Blender 2.80, tani në dispozicion aktualizimi i madh që është një "fillim i ri"

blender 2.80

Blender ka përfituar nga java e SIGGRAPH 2019 në shpall diçka e rëndësishme: blender 2.80, një version i ri i redaktorit të tij të modelimit, ndriçimit, pasqyrimit, animacionit dhe grafikës 2.80D që, me fjalët e tij, është gjithashtu "një fillim i ri". Versioni i ri arrin me një ndërfaqe përdorimi të ridizajnuar që tani përqendrohet në atë që po krijojmë. Gjithashtu lidhur me UI, Blender vXNUMX prezanton një temë të re të errët dhe ikona të reja. Për më tepër, ndërveprimi midis tastierës, mausit dhe tabletës është rifreskuar dhe tani përdorni klikimin e majtë për të zgjedhur si parazgjedhje.

Hapësira e punës është rinovuar gjithashtu. Tani shabllonet dhe hapësirat e punës na lejojnë të fillojmë me shpejtësi detyra si skulpturë, pikturë strukturore ose gjurmim i lëvizjes. Ato mund të personalizohen për të krijuar mjedisin tuaj efikas të punës. Në rast se sa më sipër tingëllon pak, ato gjithashtu kanë prezantuar një të re pamje moderne 3D që do të na lejojë të tregojmë një skenë të optimizuar për detyrën që po bëjmë.

Blender 2.80 prezanton mjete dhe pajisje të reja

Fut blender 2.80 mjete të reja, të tilla si ato interaktive që janë në dispozicion në pamjen 3D dhe redaktorin UV. E gjithë kjo do ta bëjë më të lehtë përdorimin e Blenderit për përdoruesit e rinj, gjë që mund të nënkuptojë gjithashtu se veteranëve mund t'ju mos pëlqejë aq shumë, diçka që, për shembull, ka ndodhur edhe në versionin e ri të Kdenlive.

Ata gjithashtu kanë prezantuar Eevee, një procesor i ri i bazuar në fizikë në kohë reale. Eevee fShërben si interpretues përfundimtar i kornizës, ashtu edhe motor që fuqizon pamjen në kohë reale të Blenderit për të krijuar pasuri. Karakteristikat e opsioneve të tilla si vëllimi, pasqyrimet dhe thyerjet e hapësirës së ekranit, shpërndarja e nën-sipërfaqes, hijet e buta dhe të kontaktit, thellësia e fushës, turbullira e shkundjes së kamerës dhe lulëzimi.

Blender 2.80 tani është në dispozicion nga faqen tënde të shkarkimit për Windows, macOS dhe Linux, por përdoruesit e sistemeve të pinguinit gjithashtu mund ta instalojnë atë nga paketa e tij Snap. Për ta bërë këtë, thjesht hapni një terminal dhe shtypni komandën e mëposhtme:

sudo snap install blender --classic

Me një azhurnim kaq të madh, mendoj se ia vlen ta provoni menjëherë. Nëse e bëni këtë, mos hezitoni të lini përvojat tuaja në komente.

blender 2.79
Artikulli i lidhur:
Si të instaloni Blender 3D në Ubuntu dhe derivatet?

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.