Mirupafshim për Ubuntu Tweak

ubuntu-shkulje

Sot ju sjellim një lajm të keq. Sipas Ding Zhou, zhvilluesi i Tweak Tool, ata kanë vendosur t'i japë fund zhvillimit të këtij mjeti që na lejoi të rregullojmë Ubuntu-n tonë në mënyra të pafundme.

E vërteta është se nuk dihet shumë mirë deri në çfarë mase ky vendim do të jetë përfundimtar, pasi nuk është hera e parë që një lajm i tillë del në dritë. Epo, në vitin 2012, vdekja e këtij mjeti ishte njoftuar tashmë. Por pas disa ditësh, për shkak të ankesave të përdoruesve, zhvillimi u ngrit aty ku u ndal.

Ubuntu Tweak ishte një mjet i shkruar në Python që na lejoi rregulloje Ubuntu-n tonë në një gamë të madhe mundësish. Me të mund të rregullojmë nga pamja dhe sjellja e Unity Dash, te tema GTK + e dritareve, apo edhe madhësia e fontit të sistemit. Për më tepër, siç mund ta shihnim në faqen e saj të internetit, e cila tashmë duket se është zhdukur, këto ishin (janë) disa nga karakteristikat e tij më të shquara:

 • Informacioni themelor i sistemit (shpërndarja, bërthama, CPU, memoria)
 • Kontrolli i Sesionit GNOME.
 • Fillimi automatik i aplikacioneve.
 • Personalizoni ekranin e spërkatjes.
 • Ju rregulloni efektet Compiz.
 • Vendosni preferencat e Nautilus.
 • Menaxhoni fuqinë e sistemit.
 • Trego dhe fsheh sendet e desktopit: ikonat, vëllimet, koshi, ikona e rrjetit.
 • Vendosni sigurinë e sistemit.
 • Instaloni aplikacione të palëve të treta.
 • Modifikoni preferencat e panelit GNOME.
 • Pastroni sistemin: pako të panevojshme dhe memorje të fshehtë.
 • Vendosni shkurtesat e tastierës.

Akoma, pavarësisht se zhvillimi i tij është ndërprerë, ai akoma ne mund të vazhdojmë të instalojmë Ubuntu Tweak Tool në PC-të tona. Sa mirë e dimë, Ubuntu Tweak është Softuer i Lirë, i cili na lejon të përdorim programin kur të duam. Prandaj, gjithmonë mund të shkojmë te depoja juaj në GitHub, shkarkoni depon (ose përdorni klon git nëse kemi njohuri për Git) dhe ta përpilojmë manualisht në PC-të tona.

Ashtë për të ardhur keq që mjete të tilla të dobishme si Tweak Tool i japin fund zhvillimit të tyre. Ne e dimë që ka mënyra të panumërta për të personalizuar Ubuntu-në tonë, por e vërteta është se Ubuntu Tweak na e bëri shumë të lehtë. Gjithsesi, e vetmja gjë që na mbetet është të lutemi a Linux-i ynë t'i them lamtumirë Ubuntu Tweak dhe t'i uroj zhvilluesit fat që me siguri ka në mendje projekte të panumërta. Deri herën tjetër


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Këshilla dijo

  Era është pa H.

  Gjynah për një mjet kaq të dobishëm.

  1.    Michael Perez dijo

   Faleminderit shumë për paralajmërimin! Çfarë gabimi ... Unë supozoj se kur kam shkruar "ishte" dhe "mjet" aq afër së bashku, unë në mënyrë të pavetëdijshme përzier dy fjalët ... Nëse jo, nuk mund ta shpjegoj një gabim të tillë

   Dhe po, një turp me të vërtetë. Por hej, nuk është as fundi i botës, pasi ka akoma shumë mjete dhe mënyra të tjera për të personalizuar Ubuntu-n tonë.

   Përshëndetje dhe faleminderit për korrigjimin!

 2.   Xavier dijo

  Ky program i mrekullueshëm i vogël theu sistemin tim (16.04) duke shtypur butonin e opsioneve të parazgjedhura të rivendosjes. Baret e unitetit u zhdukën dhe nuk kishte asnjë mënyrë për t'i kthyer ato. Nga rruga! ... A ishte shkruar me H? Kjo është një shaka!!! pershendetje te gjitheve.