Si të instaloni desktopët më të famshëm në Ubuntu

Desktop të njohura të Ubuntu

Një nga tiparet më interesante të Ubuntu, si praktikisht çdo sistem tjetër operativ i bazuar në Linux, është se ne mund të ndryshojmë çdo pjesë të ndërfaqes së tij. Ndonjëherë mundemi ndryshoni diçka nga ndërfaqja instalimi i disa programeve siç është doku i famshëm Plank. Por nëse duam që ndryshimi të jetë më i madh, më e mira që mund të bëjmë është të instalojmë një mjedis të tërë grafik në Ubuntu ose në ndonjë prej aromave zyrtare të tij nga shumë tavolina që janë në dispozicion.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se si të instaloni disa nga tryezat ose mjediset më të famshme që janë në dispozicion për Ubuntu. Ambientet grafike që do të shtohen në këtë postim janë tashmë shumë të njohura për momentin, por sigurisht që do të bëhen edhe më shumë me kalimin e kohës. Një shembull i përsosur i mësipërm është një mjedis grafik Budgie që do të fitojë popullaritet kur Ubuntu Budgie lëshohet zyrtarisht, në të cilën pikë do ta provoj përsëri për të parë nëse e mbaj si ambientin e paracaktuar.

MATE

MATE 1.16 në Ubuntu MATE 16.10

Jam i bindur që shumë prej jush nuk do të pajtohen që unë ta filloj këtë listë me mjedisin grafik MATE. Por, çfarë doni të ju them, që nga momenti kur Martin Wimpress vendosi të kthehet në rrënjët në mënyrë që anëtarët e familjes së tij të mund të vazhdojnë të përdorin atë që kishin përdorur për disa vjet, gjithnjë e më shumë prej nesh janë ende të dashuruar me të Ubuntu MATE.

Çfarë na ofron mjedisi grafik MATE? Nëse keni provuar Ubuntu në versionet e tij të para, me siguri e keni kuptuar që nuk ka përdorur një ndërfaqe shumë tërheqëse, por ka qenë të shpejtë dhe të besueshëm. Kjo është pikërisht ajo që na ofron ky mjedis grafik, diçka veçanërisht interesante nëse përdorim një kompjuter diskret.

Për të instaluar MATE në Ubuntu 16.04, ne do të hapim terminalin dhe do të shtypim një nga komandat e mëposhtme:

 • Për të kryer një instalim minimal (vetëm ndërfaqja): sudo apt-get instalo mate-core
 • Për të instaluar të gjithë mjedisin (përfshin aplikacionet): sudo apt-get install mate-desktop-Environment

KDE Plazma

Plasma KDE 5.4 Imazhi

Nëse do të më pyesnit se cili ambient grafik më pëlqen më shumë, sinqerisht nuk do të dija çfarë t'i përgjigjesha, por KDE Plasma do të ishte mes tyre. Nëse jam akoma i sinqertë, nuk e kam të instaluar në PC-në time, sepse shoh më shumë mesazhe gabimi sesa do të doja të shihja (në PC-në time, ki kujdes), por imazhi i tij është shumë tërheqës dhe na lejon të modifikojmë praktikisht gjithçka Për mua, është desktop më i plotë që ekziston

Për të instaluar KDE Plasma në Ubuntu do të duhet të shtypim një nga komandat e mëposhtme:

 • Për të kryer një instalim minimal: sudo apt instaloni kde-plazma-desktop
 • Për të instaluar të gjithë mjedisin grafik: sudo apt instalo kde-plotë
 • Dhe nëse duam ambientin grafik Kubuntu: sudo apt instaloni kubuntu-desktop

Panteon

Panteoni_ElementaryOS

OS fillore Shtë një nga shpërndarjet Linux që ka tërhequr vëmendjen time më shumë që kur e kam njohur. Ka një imazh shumë të hijshëm, një stendë në pjesën e poshtme dhe një shirit të sipërm që të kujton shumë macOS. Ka aplikacionet e veta që i shtojnë edhe më shumë tërheqje këtij sistemi operativ të bazuar në Ubuntu, por për mendimin tim ai ka disa të meta: funksionimi i tij është shumë i ndryshëm nga gjithçka që përdoruesit e Ubuntu janë mësuar të përdorin, për të mos përmendur që për të marrë disa gjëra do të na duhet të bëjmë një shëtitje. Sigurisht, nëse e bëni, mund të mos përdorni më një mjedis tjetër grafik.

