Cilin ultrabook për të blerë për të instaluar Ubuntu

Edicioni i Zhvilluesit Dell XPS 13 Ubuntu

Ubuntu është bërë një nga opsionet më të njohura midis përdoruesve që duan të kalojnë Windows ose macOS në Gnu / Linux. Lehtësia e tij e përdorimit, si dhe softueri më aktual i saj bëjnë që miliona përdorues që përdorin Ubuntu ose aromat e tij zyrtare për kompjuterët e tyre.

Por nuk janë kompjuterat e thjeshtë që ne do të analizojmë por përkundrazi një alternativë e rrallë por e popullarizuar në muajt e fundit, një fenomen i ngjashëm me atë të prodhuar nga Ubuntu brenda botës Gnu / Linux, këta kompjuterë janë quajtur Ultrabooks.

Ultrabooks janë fletore që peshojnë më pak se 1 kilogram por ato nuk i zvogëlojnë përfitimet e tyre por përkundrazi. Kështu, ultrabooket Ata kanë procesorë të fuqishëm, sasi të mëdha të hapësirës së brendshme, ftohje pasive dhe orë dhe orë autonomi.

Tjetra ne do të flasim me ju në lidhje me kërkesat ose pajisjen çfarë duhet të kërkojmë nëse duam të blejmë ose të blejmë një ultrabook për të instaluar Ubuntu. Pavarësisht nëse është instaluar si parazgjedhje.

CPU dhe GPU

Ne duhet të themi se CPU nuk ka qenë kurrë një problem i madh për të instaluar Ubuntu në një kompjuter, përkundrazi. Por pas lajmeve të fundit në lidhje me arkitekturën 32-bitëshe, ultrabookët që kanë një procesor dual-core ose 32-bit janë të paktën opsioni i fundit që duhet të zgjedhim kur të blejmë një ultrabook për Ubuntu. Nuk më pëlqen t'i them këto gjëra, por është e vërtetë që CPU-të Intel janë më të mira për laptopët sesa AMD CPU-të, kështu që Procesorët i5, i3 ose i7 do të ishin zgjedhje e mirë për një ultrabook dhe të pajtueshëm me Ubuntu.

Lidhur me GPU ose kartën grafike (kjo e fundit për më veteranin), jo të gjitha janë ideale për të instaluar dhe / ose përdorur Ubuntu. Problemet më të fundit të shoferit Nvidia e bëjnë ATI dhe GPU të AMD zgjedhjet më të mira për Ubuntu. Drejtuesit e këtyre markave punojnë si duhet dhe shumë mirë me Ubuntu, por është e vërtetë që GPU-të Nvidia janë të fuqishme.

RAM

Moduli i kujtesës RAM

Dashi nuk duhet të jetë problem për të instaluar Ubuntu në ultrabook. Ubuntu nuk konsumon shumë memorje ram dhe në rast se nuk kemi mjaft për versionin kryesor, ne mund të përdorim desktop të lehta si Lxde, Xfce ose Icwm. Në çdo rast, nëse duam që ultrabook-u ynë të ketë versionin kryesor të Ubuntu prej vitesh, duhet të kemi të paktën 8 Gb ram ose më të lartë. Sa më e lartë sasia, aq më shumë vite të jetës me performancë optimale. Ne gjithashtu duhet të vërejmë se keni lojëra elektronike falas për memorje ram, kjo do të zgjerojë mundësitë që ultrabook ka një jetë të gjatë, megjithëse ka pak modele që ofrojnë këto mundësi.

Ekran

Laptop zhvilluesi Dell XPS 13
Ekrani është një nga elementët më të rëndësishëm të një laptopi, qoftë ultrabook, netbook apo laptop normal. Madhësia mesatare e ekranit ultrabook është 13 inç. Një madhësi interesante që e bën kompjuterin më të lëvizshëm se kurrë, por madhësia standarde 15 inç është ende një mundësi e mirë. Në këtë rast, zgjidhni një ekran me teknologji LED është një opsion shumë i rekomanduar, të paktën nëse duam që ultrabook-u ynë të ketë një autonomi të madhe.

