Depoja e Ubuntu dhe lista e burimeve

burimet.listën

Ky postim u dedikohet atyre që janë të rinj në shpërndarje dhe veçanërisht në botën GNU/Linux. Sot do të flasim për një nga skedarët më të rëndësishëm në Linux, më konkretisht skedarin burimet.listën. Emri i kësaj skedari është tashmë mjaft frymëzues dhe tregues i asaj që mund të jetë, pak anglisht që ne njohim.

Funksionimi i një shpërndarjeje Gnu / Linux është i thjeshtë, ne kemi përbërësit e sistemit operativ nga njëra anë dhe nga ana tjetër kemi një lidhje të sigurt me një server ku sistemi operativ është i pajisur me programe, paketa dhe azhurnime. Kjo cilësi që shumë paranojakë për sigurinë mund të duket si një vrimë e madhe është një nga cilësitë më të mira që ka dhe që lejon shpërndarjet të përmirësohen dita ditës.

Ubuntu Ka një sërë serverësh dhe një sërë aplikacionesh që na lejojnë të përditësojmë dhe sigurojmë sistemin tonë operativ, si dhe të përmirësojmë ndërveprimin dhe përvojën tonë të përditësimit. Por edhe kështu, ajo që funksionon më mirë, ose ajo që do të funksionojë gjithmonë, pavarësisht se në cilin version të sistemit jemi, është redaktimi manual i skedarit sources.list.

Si mund ta modifikoj dhe përmirësoj skedarin tim sources.list?

Redaktimi i një skedari të tillë është shumë i thjeshtë, por në të njëjtën kohë është e nevojshme ta bëni atë me lejet e administratorit.

[KUJDES] Botimi ose fshirja e gabuar e informacionit mund ta bëjë sistemin operativ të paqëndrueshëm dhe madje ta bëjë atë jo funksional. Një mjet i mirë i sigurisë është hapja e skedarit me të një redaktues teksti, kopjoni informacionin dhe ngjisni në një skedar tjetër. Kaq shume Ubunlog si unë nuk jemi përgjegjës për atë që mund të ndodhë, megjithëse ka shumë kopje të Burimet e Ubuntu.listë.

Ne hapim terminalin dhe shkruajmë:

sudo nano /etc/apt/sources.list

Do të na kërkojnë fjalëkalimin dhe pasi ta konfirmojnë do të hapet një nano ekran me tekstin e skedarit. Mund të zgjidhen redaktues të tjerë teksti, por nano përdoret gjerësisht dhe funksionon drejtpërdrejt nga terminali. Mund të ndodhë që e kemi shkruar gabim adresën e mësipërme, në këtë rast ajo që do të shfaqet do të jetë një faqe e zbrazët, kështu që e mbyllim pa e ruajtur dhe e shkruajmë përsëri, por këtë herë saktë.

Skedari do të duket si më poshtë:

nano redaktori me burime.lista

Linjat e para që përfshijnë fjalën cd-rom janë referenca në cd-në e instalimit, ato gjithmonë vijnë me fjalët "cdrom deb:” edhe nëse është instaluar përmes rrjetit ose USB. Nga këtu, fillojnë të shfaqen rreshta të ndryshëm që fillojnë me "deb http://" ose "deb-src". Linjat e pakomentuara janë ato të depot e aktivizuara, në rastin e imazhit kryesor (kryesor), softueri i mirëmbajtur nga komuniteti (universi).

Linjat që fillojnë me ## (edhe pse vetëm një shenjë hash duhet të mjaftojë) janë rreshtat e komentuar që ose kanë tekst që shpjegon depon që vijon ose janë depo që ne nuk duam që sistemi ynë operativ të ketë akses. Në çdo rast, kur sheh këto simbole në fillim të rreshtit, sistemi kupton se ajo që vijon nuk është e nevojshme dhe kalon në rreshtin tjetër që nuk fillon me këtë shenjë.

Ka raste kur depoja është dëmtuar përkohësisht ose nuk duam që të instalohet versioni i një programi nga ai depo, atëherë opsioni më i mirë është vendosja e kësaj shenje në fillim të linjës së depozitës dhe do të ndalojmë të kemi probleme. Bëni kujdes, nëse komentoni në një depo, domethënë vendosni # në fillim të adresës së serverit, duhet të komentoni edhe në adresën e burimeve, përndryshe do të japë një gabim.

Dhe si mund të shtoj një depo që më ka thënë një mik?

Epo, për të shtuar një depo thjesht duhet të shkojmë në fund të dokumentit dhe të vendosim adresën e depozitës dhe adresën e burimeve, domethënë deb dhe deb-src

Dhe si ta di se është një depo e vlefshme?

Të gjitha adresat e vlefshme të depove kanë këtë format:

deb http://adresa_server/emri_dosje emri_versioni (kryesor ose univers ose multiverse ose kryesor i kufizuar, etj)

Kjo pjesë e fundit e rreshtit tregon seksionet e magazinës: kryesor është kryesore, ndërsa kryesore e kufizuar tregon seksionin e softuerit të kufizuar.

E vetmja masë paraprake që duhet marrë në përgjithësi në këtë skedar është se është e nevojshme të përpiqeni të vendosni depo të të njëjtit version, domethënë të mbiemrit të kafshës që është maskota e versionit tonë aktual të Ubuntu. Përndryshe, ne rrezikojmë që gjatë përditësimit, sistemi ynë të përziejë paketat dhe versionet dhe të çmendet duke arritur gjendjen e "shpërndarja e prishur”, që është kur sistemi i përdorimit të depove nuk funksionon siç duhet.

Pasi depot të vendosen sipas dëshirës tonë, ne vetëm duhet të ruajmë, mbyllim, shkojmë në tastierë dhe shkruajmë:

sudo apt update && sudo apt upgrade

Dhe kështu do të fillonte përditësimi i listës së paketave të njohura nga sistemi operativ.

Nëse e keni lexuar të gjithë manualin, do të shihni se është i thjeshtë, të paktën përpiquni të shihni skedarin. Ia vlen. Pershendetje

Më shumë informacion - Si të shtoni depot e PPA në Debian dhe shpërndarjet e bazuara në të,


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Faleminderit shumë për informacionin

 2.   gjallëri dijo

  Faleminderit, Merci, Tanke, Faleminderit, Të detyruar.

 3.   José Luis dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri në këtë, por unë jam duke shkuar për çdo gjë, unë nuk dua asgjë tjetër për të mësuar.
  Unë ju them, kur të arrij atje ku është kanonike. mirë, unë shkoj hap pas hapi…. Konfigurimi i sistemit - Softueri dhe azhurnimet - Softueri tjetër - Unë tregoj tek Canonical Partners (2) Pavarur (1) - Shtoj, dhe këtu kopjoj dhe ngjis rreshtin që shfaqet më lart si një shembull për ta ngjitur ajo ku pyes APT, Shto burim, dhe Refresh ose diçka shumë e ngjashme, dhe në fund më tregon se dështon për shkak të lidhjes, kur kam një lidhje ... dhe hyra në burimet.list me nano , dhe bëri një pamje të ekranit për çdo rast, dhe aty shfaqen disa rreshta në të cilat përfundojnë kryesore, dhe sikur më thotë se ka diçka që nuk shkon ... dhe unë ... mirë, nuk ka ide, më fal. A mund te me ndihmosh? Unë mendoj se kam 16.04 dhe do të doja të azhurnoja të paktën libreoffice, nuk di si ta bëj. Faleminderit per pergjigjen tuaj Të gjitha të mirat