Përditësoni desktopin tuaj MATE në Ubuntu MATE 15.10

Ubuntu MATE 1.12.1Kemi versionin e ri të Ubuntu MATE për disa muaj, por kjo nuk do të thotë se kemi versionin e fundit të desktopit të famshëm MATE. Për më tepër, nëse krahasojmë versionet, përpara versionit Ubuntu MATE ka disa versione që jo vetëm ofrojnë veçori të reja, por edhe rregulloni gabimet dhe problemet që desktopi ka akoma.

Martin Vimpress, kreu i shijes zyrtare të Ubuntu MATE ka krijuar një depo që na lejon të azhurnojmë desktopin të Ubuntu MATE 15.10 pa ndonjë problem, vetëm me depon dhe komandën e apt-get upgrade. Ky depo do të azhurnojë MATE në version 1.12.1 i cili jo vetëm rregullon gabimet por është gjithashtu i pajtueshëm me bibliotekat GTK 3.18 dhe shton disa funksionalitete shtesë si p.sh. dokun e cila është kontrolluar kohët e fundit dhe është vetëm në depon MATE për Debian.

Si të azhurnoni MATE

Në çdo rast, për të azhurnuar desktopin tonë në versionin 1.12.1 do të jetë e mjaftueshme me hap një terminal dhe shkruani sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mate-dev/wily-mate
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Pasi të jetë bërë kjo, desktopi do të azhurnohet plotësisht dhe me versionin e ri. Por ndonjëherë kjo nuk do të thotë se është më e mira për sistemin tonë ose ekipin tonë. Ndonjëherë për çfarëdo arsye (një program i papajtueshëm, pajisje të ndryshme, etj ...) kompjuteri ynë jep probleme, në atë rast ekziston një mundësi që është çinstaloni depon dhe të gjithë programin e saj, për këtë, si më parë, ne hapim terminalin dhe shkruajmë:

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:ubuntu-mate-dev/wily-mate

Me këtë ndryshimet do të kthehen dhe do të kemi desktopin si më parë.

Personalisht e kam testuar këtë tryezë pune dhe ende zbuloj se duhet të lustrojë shumë gjëra, nëse jeni si unë, mendoj se kjo depo do të jetë e dobishme pasi që do të shtohen versione të qëndrueshme desktop pa pasur nevojë të presim që të dalë një version i ri i Ubuntu MATE. Diçka e dobishme dhe praktike edhe pse ndonjëherë mund të sjellë një pakënaqësi, mos e harroni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Fernando Esteban Escobar Barraza dijo

    shkëlqyeshëm po prisja diçka të tillë