Rezolucioni minimal i ekranit do të ishte 1366 × 768 pixel ose më shumë. Teknologjia me prekje është e pajtueshme me Ubuntu, domethënë, ne mund të kemi një ekran me prekje me Ubuntu edhe pse është e vërtetë që sistemi operativ i Canonical nuk e ka këtë teknologji shumë të zhvilluar, as softuer grafik si Wayland. Në çdo rast, modaliteti normal funksionon në mënyrë perfekte.

Disku SSD

Hard Drive Samsung

Nëse duam të kemi një ultrabook të shkëlqyeshëm me Ubuntu ne duhet të kërkojmë një ekip me disk ssd. Performanca e një disku të ngurtë SSD është mahnitëse, të paktën kur krahasohet me disqet tradicionale dhe Ubuntu është plotësisht në përputhje me këtë teknologji. Por, unë personalisht rekomandoj të zgjedhësh opsionin e pastër të diskut të ngurtë ssd, pasi ekzistojnë ultrabook me një zgjidhje të përzier që ju lejon të keni një hapësirë ​​më të madhe të brendshme, por performanca është më e keqe. Kapaciteti që duhet të kemi në drejtim të diskut të ngurtë duhet të jetë rreth 120 Gb, më pak hapësirë ​​është e pamjaftueshme për të ruajtur dokumentet vetanake dhe skedarët Ubuntu.

Të dyja teknologjitë funksionojnë si duhet në Ubuntu, por e para është më efikase se e dyta dhe jep një autonomi më të madhe.

bateri

Përmirësoni autonominë e baterisë në Ubuntu

Bateria është një pikë e rëndësishme për një ultrabook dhe çdo laptop. Aq sa Ubuntu ofron menaxhim të shkëlqyeshëm të energjisë, duke siguruar orë më shumë sesa sistemet operative të pronarit. A Bateria 60 Whr është më se e mjaftueshme për të siguruar 12 orë autonomi, megjithëse gjithçka do të varet nga përdorimi që i bëjmë ekipit. Këtu e njëjta gjë nuk ka rëndësi se ne përdorim Ubuntu ose Windows, nëse përdorim aplikacione që konsumojnë burime, ai do të përdorë më shumë bateri dhe si shtesë do të kemi më pak autonomi.

Për të ruajtur ato 12 orë të autonomisë ne duhet të sigurohemi që lidhja që ne nuk e përdorim (NFC, Bluetooth, wireless, etj ...) është me aftësi të kufizuara. Karikimi i telefonave inteligjentë dhe tabletëve gjithashtu duhet të çaktivizohet në pajisje ose nuk na duhet pasi do të zvogëlojë autonominë e pajisjes.

Në përgjithësi, ultrabookët kanë një numër të kufizuar të portave dhe lojërave elektronike USB, gjë që është e mirë sepse rrit autonominë e pajisjeve dhe madje ne mund të çaktivizojmë elemente përmes Ubuntu në mënyrë që ato të çaktivizohen kur nuk i përdorim ato dhe ruhet jetëgjatësia e gjatë e baterisë.

Conectividad

Ultrabooks shpesh nuk kanë shumë porta me shumë teknologji ose një makinë DVD-ROM, duke i bërë ato më kompakte, më të lehta dhe më të mbyllura në vetvete. Kjo është arsyeja pse ne duhet të shohim me kujdes llojet e ndryshme të lidhjes që ka. Kërkohen të paktën dy porta USB, si dhe një lidhje wireless. Nëse duam të kemi një ultrabook të fuqishëm me Ubuntu Ne duhet të kemi një lidhje me Bluetooth, NFC, portat USB duhet të jenë të tipit C dhe të paktën të kemi një vend i caktuar për kartat mikrosd. Shumë kompjutera i plotësojnë këto ambiente dhe janë në përputhje me Ubuntu.