Për të instaluar Pantheon në Ubuntu do të duhet të hapim një terminal dhe të shtypim komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install elementary-desktop

Sqarim

Iluminizmi 20

Nëse jeni duke kërkuar një përvojë Linux gjatë gjithë jetës, mbase ajo që po kërkoni quhet Iluminizëm. Ky mjedis grafik është shumë i personalizueshëm, një nga më të përshtatshmit që njohim dhe ka një imazh që mund ta klasifikojmë si "shkollë e vjetër". Aktualisht është në tranzicion në Wayland, i cili mund të përkthehet në një të ardhme premtuese për këtë mjedis grafik. Ka të ngjarë të fitojë shumë popullaritet kur të migroj në Wayland, prandaj kam vendosur ta shtoj në këtë postim.

Për të instaluar Iluminizmin në Ubuntu, ne hapim një terminal dhe shtypim sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:niko2040/e19
sudo apt-get update
sudo apt-get install enlightenment

Tavolina të tjera me interes

Tavolina të tjera shumë të famshme që nuk mund të mungojnë në asnjë listë të këtij lloji janë:

 • GNOME: sudo apt instalo ubuntu-gnome-desktop
 • xfc: sudo apt-get instaloni xubuntu-desktop
 • LXDE (Lubuntu): sudo apt-get instalo lubuntu-desktop

Cila është desktopi juaj i preferuar për Ubuntu?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eugenio Fernandez Carrasco dijo

  Që nuk e emëron as kanellën (madje edhe te "Të tjerët") më duket shqetësuese

 2.   Lalo Munoz Madrigal dijo

  oscar solano

 3.   oscar solano dijo

  Mmmmmmm jo

 4.   ኢᎅፎቹይ ጧእዳፐገᎅቺን dijo

  Jini të kujdesshëm kur luani për të instaluar tavolina e bën sistemin të paqëndrueshëm nganjëherë mut mbetet!

 5.   Ernesto slavo dijo

  ai version i mate mund ta instaloj në Ubuntu 12.04? Unë kam një netbook me 2 GB RAM dhe një procesor 1.6 GHz Is A ka ndonjë desktop tjetër më të lehtë se xfce dhe lxle?

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje, Ernesto. Lidhur me pyetjen tuaj të parë, unë do t'ju rekomandoja që të bëni një kopje rezervë të të gjithë informacionit tuaj të rëndësishëm dhe të instaloni 0 Ubuntu MATE. Ka gjithçka që desktopi ka vetë dhe ia vlen sepse përdor ndërfaqen Ubuntu nga para Unitetit. Në fakt, unë kam përdorur Ubuntu MATE në PC tim përsëri sepse standardi Ubuntu më ngadalëson shumë herë.

   Lidhur me pyetjen e dytë, teoria thotë se LXLE është më e lehtë, por shumë më pak e rregullueshme se Xfce. Më së shumti për të cilën kam "rënë", duke folur për përdorimin e burimeve, është Xfce vetëm për këtë.

   Një përshëndetje.

   1.    joshua linux dijo

    ju nuk keni nevojë për të hetuar

  2.    José dijo

   Nëse dëshironi një desktop më të lehtë se Xfce ose LXLE, unë ju rekomandoj Trinity. Vetëm ajo ka një aromë XP që mund ta hiqni duke e personalizuar.

   1.    hiviter dijo

    Trinity u krijua me idenë se është e ngjashme me Windows XP dhe që përdoruesit e Windows XP të ndjehen të njohur, për shembull, kur instaloni Linux Q4OS ju keni Trinity si parazgjedhje.

