Cilat janë kërkesat për të instaluar Lubuntu

Kërkesat e Lubuntu

Familja Ubuntu zvogëlohet, si kur Edubuntu ose Ubuntu GNOME u ndërpre, ose rritet, si kur Ubuntu Unity erdhi në shtëpi, në varësi të kohës kur diskutohet tema. Por ka disa shije zyrtare që duket se kanë ardhur në kohë për të qëndruar. Gjithçka mund të ndryshojë, por është e vështirë të mendosh se rockerët e vjetër si Kubuntu apo Xubuntu do të zhduken. Protagonisti i këtij artikulli që trajton kërkesat për të instaluar Lubuntu.

Një gjë duhet të jetë e qartë, dhe ajo është se kohët ndryshojnë dhe ajo që është një mënyrë sot është krejtësisht e ndryshme pas disa vitesh apo muajsh. Në kompjuterin tim të parë, i cili kishte 1GB RAM (512mb+512mb) instalova Ubuntu 6.06 dhe sot rekomandohet që të mos instalohet në kompjuterë me më pak se 4GB RAM. Pra, ajo që shpjegohet këtu sot vlen për versioni i fundit e Lubuntu, por informacioni mund të mos jetë i saktë nëse e lexoni këtë artikull pas disa vitesh.

Një histori pak

Lubuntu është në dispozicion si një shije zyrtare që nga tetori 2008, duke hyrë në familje me mbiemrin Intrepid Ibex. Fillimisht ka përdorur mjedisin grafik LXDE, por në versionet e fundit ka filluar të përdorë LXQt. Historia midis këtyre dy desktopëve është interesante: ato janë zhvilluar nga i njëjti person, por versioni me Qt dukej se eliminonte disa mangësi ose gjëra që nuk i pëlqenin në LXDE, kështu që ai filloi të kujdesej më shumë për LXQt edhe pse, paralelisht , vazhdon me LXDE. Dhe Lubuntu, i vetëdijshëm për të gjitha këto, ndryshoi gjithashtu.

LUbuntu nuk përdor një mjedis të tillë grafik të personalizueshëm, të paktën në mënyrën më të thjeshtë dhe më intuitive, si Plasma ose GNOME që Ubuntu përdori në fillimet e tij, por disa ndryshime mund të bëhen për t'iu përshtatur konsumatorit. Nuk është arsyeja e ekzistencës së tij, ose më saktë, është projektuar me prioritete të tjera, si p.sh. konsumimi i më pak burimeve. Para se të lëshohej Ubuntu MATE, Lubuntu ishte ajo që kisha instaluar në Acer Aspire D250 10 inç dhe funksiononte mjaft mirë. Sigurisht, pasi LXDE më komplikoi disa gjëra, dhe unë e njihja mirë MATE-në që nga koha ime në Ubuntu nga 6.06 në 10.10 kur kalova në Unity, kështu që kalova në MATE.

Në kohën e shkrimit të këtij artikulli, ai mbërrin me këto aplikacione të instaluara si parazgjedhje:

 • LibreOffice si një paketë zyre.
 • VLC si një luajtës video dhe muzike.
 • LXImage, shikues i imazheve.
 • qpdf shiko si lexues PDF.
 • Arkivuesi i skedarëve LXQt, arkivues
 • Firefox si një shfletues uebi.
 • KCalc si një kalkulator.
 • PCManFM, menaxher skedari.
 • Zbuloni si një dyqan softuerësh.
 • LightDM si menaxher i sesionit.
 • Light-Locker si dollap me kyç ekrani.
 • ScreenGrab si një mjet për pamjen e ekranit.
 • Scanlite për të skanuar dokumente.
 • Muon, menaxherët e paketave.
 • Transmetimi si klient BitTorrent.
 • Përditësimi i softuerit për të përditësuar paketat, është si ai në Ubuntu.
 • Krijuesi i diskut të bootable si ndezës USB ISO.
 • Wget për të shkarkuar në tastierë.
 • Quasel IRC si klient IRC.
 • nobleNote si një aplikacion shënimesh.
 • Redaktori i tekstit FeatherPad.
 • QTerminal, emulator terminali.
 • Menaxheri i ndarjeve të KDE si menaxher i ndarjeve.

Për ata që nuk njohin asnjë nga programet e mëparshme, thoni këtë ato priren të jenë më pak të bukura se të tjerët që ekzistojnë në GNOME ose Plasma, dhe që nuk ofrojnë opsione as për përdoruesit më kërkues, por ato janë të dizajnuara në mënyrë që të mos konsumojnë shumë burime. Dhe është se, në fund të fundit, kërkesat për të instaluar Lubuntu janë më të ulëtat nga e gjithë familja.

Sa i përket LXQt, që nga viti 2022 ka një depoja e backports që bën diçka si KDE, sjell softuer më të ri në versionet ekzistuese.