çmim

Çmimi i ultrabookëve është mjaft i lartë, megjithëse duhet të pranojmë që çmimi mesatar i tyre ka rënë ndjeshëm muajt e fundit. Aktualisht mund ta gjejmë një ultrabook i mirë i pajtueshëm me Ubuntu për 800 euro. Isshtë e vërtetë që ka mundësi më të shtrenjta siç është i famshmi Dell XPS 13 çmimi i të cilit tejkalon 1000 euro, por ne gjithashtu gjejmë ultrabookë si ata nga UAV që nuk arrijnë 700 euro. Dhe ndryshe nga sistemet e tjera operative, ekzistojnë ultrabooks që shiten me Ubuntu si sistemi operativ i paracaktuar pa rritur çmimin e pajisjeve. Në çdo rast, nëse zgjedhim një ultrabook me Windows nuk duhet të shqetësohemi atëherë Instalimi i Ubuntu është shumë e thjeshtë në këtë lloj pajisje.

Zgjedhje në të cilat mund të blini ultrabook

Ka gjithnjë e më shumë modele ultrabook me Ubuntu. Në uebfaqja zyrtare e Ubuntu mund të gjejmë një listë të kompanive të angazhuara në Canonical për të zhvilluar pajisje të përputhshme me Ubuntu. Gjithashtu, në Uebfaqja e FSF-së Ne do të gjejmë Hardware që mbështet ose ka drejtues falas dhe që është i pajtueshëm me Ubuntu. Nëse i lëmë këto dy referenca duhet të marrim parasysh ultra librat e parë me Ubuntu. Kompania e parë që vuri bast mbi të ishte Dell, e cila filloi të zhvillonte Dell XPS 13, një ultrabook me Ubuntu si sistemin operativ të paracaktuar. Sidoqoftë, çmimi i kësaj pajisje ishte shumë i lartë dhe nuk ishte në dispozicion për të gjithë, aq më tepër kur ultrabooket nuk ishin aq të popullarizuar.

Më vonë, lindën projekte që transformojnë një Macbook Air në një ultrabook me Ubuntu, të pa rekomanduar nga këndvështrimi im për shkak të opsioneve të tjera që ekzistojnë.

Ultrabooks gjithashtu u shfaqën që erdhën me Windows, por plotësisht në përputhje me Ubuntu si Asus Zenbook. Suksesi i këtyre ultra-librave bëri që kompanitë e reja të vinin bast edhe mbi Ubuntu si një sistem operativ për pajisjet e tyre Sistemi 76 dhe Slimbook krijuan ultrabookë të pajtueshëm me Gnu / Linux dhe Ubuntu. Në rastin e System76 ne kemi bastin tuaj më të rrezikshëm me krijimin e një versioni plotësisht të optimizuar të Ubuntu për kompjuterët tuaj.

Në rastin e Slimbook, ata kanë krijuar Katana dhe Excalibur, ultrabookë plotësisht të pajtueshëm me Ubuntu dhe që vijnë me KDE Neon si sistemin operativ të paracaktuar. Ekziston edhe kompania VANT, me origjinë spanjolle si Slimbook që ofrojnë ultrabook me Ubuntu për çmime të arsyeshme. Ndryshe nga Slimbook, VANT ka disa modele ultrabook me pajisje të konfigurueshme.

Dhe çfarë ultrabook do të zgjidhnit?

Në këtë pikë, me siguri do të pyesni veten se cilin ultrabook do të zgjidhja. Të gjitha opsionet janë të mira, vijnë me Ubuntu ose Windows. Në përgjithësi, çdo opsion është i mirë nëse marrim parasysh këshillat e secilës pikë. Personalisht Unë nuk do të bëja ndryshimin e macbook Air pasi që nëse e blejmë këtë pajisje do të kemi macOSPrandaj, është më mirë të zgjedhësh një ultrabook tjetër sesa të shpenzosh paratë në një kompjuter si Macbook Air dhe pastaj të eliminosh softuerin e tij.

Shumë faqe në internet që rishikojnë pajisjet flasin shumë për pajisjet e Slimbook dhe UAV, hardueri i tij është shumë i mirë edhe pse nuk e kam testuar personalisht dhe janë kompani të përkushtuara ndaj Software-it të Lirë, gjë që bën që pajisjet e tyre të kenë mbështetje të madhe. Por nëse paratë janë pengesa e madhe për të pasur një ultrabook me Ubuntu, opsioni i një ultrabook me Windows dhe më pas instalimi i Ubuntu në të është më se i rekomanduar.

