Budgie 10.3 Tani në dispozicion; Ne ju tregojmë se si ta instaloni në Ubuntu

Ubuntu Budgie

Disa orë më parë u lëshua zyrtarisht një version i ri i desktopit Budgie. Ky version quhet Budgie 10.3, versioni i fundit i degës 10.x që sjell ndryshime të mëdha. Shumë paralajmërojnë se është versioni i degës që ka marrë më shumë ndryshime.

Budgie 10.3 nuk është në Ubuntu Budgie 17.04 megjithatë mund të instalohet pa ndonjë problem, si në pjesën tjetër të versioneve të Ubuntu; edhe pse në të dy rastet duhet të drejtohemi tek depot e jashtme për të kryer azhurnimin.

Budgie 10.3 ofron rregullime të ndryshme të defekteve në kod dhe zgjidhje për problemet që përdoruesit e kësaj desktopi kanë raportuar kohët e fundit. Përveç kësaj, ndryshimet janë shtuar në applet e kohës; e muzikant korb dhe gjithashtu në aplikacionin desktop changer, një aplikacion që tani është më i shpejtë dhe më i qëndrueshëm.

Edhe ky version është raportuar të mos përdorë biblioteka QT, biblioteka që kohët e fundit njoftuan se do të përdorin, por Budgie 10.3 përdor biblioteka GTK3. Zhvilluesit kanë konfirmuar se do të jetë versioni i fundit i Budgie që do të përdorë këto biblioteka por po i përdor akoma.

Nëse kemi Ubuntu Budgie 17.04, deri merrni versionin më të fundit të Budgie ne duhet të mundësojmë backportet e Budgie në mënyrë që versioni i fundit të azhurnohet. Për këtë ne duhet të shkruajmë sa vijon në terminal:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntubudgie/backports

sudo apt update && sudo apt install budgie-desktop budgie-indicator-applet

Nëse, nga ana tjetër, kemi një aromë tjetër të Ubuntu ose një version më të hershëm, ne duhet të përdorim depon e vjetër të Budgie Remix, për këtë ne hapim terminalin dhe shkruajmë sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:budgie-remix/ppa

sudo apt update && sudo apt install budgie-desktop budgie-artwork

Duhet të kesh parasysh këtë ky depo Budgie ka versionin më të fundit të Nautilus, një version që nuk ka versionet e vjetra të Ubuntu, kështu që mund të kemi probleme nëse i lëmë të aktivizuara këto depo, në çdo rast nuk është diçka fikse dhe nëse jemi përdorues të Budgie mund ta vlejë Nuk mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Enrique Monterroso Barrero dijo

    Hej, a ka ndonjë lidhje se si të instaloni Ubuntu në një telefon celular? Faleminderit shume