Disa redaktues audio për Linux

Ne përmendim disa redaktues audio për Linux


Në Ubunlog ne zakonisht bëjmë lista duke përpiluar tituj të ndryshëm softuerësh të zgjedhur nga një gamë e madhe opsionesh të disponueshme. Është e vërtetë që disa sektorë janë të mbipopulluar, ndërsa në të tjerë mungesa është dekurajuese. Këtë herë do të flasim për disa redaktues audio për Linux.

Kolegu im Pablinux, i cili di më shumë për këtë temë se unë, mendoj Nuk ka alternativa në nivelin e zgjidhjeve të pronarit. Si një joprofesionist mund të them vetëm se, për nevojat e mia të kufizuara, çdo nga këto alternativa është e mjaftueshme.

Disa redaktues audio për Linux

Edhe pse në teori ndryshimi midis një redaktuesi audio dhe një stacioni pune audio është i qartë, në praktikë përdorimi i njërit ose tjetrit term duket si zgjedhje e një zhvilluesi.. Në letër, një redaktues audio duhet të kufizohet vetëm në prerjen dhe ngjitjen e tingujve ndërsa stacioni gjithashtu lejon regjistrimin, përpunimin, përzierjen dhe futjen e efekteve. Në këtë postim do të përdorim përkufizimin e zgjedhur nga krijuesit e tij për çdo aplikacion.

Historia e përpunimit të audios në kompjuter duhet të gjurmohet në fund të viteve 70, kur u zhvillua një program që duhej të lidhej me një oshiloskop për të parë formën e valës. Ky program mund të modifikojë tingullin e ruajtur në hard disk dhe të shtojë disa efekte.

Me ardhjen e Mac, Soundedit u shfaq në 1986, i cili duket të jetë i pari që përdor një ndërfaqe grafike. Ky aplikacion regjistroi, redaktoi, përpunoi dhe luajti zërin dixhital

Përdoruesit e Linux-it duhej të prisnin deri në vitin 1999 kur u lëshua programi që ne e njohim sot si Audacity.

Guxim

Është më i njohuri nga redaktuesit audio me burim të hapur dhe është i disponueshëm për Windows, Linux dhe Mac.

Aktualisht është nën ombrellën e Muse Group, një kompani që zhvillon produkte të ndryshme për prodhim muzikor, megjithëse programi mund të shkarkohet falas dhe pa shtesa nga në internet të projektit. Shpërndarjet Linux zakonisht e përfshijnë atë në depo.

Disa veçori të Audacity janë:

 • Multitrack.
 • Ju lejon të regjistroni audio nga burime të ndryshme.
 • Importoni skedarë audio dhe audio nga videot.
 • Gjenerator i zhurmës.
 • Gjenerator i ritmit.
 • Pritini dhe ngjitni skedarët.
 • Eliminimi i zhurmës.
 • Manuali i plotë

mhWaveEdit

Ky aplikacion që mund të gjendet në depo ose në dyqani nga Flathub, krenohet me menaxhimin efikas të memories gjatë redaktimit, prerjes ose ngjitjes së skedarëve. Disa nga veçoritë e tij janë:

 • Riprodhimi me shpejtësi të ndryshme.
 • Riprodhimi i mostrës.
 • Zgjedhja e një pjese të skedarëve duke përdorur miun.
 • Zëvendësimi automatik i pjesëve të zgjedhura me heshtje.
 • Mbështetja e efekteve LADSPA
 • Rregullimi i volumit.
 • Shndërrimi nga stereo në mono dhe anasjelltas.
Redaktori Audio i Tenacity

Redaktori audio Tenacity doli nga mosmarrëveshjet midis zhvilluesve të komunitetit me rrugën e ndjekur nga Audacity. Emri i projektit të ri erdhi nga një votim në 4chan.

Këmbëngulje

Kur Muse mori përsipër Audacity, ata nuk kishin ide më të mirë sesa të përfshinin një mjet monitorimi (një praktikë e zakonshme në industrinë e softuerit). Mund të çaktivizohet, dhe në fakt, versionet e përfshira në depo përpilohen pa atë mjet. Por, kur dyshoni, disa zhvillues të komunitetit vendosën të ndaheshin dhe të bënin një pirun. Kështu lindi Tenacity.

në dispozicion për Windows dhe Linux (depo dhe Flathub) ky redaktues ka veçoritë e mëposhtme:

 • Regjistrim nga pajisjet reale dhe virtuale.
 • Eksporto dhe importo të gjitha formatet e mbështetura nga FFmpeg.
 • Mbështetje për audio lundruese 32-bit (Ky format ofron një gamë më të gjerë dinamike, duke ju lejuar të kapni tinguj shumë të lartë dhe shumë të ulët pa shtrembërim ose humbje të cilësisë)
 • Mbështetja e shtojcave
 • Ai lejon krijimin e skripteve në disa nga gjuhët më të zakonshme të programimit me burim të hapur.
 • Redaktori me shumë gjurmë.
 • Mbështet përdorimin me tastierë dhe lexues të ekranit.
 • Mjet për përpunimin e sinjalit.
 • Manual.

Natyrisht, me këtë mini-listë nuk jemi afër shterrimit të titujve të disponueshëm për Linux dhe nuk do të mungojnë mundësitë për ta përfunduar atë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.