Si të azhurnoni Ubuntu tuaj 17.10 në Ubuntu 18.04 Beta

Bionic Beaver, nuska e re e Ubuntu 18.04

Versioni tjetër i Ubuntu LTS do të dalë në 26 Prill, domethënë, Ubuntu 18.04 LTS. Një version Long Stand që ofron më shumë qëndrueshmëri dhe një Gnome të lëmuar. Shtë një version që padyshim do të ketë një pranim të madh mes përdoruesve, por aktualisht nuk rekomandohet ta përdorni pasi është në shtetin Beta.

Pavarësisht se jam nga Beta, me siguri shumë përdorues duan të provojnë ose azhurnojnë versionin e tyre nga Ubuntu 17.10 në Ubuntu 18.04 Beta. Isshtë një proces që ne nuk e rekomandojmë, por do të shpjegojmë se si ta bëjmë atë. Epo, ka makina virtuale ose ekipe eksperimentimi që mund të përdoren për këto detyra.

Së pari shkojmë te Softueri dhe Përditësimet dhe në skedat e konfigurimit, së pari Ne ndryshojmë skedën e azhurnimit në çdo version dhe më pas në opsionin Zhvilluesi, shënojmë opsionin që shfaqet. mbyllim dhe rimbushim memorjen cache të depove.

Tani ne hapim terminalin dhe shkruajmë sa vijon:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Kjo do të azhurnojë sistemin dhe pas azhurnimit ndoshta do të na kërkojë të rindizim kompjuterin. Ne bejme. Tani, në terminal shkruajmë sa vijon:

sudo update-manager -d

Kjo do të ekzekutojë ndihmësi i azhurnimit dhe duhet të na tregojë se ekziston një version i quajtur Ubuntu 18.04. Padyshim që ne shtypim butonin e azhurnimit. Kjo do të nisë magjistarin e azhurnimit që do të na drejtojë përmes azhurnimit të Ubuntu 18.04 Beta. Gjatë këtij procesi ai do të na kërkojë leje për azhurnimin e paketave të caktuara, heqjen e paketave të tjera dhe ndryshimin e paketave të tjera. Një proces i thjeshtë që do të zgjasë disa minuta. Kur të përfundojë azhurnimi, magjistari do të na kërkojë të rindezim kompjuterin, ne themi po dhe pas rindezjes, ekipi ynë do të ketë Ubuntu 18.04 Beta.

Siç mund ta shihni, është një proces i thjeshtë dhe relativisht i shpejtë, por asgjë nuk rekomandohet të bëhet. Ubuntu 18.04 është ende në beta dhe megjithëse mund të duket shumë e qëndrueshme për ne, defekt mund të shfaqet gjithmonë që fshin të gjitha informacionet tona. Dhe thjesht duhet të prisni pak më shumë se një muaj që të keni versionin përfundimtar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Malave dijo

  Nëse gjatë azhurnimit mund ta mbaj Unity në vend të Gnome do ta bëj, përndryshe ndryshoj distro

  1.    LMJR dijo

   T TO MBAJN UNITETIN:
   sudo apt instaloj unitetin lightdm

   Dhe ju e dini që hyni dhe zgjidhni unitetin në vend të gnome.
   e thjeshtë, apo jo?

 2.   lomonosoff dijo

  azhurnim dhe asnjë katastrofë nuk ndodhi.