Një nga kërkesat e Lubuntu: 64 bit

Një nga kërkesat e Lubuntu, të cilën e ndan me pjesën tjetër aromat zyrtare dhe shumica e atyre jozyrtare gjithashtu, është kjo në dispozicion vetëm për 64 bit. Siç lexojmë në Ky artikull, versioni i fundit i Lubuntu që mbështeti 32 bit ishte Lubuntu 18.04, dhe duke pasur parasysh që shijet zyrtare kërkohen vetëm për të mbështetur versionet LTS për 3 vjet, fundi i ciklit të tij jetësor erdhi në prill 2021. Pra, nëse një nga pikat që po kërkoni sepse ishte se ai mbështet 32 ​​bit për të qenë në gjendje të ringjallte një ekip më pak të ri, na vjen keq të themi jo.

Edhe pse ky artikull nuk ka të bëjë me këtë, unë do të doja të jap një alternativë nëse nevojitet diçka 32 bit. Pothuajse të gjithë po ecin përpara dhe po largohen nga 32 bit, por në kohën kur u shkrua ky artikull, Raspberry Pi ofrece një sistem operativ 32-bit i bazuar në Debian që përdor ndërfaqen e tij, një që është gjithashtu LXQt, si ai i Lubuntu. Prandaj, nëse ajo që po kërkoni ishte një Lubuntu 32 bit, një opsion i mirë është Raspberry Pi Desktop.

Lubuntu: kërkesat minimale

Pas gjithë këtij informacioni, këtu është lista me kërkesat minimale të Lubuntu në 2023:

 • Processor: x86 me një shpejtësi orësh të paktën 1 GHz.
 • Kujtesa RAM: 512 MB (të paktën 1 GB rekomandohet për një përvojë të kënaqshme).
 • Ruajtje: 5 GB hapësirë ​​në dispozicion.
 • Kartelë grafike: Çdo kartë grafike që mbështet një rezolucion prej 1024×768.

Duke qenë një shpërndarje Linux, ai në thelb mbështet çdo harduer që është mbështetur nga kerneli, por sa më sipër do të ishin kërkesat e përafërta dhe teorike. Memoria prej 5 GB do të lejonte instalimin e sistemit operativ, por ne nuk mund të ruanim, për shembull, muzikë dhe video, as nuk do të mund të instalonim disa programe të rënda si Blender me të gjitha opsionet.

Për sa i përket RAM-it, 512 mb është ajo që shfaqet në shumicën e dokumentacionit për kërkesat e Lubuntu, por tashmë tregohet se minimumi që përvoja të jetë e kënaqshme duhet të jetë 1 GB RAM. Nëse do më pyesnit, do të dyfishoja bastin dhe do të rekomandoja të paktën 2 GB, por këto janë mendime personale që janë larg informacionit gjysmë zyrtar.

Dhe nëse gjëja më e rëndësishme është se mund të ekzekutohet dhe dizajni nuk ka rëndësi, një opsion tjetër është të instaloni një menaxher të dritareve si i3wm, por kjo është një histori tjetër. Në këtë, shpresoj se ka qenë e qartë se cilat janë kërkesat minimale për të instaluar Lubuntu dhe një pjesë e historisë dhe thelbit të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Atik dijo

  Pa dyshim, Lubuntu është një nga shpërndarjet "e vjetra" që do të zgjasë me kalimin e kohës: është i shkathët, është përmirësuar në përshtatshmëri, është i fuqishëm, i sigurt dhe efikas në gjithçka që dëshironi të bëni me këtë shpërndarje.
  Kjo është një nga katër shpërndarjet e mia të preferuara: Lubuntu Lxqt, Debian KDE, Gnome Ubuntu dhe së fundi Unity; distro që nuk e ndalova kurrë përdorimin edhe pse ishte braktisur.
  të fala

 2.   Jose dijo

  Abiword, Gnumeric, etj? ke qëndruar në kohë, versionet më të fundit përdorin tashmë LibreOffice (LTS më e fundit vjen me LibreOffice 7.4.2 nëse më kujtohet mirë).
  Dhe me LXQT 1.2 unë ndryshoj shpërndarjen në favor (për fat mund të vendosni PPA për LTS-në më të fundit)
  Për të përfunduar, dua të them se është një nga distributet e mia të preferuara (e përdor në kompjuterë me pak burime). Se nëse, si gjithmonë, kam një mori dritaresh të hapura në shfletuesin e internetit (më përtoj t'i mbyll ato) nuk e përdor as me më pak se 3 GB RAM, por ky është vetëm rasti im.
  Përfundim: Një shpërndarje e shkëlqyer që shpresojmë se do të vazhdojë të përmirësohet (kështu që ne shmangim vjetërsimin e planifikuar të miliona kompjuterëve dhe ata do të jenë me ne për shumë vite të tjera).

 3.   nouni dijo

  për mendimin tim ishte një dështim për ta ndryshuar atë nga lxde në lxqt, me lxqt është më i rëndë se xubuntu, i cili e godet atë dyzet mijë goditje, është më i shpejtë dhe më i personalizueshëm, lubuntu ka zbuluar se cili është super i ngadalshëm, një debian me debian është shumë më shpejt lxde que lubuntu. Është një shpërndarje e shkëlqyer, por me pak burime do të jetë jo.