Coolero, kontrolloni dhe monitoroni pajisjet tuaja ftohëse

rreth coolero

Në artikullin tjetër do t'i hedhim një sy Coolero. Kjo është një program për të monitoruar dhe kontrolluar pajisjet tona ftohëse. Përdoruesit do të gjejnë një ndërfaqe që është e lehtë për t'u përdorur dhe në të cilën ne do të kemi në dispozicion funksione të ndryshme kontrolli. Gjithashtu do të na ofrojë detaje të ndryshme të performancës termike të drejtpërdrejtë. Programi lëshohet nën licencën GPLv3.

Ky program është shkruar me Python, dhe përdor PySide për UI dhe Poetry për menaxhimin e varësisë. Është në fakt një ndërfaqe dhe përmirësim për bibliotekat si liquidctl dhe të tjera, me fokus në kontrollin e pajisjeve ftohëse nën Gnu/Linux, kryesisht AIO, kontrollues hub/tifoz dhe disa mbështetje për ndriçimin RGB.

Në ditët e sotme, kur bëhet fjalë për Gnu/Linux, nuk është e zakonshme të merrni mbështetje zyrtare softuerike nga marka si NZXT, Corsair, MSI, etj... për të menaxhuar komponentët harduerikë të pajisjeve tona. Për fat të mirë, gjërat janë përmirësuar me kalimin e viteve dhe tani është e mundur të menaxhoni/akordoni një gamë të gjerë pajisjesh periferike dhe komponentësh në Gnu/Linux. Edhe pse drejtuesit/mjetet me burim të hapur janë të disponueshëm për t'i bërë gjërat të funksionojnë, ka ende pak punë për të bërë në të. Por tani për tani, përdoruesit mund të kenë një program GUI me burim të hapur për të menaxhuar dhe monitoruar pajisjet ftohëse, të tilla si Coolero.

Importantshtë e rëndësishme të kuptohet se ky projekt është aktualisht në zhvillim aktiv dhe po shkon drejt publikimit të tij të parë të qëndrueshëm.

Karakteristikat e ftohësit

cilësimet e ftohësit

 • Ka shumë pajisje ftohëse në dispozicion atje. Por Coolero mbështet disa opsione të njohura dhe variantet e tyre për të kontrolluar gjërat thelbësore. Ai mbështet një shumëllojshmëri të ftohësve të lëngshëm dhe gjithashtu disa furnizime me energji elektrike. Në depon e tij GitLab, ne mund të gjejmë një listë të komponentët e pajtueshëm Sot.
 • Ndërfaqja ne do të shfaqë një grafik të përgjithshëm të sistemit.
 • Do të shohim gjithashtu në ndërfaqen e programit Temperatura/ngarkesa e CPU-së.
 • Mbështet pajisje të shumta dhe versione të së njëjtës pajisje.

ftohës duke punuar

 • Do të na japë gjithashtu mundësinë e personalizoni profilin e tifozit duke përdorur grafikun.
 • do të gjejmë disa Paracaktimet e disponueshme për profilet e tifozëve.
 • Përveç kësaj, ne do të gjejmë mundësinë e modifikoni profilet e ndriçimit RGB.
 • Programimi i profileve të brendshme. Ne do të jemi në gjendje të krijojmë profile shpejtësie bazuar në sensorët e temperaturës të CPU, GPU ose pajisje të tjera që nuk mbështeten në mënyrë origjinale nga vetë pajisjet.
 • Programi ruani profilet dhe riaplikoni ato në fillim.

pajisje në frigorifer

 • Ndërfaqja e përdoruesit është e thjeshtë për t'u kuptuar dhe e lehtë për t'u përdorur. Ju lejon të ndërveproni me grafikun në aktivizoni/çaktivizoni monitorimin për një komponent specifik të mbështetur.
 • AIO-të ose kontrollorët e lidhur duhet të renditen si komponentë të veçantë në ndërfaqe, duke e bërë të lehtë kontrollin.
 • Është e nevojshme të merret parasysh se mbështetja për disa frigoriferë janë ende eksperimentalë, kështu që mund të mos funksionojnë.

Këto janë disa nga veçoritë e programit, mundeni këshillohuni me të gjithë ata në detaje nga Faqja GitLab e projektit.

Instaloni Coolero në Ubuntu

Si AppImage

shkarkoni skedarin AppImage të aplikacionit, ne mund të përdorim shfletuesin për të faqe në GitLab të projektit. Ne gjithashtu mund ta ruajmë këtë paketë në kompjuterin tonë duke hapur një terminal (Ctrl+Alt+T) dhe duke përdorur wget si në vazhdim:

shkarko aplikacionin coolero

wget https://gitlab.com/api/v4/projects/30707566/packages/generic/appimage/latest/Coolero-x86_64.AppImage

Pas shkarkimit, ne kemi vetëm jepni lejet e nevojshme në skedarin e shkarkuar me komandën:

chmod +x Coolero-x86_64.AppImage

Në këtë pikë, ne mundemi nisni programin duke klikuar dy herë në skedar, ose duke shtypur në të njëjtin terminal:

./Coolero-x86_64.AppImage

Si Flatpak

instaloni këtë program si një paketë Flatpak, do të duhet ta kemi të aktivizuar këtë teknologji në kompjuterin tonë. Nëse jeni duke përdorur Ubuntu 20.04 dhe nuk e keni ende të aktivizuar këtë teknologji, mund të vazhdoni Udhëzuesi që një koleg shkroi në këtë blog pak kohë më parë.

Kur mund të përdorni këtë lloj paketash në kompjuterin tuaj, do t'ju duhet vetëm të hapni një terminal (Ctrl+Alt+T) dhe të përdorni komandën e instalimit:

instaloni si paketë flatpak

flatpak install org.coolero.Coolero

kur të mbaroj mundemi filloni programin duke kërkuar për lëshuesin në sistemin tonë ose duke shtypur në terminal:

lëshuesi i aplikacionit

flatpak run org.coolero.Coolero

uninstall

Për të hequr paketën Flatpak nga ky program, përdoruesit do të duhet vetëm të hapin një terminal (Ctrl+Alt+T) dhe të ekzekutojnë në të:

çinstaloni coolero flatpak

flatpak uninstall org.coolero.Coolero

Si buscas një program GUI për të menaxhuar AIO-të tuaja dhe pajisjet e tjera ftohëse në Gnu/Linux, mund t'ju duket interesante të provoni Coolero. Përdoruesit që duan të dinë më shumë rreth këtij programi dhe zhvillimit të tij mund të shkojnë te Depoja e GitLab e projektit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.