Siç mund ta shihni, ultrabooks dhe Ubuntu shkojnë shumë mirë, megjithëse disa përdorues të Windows nuk duan ta pranojnë atë. Por Cilin ultrabook do të zgjidhnit? A keni një ultrabook me Ubuntu? Cila është përvoja juaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joskat dijo

  Unë do të shtoja se në zgjedhjen e ambientit të desktopit, PLASMA 5, aktualisht 5.12.5 është shumë i optimizuar dhe pothuajse në të njëjtin nivel me konsumin e kujtesës sesa me desktopët e lartpërmendur, duke filluar sistemin me rreth 450 MB RAM.

  Asgjë nuk ka të bëjë me konsumin e lartë të kujtesës të versionit të tij 4.

 2.   Joan Francesc dijo

  Epo, unë kam një Slimbook: https://slimbook.es/ dhe jam shume e lumtur.

 3.   Luis Eduardo Herrera dijo

  ASUS Zenbook është plotësisht i pajtueshëm me Ubuntu. Në rastin tim të veçantë, me një SSD të vogël për sistemin operativ dhe një HD më të madh për dokumente, etj. Që montohet gjatë fillimit. Bartja është shumë e shpejtë dhe nuk ka probleme me shoferët ose papajtueshmëritë.

 4.   Rafa dijo

  Unë kam një Slimbook Katana II dhe jam gjithashtu shumë i lumtur

  1.    Karlo dijo

   Përshëndetje

   Unë kam një asus ux501 dhe nuk mund të instalojë ubuntu 18.04. Versioni i vetëm i Ubuntu që ju lejon ta instaloni është 15.10, nga atje ju filloni të azhurnoni derisa të arrini në versionin 18.04 (në rastin tim unë e azhurnoj duke e lënë unitetin si desktop).
   Për ata që duan ta instalojnë, ata mund ta instalojnë në një kompjuter portativ ose laptop dhe pastaj ta kopjojnë ose të ndryshojnë diskun në Asus Zenbook.

 5.   Shishe Pepe dijo

  Nga përvoja ime, nëse doni të dërgoni laptop në shërbimin teknik përsëri dhe përsëri të blini një libër të ngushtë, pa asnjë dyshim ...

 6.   John Alca dijo

  Ju faleminderit!

 7.   Andean dijo

  Epo, në faqen e Dell është XPS 13, me Ubuntu të instaluar paraprakisht. Kam dëgjuar referenca të mira për këtë pajisje, shumë të lehta dhe të fuqishme.

 8.   eU dijo

  Artikulli nuk është i keq, por keni harruar të përmendni UAV dhe Slimbook… në titull. Një reklamë "e sponsorizuar" nuk do të kishte dëmtuar as një.

 9.   Felipe dijo

  Këtu me një ajër Xiaomi 12,5 të kënaqur me Ubuntu 18.04

 10.   mkas dijo

  Vant 1 dhe jo më shumë. Ata kanë vetëm 1 ultrabook dhe bateria zgjat 3 orë ose më pak.
  Zakonisht preferoj të blej nga ndërmarrjet spanjolle për mbështetjen, por në këtë rast ata nuk marrin përgjegjësinë sepse thonë se është normale që bateria e ultrabook-ut të tyre të vetëm të zgjasë vetëm 3 orë

 11.   Alberto dijo

  Shok i shkëlqyeshëm i referencës, në lidhje me ram, dhe lexo artikuj të tjerë se si të zgjedhësh një laptop ose ultrabook dhe ato nuk janë aq specifike për të thënë 8 ose më shumë nëse dëshiron që ekipi të zgjasë më shumë duke ekzekutuar versionet e reja të Ubuntu ,

 12.   linux dijo

  Cila është jeta dhe jeta e baterisë së fletoreve të dizajnuara për Linux?

  E vë këtë koment veç e veç, sepse dua të di se si është çështja e vjetërsimit të programuar në ato marka të orientuara në softuer të lirë.

  Një nga problemet kryesore me fletoret është se bateria ka një çip që raporton se bateria ka më pak karikim, për kuriozitet bateria e parë zgjat rreth 2 vjet, por ato që mund të merren më vonë nuk zgjasin as 6 muaj.
  Nëse vërtet ju duhet që të jetë i lëvizshëm, duhet të blini një tjetër.