 6.   Ernesto slavo dijo

  I dashur Pablo Aparicio ...
  Faleminderit për përgjigjen tuaj të shpejtë…. Unë kam atë netbook që ju kam përmendur me Ubuntu 12.04 dhe gnome classic si desktop (nuk mbështet unitetin ose kompizin) dhe tashmë po mendoj se do ta instaloj në prill (kur të mbarojë mirëmbajtja e 12.04) dhe unë jam midis Ubuntu Mate 14.04 dhe LXLE 14.04 (në një pendrive funksionon shumë mirë dhe madje lidhet me internetin (ka drejtuesit Wi-Fi, audio dhe video tashmë në ISO dhe funksionojnë në mënyrë të përsosur) ... .. Unë " m nga koha e Ubuntu 8.04 dhe Unity nuk më ka rënë Nice .... Unë kam përdorur të dy, ubuntu mate 14.04 dhe lxle 14.04 nga një pendrive dhe të dy po shkojnë shumë mirë ... Unë mendoj se shoku bën një punë të mirë: është një klasik ubuntu dhe nga sa lexova harxhon vetëm 10% më shumë ram se xfce dhe lxle.

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje përsëri, Ernesto. Unë kam përdorur Lubuntu dhe nuk më pëlqen sepse ka shumë pak mundësi. Kam përdorur Xubuntu jo shumë kohë më parë, por nuk më pëlqente shumë. Tani jam me Ubuntu MATE, pas dy muajsh me versionin standard të Ubuntu, sepse nuk vë re që është më keq se Xubuntu dhe përvoja duket "më Ubuntu". Unë do të rekomandoja përdorimin e Ubuntu MATE 16.04, i cili është gjithashtu LTS. Nëse keni dashur të përdorni një version më të vjetër të Ubuntu MATE, mendoj se i pari ishte Ubuntu MATE 15.04, por nuk ishte akoma aromë zyrtare e Ubuntu.

   Ju gjithashtu duhet të keni parasysh se që nga 17.04 Uniteti 8. do të fillojë të punojë mirë.Nëse konsiderojmë se është një mjedis që duhet të funksionojë në tableta dhe celularë, nuk mund të përjashtojmë që ai funksionon relativisht mirë.

   Një përshëndetje.

 7.   Ernesto slavo dijo

  I dashur Pablo. faleminderit për përgjigjen tuaj të shpejtë përsëri.
  Kam shikuar në uebfaqen e Ubuntu Mate dhe ekziston një version 14.04.2 (dhe është LTS), unë do ta instaloj atë dhe nëse e shoh që është i ngadaltë (sipas faqeve të internetit që lexoj, në këtë netbook të vogël me 1.6 procesori ghz dhe 2 GB ddr2 Ram do të shkonin mirë dhe gjithashtu 14.04 ka mbështetje deri në 2019) ose unë do të instaloj LXLE 14.04 i cili është një Ubuntu i modifikuar me desktop LXLE por, ndryshe nga Lubuntu i cili ka vetëm 3 vjet mbështetje, ai ka LTS për 5 vite.
  Budgie është një desktop i lehtë për të cilin mund të flitet në disa vjet. Ata sapo kanë filluar udhëtimin e tyre në botën Ubuntu. Unë e kam provuar atë në Solus (në pendrive sqaroj) dhe në Budgie Ubuntu e parë dhe funksionon shumë mirë. Bodhi dhe Linux Lite gjithashtu. Por, unë preferoj mbështetje të qëndrueshme: kjo është arsyeja pse unë mendoj se do të bëj Ubuntu Mate ose LXLE.

  1.    Paul Aparicio dijo

   Isshtë një mundësi tjetër dhe më duket shumë interesante. Të them të drejtën, nuk më pëlqen të prek shumë gjëra që nuk janë parazgjedhur në cilësimet e një sistemi, unë provova Budgie Remix dhe nuk më pëlqeu sepse kishte disa gjëra që nuk mund të ndryshoheshin ( si parazgjedhje), por unë rrëfej se do ta provoj përsëri në Prill kur të lansohet marka Zesty Zapus.

   Sigurisht, gjëja e parë që provoj është ndoshta versioni standard i Ubuntu dhe Unitetit të tij 8. Dje provova Daily Build dhe duket se lëviz mjaft mirë, megjithëse duket se ka akoma punë për të bërë dhe mbase do të kemi të presë deri në tetor.

