Dega e re e qëndrueshme e shoferëve Nvidia 440.31 është lëshuar

NVIDIA-Linux

kohët e fundit Dega e re e qëndrueshme e shoferëve të tyre Nvidia 440.31 u lëshua për publikun e gjerë. Version që arrin me disa lajme dhe mbi të gjitha me mbështetje më të madhe për pajisje të ndryshme. Nga të cilat ndryshimet kryesore që bien në sy është mbështetja për Linux Kernel 5.4 dhe më shumë.

Kontrolluesi Tani është në dispozicion për sisteme të ndryshme operative dhe platforma: Linux (ARM, x86_64), FreeBSD (x86_64) dhe Solaris (x86_64). Ky version i ri Drejtuesit e Nvidia do të zhvillohet si pjesë e një versioni të ri të një cikli të gjatë mbështetjeje (LTS) deri në nëntor 2020.

Çfarë ka të re në shoferin NVIDIA 440.31?

Me lëshimin e kësaj dege të re të qëndrueshme të drejtuesit Nvidia 440.31, midis risive kryesore që mbërrijnë për Linux mund të zbulojmë se është organizuar përpilimi i moduleve me Linux Kernel 5.4 Zhvillimi.

Për X11, prezantohet një opsion i ri «Rrip anësorSocketPath«, Cili tregon drejtorinë ku shoferi X do të krijojë një fole UNIX për të bashkëvepruar me përbërësit OpenGL, Vulkan dhe VDPAU Shoferi i Nvidia.

By default, opsionin «HardDPMS» është aktivizuar në konfigurimin X11, e cila ju lejon të vendosni ekranet në modalitetin e gjumit kur përdorni mënyrat e shfaqjes që nuk ofrohen në VESA DPMS (opsionin zgjidh problemin e mos aftësisë për të vendosur disa monitorë në modalitetin e fjetjes kur DPMS është aktiv).

Edhe gjithashtu është shtuar një paralajmërim për praninë e ndryshimeve të pashpëtuara në cilësimet te dialogu i konfirmimit për të dalë nga ndërmarrja cilësimet nvidia.

HDMI 2.1, shtohet mbështetja për ritmin e rifreskimit ekran i ndryshueshëm (VRR G-SYNC), si dhe gjithashtu shtoi mbështetjen për zgjerimet OpenGL GLX_NV_multigpu_context dhe GL_NV_gpu_multicast.

Theshtë zbatuar aftësia për të kthyer disa operacione të kontrolluesit në përdorimin e kujtesës së sistemit, në situata të mbushjes së të gjithë kujtesës video. Ndryshimi ju lejon të heqni qafe disa gabime Xid 13 dhe Xid 31 në aplikacionet Vulkan në mungesë të kujtesës video falas.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy në reklamë:

 • Shtoi mbështetjen EGL për teknologjinë PRIME, e cila siguron transferimin e operacioneve të dhënies në GPU të tjera (PRIME Render Offload).
 • Drejtuesi VDPAU shtoi mbështetjen për dekodimin e videos me format VP9.
 • Strategjia e kontrollit të kohëmatësit GPU ka ndryshuar: frekuenca e gjenerimit të ndërprerjeve të kohëmatësit tani ulet me një rënie të ngarkesës në GPU.
 • Mbështetje e shtuar për GPRO SUPER GeForce GTX 1660.

Si të instaloni drejtuesit NVIDIA 440.31 në Ubuntu dhe derivativët?

Për të instaluar këtë drejtues do të shkojmë në lidhjen vijuese ku do ta shkarkojmë.

Shënim: para se të kryeni ndonjë proces, është e rëndësishme që të kontrolloni pajtueshmërinë e këtij drejtuesi të ri me konfigurimin e kompjuterit tuaj (sistemi, kerneli, headers linux, versioni Xorg). Nëse jo, mund të përfundoni me një ekran të zi dhe në Ne nuk jemi përgjegjës për të në çdo kohë pasi që është vendimi juaj ta bëni apo jo.

Shkarko tani le të vazhdojmë të krijojmë një listë të zezë për të shmangur konfliktin me drejtuesit e rinj të rinj:

sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf

Dhe në të do të shtojmë sa vijon.

blacklist nouveau

blacklist lbm-nouveau

options nouveau modeset=0

alias nouveau off

alias lbm-nouveau off

Bërë këtë tani ne do të rinisim sistemin tonë në mënyrë që lista e zezë të hyjë në fuqi.

Pasi sistemi të rindizet, tani do të ndalojmë serverin grafik (ndërfaqen grafike) me:

sudo init 3

Në rast se keni një ekran të zi gjatë fillimit ose nëse keni ndaluar serverin grafik, tani do të hyjmë në një TTY duke shtypur konfigurimin e mëposhtëm të tastit "Ctrl + Alt + F1".

Nëse tashmë keni një version të mëparshëm, Rekomandohet që të kryeni çinstalimin për të shmangur konfliktet e mundshme:

Thjesht duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo apt-get purge nvidia *

Dhe tani është koha për të kryer instalimin, për këtë ne do të japim leje ekzekutimi me:

sudo chmod +x NVIDIA-Linux*.run

Dhe ne ekzekutojmë me:

sh NVIDIA-Linux-*.run

Në fund të instalimit do të duhet të rindizni kompjuterin tuaj në mënyrë që të gjitha ndryshimet të ngarkohen gjatë fillimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anon0027 dijo

  Përshëndetje, faleminderit për informacionin.

  Unë do të doja të pyesja nëse ka ndonjë mënyrë që cilësia e videos të përmirësohet në Ubuntu 18.04, pasi që kur luaj një video (në çdo platformë) kur përpunoj lëvizje shumë të shpejta, filloj të shoh prerje të vogla në imazh, vura re se ndodhi në Ubuntu por jo në Manjaro me shoferin e Bumblebee.

  Kështu që do të doja të dija nëse ka ndonjë mënyrë për të zgjidhur këtë situatë pa përdorur plotësisht kartën grafike pasi që harxhon më shumë bateri.

  Unë do të isha shumë mirënjohës nëse mund të më udhëzonit, sepse unë kam filluar ta njoh këtë botë.