Drejtuesit NVIDIA 440.100 dhe 390.138 janë lëshuar tashmë dhe ata mund të rregullojnë disa gabime

Disa ditë më parë NVIDIA lëshoi ​​versionet e reja të drejtuesve të saj NVIDIA 440.100 (LTS) dhe 390.138 të cilat ishin lëshuar në mënyrë që të zgjidhen disa dobësi e rrezikshme që mund të rrisë privilegjet tuaja në sistem.

Ky version i ri gjithashtu nga drejtuesit e Nvidia 440.100 mbështet GeForce GTX 1650 Ti të ri, GeForce GTX 1650 Ti me GPU Max-Q, GeForce RTX 2060 me Max-Q dhe Quadro T1000 me Max.

Për konfigurim X11 shton një pseudonim jopersonal për pajisjet «Connector-N», e cila mund të përdoret në opsionin ConnectedMonitor për të imituar një lidhje monitori pa informacion në lidhje me metodat e lidhjes në dispozicion.

Mientras que versioni 390.138 shton mbështetje për Linux kernel 5.6 dhe Oracle Linux 7.7 dhe mbështetja e sinkronizimit PRIME është shtuar për sistemet me kernelin Linux 5.4.

Për më tepër, përmendet se filloi testimin e versionit beta të një dege të re 450.x, përfshin përmirësime të ndryshme Nga të cilat veçohet Mbështetja e shtuar për GPU A100-PCIE-40GB, A100-PG509-200, A100-SXM4-40 GB, GeForce GTX 1650 Ti, GeForce RTX 2060 me Max-Q dhe Quadro T1000 me Max-Q.

Përveç Vulkan API tani mbështet shikimin e drejtpërdrejtë në ekranet e lidhura përmes DisplayPort Transporti me shumë rryma (PD-MST).

Në anën e VDPAU, mbështetja për sipërfaqet video 16-bit është shtuar dhe aftësia për të përshpejtuar dekodimin e transmetimeve HEVC me 10/12 bit.

Për aplikacionet OpenGL dhe Vulkan, mbështetja është shtuar për modalitetin e mprehjes së avancuar të imazhit.

Dhe gjithashtu Theksohet mbështetja e shtuar për Sinkronizimin PRIME për të dhënë përmes një GPU tjetër në sistem duke përdorur shoferin x86-video-amdgpu. Shfaqjet e lidhura me GPU-në NVIDIA mund të përdoren në rolin e "Kohë të kundërt" për të shfaqur rezultatet e një GPU-je tjetër në sistemet multi-GPU.

Nga ndryshimet e tjera:

 • Mbështetje e shtuar për zgjerimin OpenGL glNamedBufferPageCommitmentARB.
 • Biblioteka libnvidia-ngx.so është shtuar me zbatimin e mbështetjes për teknologjinë NVIDIA NGX.
 • Përkufizimi i përmirësuar i pajisjeve të mbështetura nga Vulkan në sistemet me një server X.Org.
 • Biblioteka libnvidia-fatbinaryloader.so, funksionaliteti i së cilës është shpërndarë në bibliotekat e tjera, është hequr nga shpërndarja.
 • Mjetet dinamike të menaxhimit të energjisë janë zgjeruar me aftësinë për të çaktivizuar energjinë e kujtesës video.
 • Mundësia e hequr për të konfiguruar serverin X IgnoreDisplayDevices.

Nga ana e dobësive zgjidhet përmenden më poshtë:

 • CVE - 2020‑5963 është një dobësi në API-në e komunikimit ndër-procesor të shoferit CUDA që mund të çojë në mohim të shërbimit, ekzekutim të kodit të lartë ose humbje të informacionit.
 • CVE - 2020‑5967 është një dobësi në kontrolluesin UVM të shkaktuar nga një gjendje gare që mund të çojë në një mohim të shërbimit.

Si të instaloni drejtuesit NVIDIA 440.31 në Ubuntu dhe derivativët?

Për të instaluar këtë drejtues do të shkojmë në lidhjen vijuese ku do ta shkarkojmë.

Shënim: para se të kryeni ndonjë proces është e rëndësishme që të kontrolloni pajtueshmërinë e këtij drejtuesi të ri me konfigurimin e pajisjeve tuaja (sistemi, kerneli, linux-headers, versioni Xorg).

Sepse nëse jo, ju mund të përfundoni me një ekran të zi dhe në asnjë moment ne nuk jemi përgjegjës për të, pasi është vendimi juaj ta bëni apo jo.

Shkarko tani le të vazhdojmë të krijojmë një listë të zezë për të shmangur konfliktin me drejtuesit e rinj të rinj:

sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf

Dhe në të do të shtojmë sa vijon.

blacklist nouveau

blacklist lbm-nouveau

options nouveau modeset=0

alias nouveau off

alias lbm-nouveau off

Bërë këtë tani ne do të rinisim sistemin tonë në mënyrë që lista e zezë të hyjë në fuqi.

Pasi sistemi të rindizet, tani do të ndalojmë serverin grafik (ndërfaqen grafike) me:

sudo init 3

Në rast se keni një ekran të zi gjatë fillimit ose nëse keni ndaluar serverin grafik, tani do të hyjmë në një TTY duke shtypur konfigurimin e mëposhtëm të tastit "Ctrl + Alt + F1".

Nëse tashmë keni një version të mëparshëm, Rekomandohet që të kryeni çinstalimin për të shmangur konfliktet e mundshme:

Thjesht duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo apt-get purge nvidia *

Dhe tani është koha për të kryer instalimin, për këtë ne do të japim leje ekzekutimi me:

sudo chmod +x NVIDIA-Linux*.run

Dhe ne ekzekutojmë me:

sh NVIDIA-Linux-*.run

Në fund të instalimit do të duhet të rindizni kompjuterin tuaj në mënyrë që të gjitha ndryshimet të ngarkohen gjatë fillimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.