   Një përshëndetje

   1.    Ernesto slavo dijo

    I dashur Pablo Aparicio ...
    Për momentin opsioni im do të jetë instalimi i Ubunt Mate 14.04.2 ose LXLE 14.04.2 në këtë netbook ... Nëse ky version i Ubuntu Mate është i ngadaltë për mua, unë do të instaloj atë LXLE (i cili është një Ubuntu pa Unitet me LXLE dhe është LTS me 5 vjet mbështetje).
    Budgie premton por është akoma jeshile. Same Bodhi, Iluminizmi dhe Lxqt. Çështja është që unë përdor, ashtu si shumica, versionet LTS ... ato të mesme dhe as nuk i testoj përtej një pritjeje.

 8.   Gregory di mauro dijo

  Përshëndetje përshëndetje, unë jam i ri në këtë, pyes veten a mund të instaloj sa desktop ose mund të instaloni vetëm një?

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje, Gregori. Disa mund të instalohen, por kini kujdes dhe shikoni nëse përjetoni probleme për shkak të instalimit të shumë përbërësve.

   Një përshëndetje

 9.   Daniel dijo

  pershendetje nuk mund te instaloj elementare. Nuk më lejon. që ndodhi pas instalimit dhe çinstalimit të xfce. Me fjalë të tjera, kur nuk munda me Panteonin, provova xfce ... e nxora dhe pastaj provova përsëri me Panteonin. asgjë ... Kam një gabim në terminal. tani jam duke testuar me plazmë .. po zbret në terminal. Ne do të shohim, por unë dua fillore. Tani kam ubuntu mate 14.04. Shkëlqyeshëm Pershendetje

 10.   Juan Pablo dijo

  Unë kam tërhequr zvarrë një problem që nuk di si ta zgjidh. Ishte pasi azhurnova Ubuntu në 16.04 dhe desktopët e mi u zhdukën, nuk kam asnjë menu ose shirita të statusit, kam vetëm disa dosje dhe skedarë teksti në desktopin kryesor. Unë hyj në shumicën e programeve përmes terminalit, ashtu si përdor komandën "tani mbyllje" për të mbyllur sistemin. Unë kam instaluar disa desktop dhe sapo kam shkarkuar MATE, por nuk ka asnjë rast, ai vetëm modifikoi disa dosje dhe pamjen e shfletuesit të skedarit.
  Shpresoj që dikush të sjellë një ide, sepse unë do të duhet të formatoj dhe riinstaloj një distro që paraqet gjithçka siç duhet. Faleminderit paraprakisht

 11.   jovix dijo

  Përshëndetje, unë instalova Iluminizmin, me sa duket instalimi ishte i saktë, nuk u shfaq asnjë mesazh gabimi, por kur ristartova sistemin nuk pashë mundësinë për ta zgjedhur atë. Unë nuk di se si të hyj në këtë mjedis. Do të vlerësoja disa këshilla. Faleminderit!

  1.    hiviter dijo

   Në të vërtetë, duhet të dilni nga sesioni juaj, të zgjidhni mjedisin e ri në menaxherin e sesionit dhe të hyni përsëri dhe do të shihni ndryshimet.

 12.   Manuel Mariani T. dijo

  pershendetje Nuk mund te instaloj fillore me jep gabimin e meposhtem
  Depoja "http://ppa.launchpad.net/elementary-os/stable/ubuntu Artful Release" nuk ka një skedar Release.

 13.   i adhuruar dijo

  Regards: Unë nuk mund të hyj në diskun tim të koduar në ubuntu mate. Dikush mund të më ndihmojë?

 14.   kdefren dijo

  Unë e kam bërë atë për shembull kam feren dhe do të instaloj skenarin kde dhe deepin por ajo që nuk më pëlqen është që programet për shembull kate de kate janë të përziera me programe deepin dhe anasjelltas

 15.   Jorge dijo

  por, cili është depoja ose komanda për ta vendosur atë (p.sh. sudo apt-add depo ppp (diçka) ppp dhe nuk e di se çfarë hyn në (diçka) që më çon në ... çfarë është depoja?

 16.   Jezus Pereira dijo

  Che di si ta eleminosh Panteonin Elementar të kockave më thuaj faleminderit shumë

 17.   Eduard Lomas dijo

  Instaloni Mate në Lubuntu dhe ndonjëherë, shumë rrallë më jep gabime, ndonjë ide? Mund të mos çinstalojë desktopin që vjen në Lubuntu mirë.