemi të instaluar Arduino IDE në Ubuntu tonë dhe një shkurtore të këndshme në tavolinën e punës. Në këtë rast Nuk ka rëndësi se cilin version të Ubuntu kemi sepse punon me 10 versionet e fundit të Ubuntu që janë lëshuar (Përfshirë versionet LTS).

Instalimi i Arduino IDE

Çfarë më duhet të punoj me Arduino IDE?

Të gjitha sa më sipër do të na ndihmojnë për të instaluar Arduino IDE në Ubuntu por është e vërtetë që nuk do të jetë e mjaftueshme që bordi ynë Arduino të funksionojë si duhet ose siç dëshirojmë të dëshironim. Tani, programi Arduino IDE është ende një redaktues i thjeshtë kodi siç mund të jetë Gedit. Por mund të rregullohet. Për atë do të na duhet një kabëll usb printeri, një kabllo energjie 5V dhe një bord zhvillimi.

Zhvillimi i një programi me Arduino IDE dhe bordin Arduino UNO

Ne lidhim gjithçka dhe tani nga Arduino IDE do të shkojmë Mjetet dhe në Pllakë zgjedhim modelin që do të përdorim, zgjedhim portin përmes të cilit do të komunikojmë me panelin dhe pastaj zgjedhim opsionin "Merrni informacion nga bordi" për të verifikuar që ne po komunikojmë si duhet me pajisjen.
Foto nga Arduino IDE

Tani shkruajmë programin dhe kur ta përfundojmë, shkojmë në menunë e Programit. Në të duhet së pari Kontrolloni / përpiloni dhe nëse nuk lëshon ndonjë problem atëherë mund të përdorim opsionin Ngarko.
Foto nga Arduino IDE

Dhe nëse nuk kam kompjuterin tim, si mund ta përdor Arduino IDE pa Ubuntu tim?

Në rast se nuk kemi Ubuntu në dorë ose thjesht duam të krijojmë një program për një bord por nuk duam të përsërisim të gjitha sa më sipër, atëherë duhet të shkojmë te këtë rrjetë i cili na ofron një version të Arduino IDE plotësisht në Re. Ky mjet quhet Krijo Arduino.

Ky version na lejon të bëjmë gjithçka njësoj si versioni i fundit i Arduino IDE por programet dhe kodet që kemi krijuar mund të ruhen në një hapësirë ​​në internet që i kemi caktuar si dhe jemi në gjendje t'i shkarkojmë për t'i zbatuar në çdo projekt që krijojmë në Arduino IDE.

A mund t'i kapërcej të gjitha këto hapa?

Në mënyrë që të funksionojë siç duhet bordi Arduino, e vërteta është se ne nuk mund të kapërcejmë asnjë nga hapat e mëparshëm, por jo sepse Arduino IDE punon si Microsoft Word ose Adobe Acrobat por për shkak të fakt i thjeshtë se nuk ka asnjë alternativë aq të mirë. Në thelb, për të ekzekutuar softuerin ose programin tonë në bordet tona, së pari na duhet një IDE për të krijuar programin. Për këtë do të mjaftonte me NetBeans, por na duhet mundësia për të qenë në gjendje ta dërgoni atë në pllakë. Për këtë nuk do të na duheshin vetëm Netbeans por edhe menaxheri i skedarëve. Por, për këtë do të na duhej që Ubuntu kishte të gjithë drejtuesit për bordin Arduino që do të përdorim.

E gjithë kjo kërkon hapësirë ​​dhe kohë që shumë zhvillues nuk janë të gatshëm të shpenzojnë, prandaj rëndësia e përdorimit të Arduino IDE dhe jo opsioneve të tjera që ose nuk kanë shoferë, ose nuk janë IDE ose nuk lejojnë shpërndarjen e softuerit. pjata. E mira për Projektin Arduino, ashtu si me Ubuntu është që çdokush mund të krijojë programe, zgjidhje ose mjete të përputhshme me Ubuntu dhe Arduino, pa pasur nevojë të paguajë asgjë për të.


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cesar Barrionuevo dijo

  Edhe nje here faleminderit shum !! Shpjegim i mirë dhe gjithçka bën mrekulli.

 2.   leonidas83glx dijo

  Sapo e instalova në Lubuntu tim 18.04 dhe funksionon shumë mirë, më duhet të blej pllakën amë. Unë kam filluar të eci në këtë botë të Arduino sepse programet arsimore të arsimit të mesëm në Argjentinë po më kërkojnë, unë jam një mësues i arsimit teknik.

 3.   Gabriel dijo

  më falni por për ta instaluar nga tastiera në fund më duhej të hyja në dosje dhe të ekzekutoja komandën sudo apt install arduino-builder
  Nuk e di pse, por kur ekzekutova komandën ju treguat se do të më tregonte.

  chmod: 'install.sh' nuk mund të arrihet: Skedari ose drejtoria nuk ekziston

  Unë jam i ri në fushën e softuerit falas, mendoj se kam bërë një gabim, por të paktën kam qenë në gjendje ta instaloj atë nga tastiera duke u rregulluar vetë.
  Nëse mund të komentoni se cili ishte gabimi im ose pse del kjo legjendë, do të doja ta dija. faleminderit shumë paraprakisht dhe mbajeni programin falas !!!