  Nuk e di nëse e njëjta gjë ndodh me fletoret "e lehta" që kanë baterinë brenda, por nëse kanë një çip, ka shumë të ngjarë që ata të raportojnë një karikim më të ulët vetëm bazuar në një banak, siç janë fishekët e printerit në mënyrë që ato nuk mund të mbushen, etj.

  Një burim tjetër dështimi për vjetërsimin e planifikuar është bashkimi i çipave.
  Preteksti është se plumbi është shumë ndotës, i çmendi Romakët, imagjinoni!
  Për këtë arsye ishte e ndaluar, dhe tani patate të skuqura janë ngjitur me lidhje të cilësisë së dobët që zgjasin më pak kohë, duke e bërë jetën e pajisjeve më të shkurtër dhe duke gjeneruar më shumë mbeturina. Kjo, po, pak më pak ndotëse dhe më pak e ripërdorshme. Si është kjo çështje në rregullat që trajtohen në ekipet e BE-së?

 13.   linux dijo

  Një koment të fundit.
  Unë i urrej paditë e mëdha të miut. Ata janë shumë të pakëndshëm, kur nuk i prekni aksidentalisht duke shtypur, kursori ndryshon vendet madje edhe duke shënuar dhe fshirë atë që ka shkruar. Me të cilin humbet kohë duke zhbërë ndryshimet dhe duke kontrolluar nëse asgjë nuk mungon (ose ka diçka që ka mbetur që është fshirë me qëllim).

  Si ndiheni për modelin ergonomik të fletoreve tuaja linux?

 14.   Jorge Ortiz dijo

  Unë kam një mjedër pi 3 B + dhe jam jashtëzakonisht i lumtur, punoj rrjedhshëm në të. NOOB-et konsumojnë shumë pak burime.

  1.    Bëj dijo

   Në opsionet e miut dhe të prekjes mund të aktivizoni një funksion që kur shtypni në tastierë, paneli i prekjes çaktivizohet për aq kohë sa e konsideroni për të shmangur klikimet aksidentale.

   Unë përdor një Xiaomi Mi Notebook Air 13.3 (2017) nën Linux Mint 19.1 me Kanellë, me një tastierë angleze dhe një panel të madh me prekje dhe 0 probleme me problemet kur punoj për rreth 8 orë në ditë

   Më e mira nga të gjitha. Shkon si një e shtënë: O

 15.   Cristian dijo

  Unë kam përdorur Dell për vite me radhë, qoftë në desktop apo laptop dhe pajtueshmëri të shkëlqyeshme. Unë kam qenë duke përdorur 2 laptopë Acer tani: Një me AMD dhe Radeon, supozohet të jetë një lojtar. Dhe një tjetër me Intel i7 8550u, Nvida (nuk e mbaj mend modelin).
  Intel, më lejon vetëm të instaloj * buntu. Me fedora dhe opensuse, instalimi nuk mbaron dhe nëse e rinis duke u përpjekur të futem në sistemin e ri, ajo fillon të konsumojë të gjithë procesorin dhe laptopi ngrin. Por shumë i lumtur me Kubuntu që nga 18.04, tani 18.10. Gjithsesi, nëse dikush di të instalojë Fedora, unë do ta vlerësoja atë.
  Me AMD e përdor me Windows dhe Ubuntu.

 16.   John dijo

  Unë kam një slimook dhe jam shumë i lumtur. në të kam Arch linux

 17.   Alfonso dijo

  Përshëndetje, unë kam një Asus ZenBook UX410 me i5 për 3 vjet, së pari me Ubuntu 16 dhe tani me Ubuntu 18 dhe po shkon shumë mirë. Më pëlqen aq shumë sa që sapo bleva vajzën time një version më aktual të së njëjtës UX410UA por me i7 dhe funksionon shumë mirë. Unë i kam të dy të aktivizuar me tavolina klasike Gnome dhe ato shkojnë shumë mirë në të gjitha aspektet, përfshirë jetën e baterisë.