digiKam 7.2.0 arrin me përmirësime në motorin e zbulimit të fytyrës, ndërfaqen dhe më shumë

Pas një viti zhvillimi u njoftua lëshimi i versionit të ri të programit për menaxhimin e koleksionit të fotografive digiKam 7.2.0 dhe ky version i ri arrin të zgjidhë rreth 360 gabime dhe me përmirësime të shumta, nga të cilat bie në sy motori i zbulimit të fytyrës, si dhe albumi, mjeti i kërkimit të azhurnimit dhe më shumë.

Për ata që nuk dinë për digiKam duhet ta dinë këtë ky është një organizator falas i imazheve dhe redaktues i etiketave dhe burim i hapur i shkruar në C ++ duke përdorur aplikacionet KDE.

Ekzekutohet në mjediset më të njohura të desktopit dhe menaxherët e dritareve, me kusht që të instalohen bibliotekat e nevojshme.

Mbështet të gjitha formatet kryesore të skedarëve të imazheve, të tilla si JPEG dhe PNG, si dhe më shumë se 200 formate imazhesh të papërpunuara dhe mund të organizoni koleksione fotografish në albume të bazuara në direktori ose albume dinamike sipas datës, afatit kohor ose sipas etiketave.

DigiKam 7.2.0 Karakteristikat kryesore të reja

Në këtë version të ri motori i zbulimit të fytyrës dhe mjeti për heqjen e syve të kuq përdorin modelin e ri të të mësuarit të makinës (Yolo) për të përcaktuar më mirë fytyrat në imazhe me kënde komplekse.

Shpejtësia e përpunimit të të dhënave është rritur gjithashtu dhe mundësia e paralelizimit të operacioneve është zbatuar, ato u hoqën nga skedarët bazë të shpërndarjes me të dhëna nga modeli i mësimit të makinës, të cilat tani janë të ngarkuara në kohën e ekzekutimit dhe ndërfaqja grafike e ridizajnuar për të punuar me fytyra dhe lidhni etiketat me to, si dhe miniaplikacionet e lidhura.

Një ndryshim tjetër që bie në sy është se procesi i menaxhimit të albumit fotografik është përmirësuaraftësitë e grupimit të informacionit janë zgjeruar, motori filtrues i daljes së maskës është shpejtuar, ekrani i pronave është optimizuar dhe mbështetja e mediave të lëvizshme është përmirësuar.

Motori i brendshëm për përpunimin e imazheve RAW është azhurnuar në versionin libraw 0.21.0. Mbështetje e shtuar për formatet CR3, RAF dhe DNG, plus mbështetje e shtuar për modelet e reja të kamerës, përfshirë iPhone 12 Max / Max Pro, Canon EOS R5, EOS R6, EOS 850D, EOS-1D X Mark III, FujiFilm X -S10, Nikon Z 5, Z 6 II, Z 7 II, Olympus E -M10 Mark IV, Sony ILCE-7C (A7C) dhe ILCE-7SM3 (A7S III).

ndryshime të tjera që bien në sy:

 • Mjet i përmirësuar për importimin e fotove nga kamerat, shtimi i mbështetjes për emërtimin automatik në albume dhe riemërtimin gjatë ngarkimit.
 • Utilshtë shtuar një vegël për të kontrolluar për azhurnimet në kuvendet binare me aftësinë për t'i shkarkuar dhe instaluar ato automatikisht.
 • Ndërtimet për macOS janë përmirësuar ndjeshëm.
  Kodi është optimizuar për të punuar me bazën e të dhënave dhe skemat e magazinimit të përdorura për kërkimin, ruajtjen e meta të dhënave, njohjen e fytyrës dhe funksionimin e mjeteve të ndryshme. Shpejtësia e përmirësuar e skanimit të mbledhjes gjatë fillimit.
 • Mbështetje e përmirësuar për integrim me motorin e kërkimit semantik dhe me MySQL / MariaDB.
 • Mjetet për mirëmbajtjen e bazës së të dhënave janë zgjeruar.
  Workshtë bërë punë për të përmirësuar stabilitetin dhe përdorshmërinë e mjetit për të riemërtuar një grup skedarësh në modalitetin grumbull.
  Theshtë shtuar aftësia për të ruajtur informacionin e vendndodhjes në meta të dhëna dhe mbështetja për skedarët GPX është përmirësuar.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me versionin e ri të lëshuar mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni digiKam 7.2.0 në Ubuntu dhe derivatet?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë ky version i ri i digiKam 7.2.0 në sistemin tuaj Ata do të jenë në gjendje ta bëjnë atë thjesht.

Për këtë do të shkarkojmë vetëm instaluesin e tij duke përdorur disa nga komandat që ndajmë me ju më poshtë Ajo që do të bëjmë është të hapni një terminal dhe të shkruani:

wget https://download.kde.org/stable/digikam/7.2.0/digiKam-7.2.0-x86-64.appimage -O digikam.appimage

Ne japim leje ekzekutimi me:

sudo chmod +x digikam.appimage

Dhe ata mund të ekzekutojnë instaluesin duke klikuar dy herë ose nga terminali me:

./digikam.appimage

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.