Edubuntu mund të kthehet në 2023 si një shije zyrtare

Edubuntu me logon e re

Kanë kaluar më shumë se gjashtë vjet që nga ajo kohë kemi shkruaredubuntu për herë të fundit këtu në Ubunlog, ose të paktën kështu duket në kërkim. Por e vërteta është se versioni zyrtar për arsimin u ndërpre në vitin 2016. Që atëherë, kushdo që dëshiron të përdorë diçka për përdorim arsimor duhet të kërkojë një alternativë, ose të shkarkojë Ubuntu dhe të instalojë gjithçka që i nevojitet në të. Kjo mund të ndryshojë në këtë 2023 ku sapo kemi hyrë.

Historia nuk është saktësisht e shkurtër, siç lexojmë në këtë fije nga Diskursi Ubuntu. Në të, Erich Eickmeyer flet se si po mendon të ringjallet tek Edubuntu, dhe çfarë ju ka shtyrë të merrni atë vendim. Ajo që kishte shumë për të thënë ishte bashkëshortja e tij, Amy, e cila prej 16 vitesh është në arsim në SHBA. Ajo aktualisht punon për një organizatë jofitimprurëse që ofron burime arsimore të hershme për fëmijët refugjatë somalezë në zonën e Seattle dhe koncepti i Ubuntu është një pjesë thelbësore e etikës së saj.

Edubuntu, këtë herë me desktopin GNOME

Zhvilluesi shkoi nëntorin e kaluar në Samitin e Ubuntu si Udhëheqësi i Ubuntu Studio, dhe aty mori gruan e tij, e cila kuptoi potencialin e Ubuntu-s dhe softuerit me kod të hapur në përgjithësi. Kur u kthyen në shtëpi, folën për kthimin në jetë të Edubuntu-s dhe filluan të vlerësojnë se çfarë do të ndodhte, duke përfshirë mbjelljen e farave të para. Amy do të ishte drejtuesja e projektit, por, le të themi, në zyra, pasi Erich është ai që i kupton të gjitha këto dhe ai do të ishte drejtuesi në hije.

Midis asaj që do të ndryshonte nga Edubuntu e vjetër në të renë, ne do të duhej ata do të përdorin GNOME. Synimi do të ishte ta ndërtonin atë në krye të Ubuntu-së ekzistuese, e cila do të siguronte konfigurim dhe menaxhim pasi nuk do të duhej të "rishpiknin timonin". Në thelb, të kesh një bazë solide mbi të cilën të shtosh softuerin për arsim. Tema e përdorur do të ishte variacioni i kuq i Yaru, i cili do të ishte në përputhje me logon. Duke folur për logon, do të ishte ajo që keni në pamjen e ekranit të kokës, pak a shumë, pasi është modifikuar për ta bërë atë të duket mirë. Do të ndiqja evolucionin e shënuar nga Ubuntu, me drejtkëndëshin dhe rrethin e ri të miqve, por ish-studenti ngriti dorën.

Planet e së ardhmes

Siç nuk mund të ishte ndryshe, pika e parë e planeve apo ajo që tregon se si do të jetë Edubuntu i ri, kemi aplikacionet, të cilat si parazgjedhje do të përfshijë një pako për arsimin (si matematika, shkenca, gjuha, etj). Sa i përket instaluesit, unë do të përdorja një të ngjashëm me atë për Ubuntu Studio, i cili lejon metapaketat (ubuntu-edu-parashkollor, ubuntu-edu-primar, ubuntu-edu-secondary, ubuntu-edu-terciar) të instalohen në çdo shije zyrtare e ubuntu. Një meta-uninstalues ​​do të përfshihej gjithashtu për të hequr grupet e aplikacioneve të parëndësishme, të njohura gjithashtu si bloatware. Një faqe e re ueb do të krijohet gjithashtu dhe synohet të ri-zbatohet komponenti i Project Terminal Server Linux, por kjo pasi të bëhet një shije zyrtare, nëse është e aplikueshme.

Edubuntu vs UbuntuEd

Edubuntu është veterani, ai që të gjithë e njohim, ai që tashmë ishte një shije zyrtare. Por gjatë kohës që "mbreti ka vdekur", i riu Rudra Saraswat mendoi të linte "mbretin e tij në vend". Propozimi i tij u thirr Edukimi Ubuntu o të zhbllokuar, dhe qëllimi ishte disi i njëjtë, që do të kishte përsëri një shije zyrtare të Ubuntu-së të fokusuar në arsim.

Ishte në korrik 2020 kur Saraswat prezantuar për komunitetin tek ju të zhbllokuar, duke thënë se do të jetë i disponueshëm në GNOME dhe Unity. Desktopi juaj do të ishte opsioni i paracaktuar, por GNOME do të instalohej dhe mund të zgjidhej nga identifikimi. Tani, të them të drejtën, nuk e di sa serioz ishte ai.

Personalisht, mendoj se Saraswat është përpjekur të mbulojë shumë, pasi nuk duhet të harrojmë se, përveç Ubuntu Unity, ka zhvilluar edhe gamebuntu y Ubuntu Ueb. Pa folur me të, nuk mund të them nëse ai ka ndërmend t'i nxjerrë të gjitha apo qëllimi i tij i vërtetë ishte të ishte pjesë e Canonical, diçka që tashmë e ka arritur. Nëse po, ka të ngjarë që UbuntuEd të përfundojë duke u braktisur, veçanërisht duke ditur që drejtuesi i Ubuntu Studio, së bashku me gruan e tij, synojnë të rikthejnë në jetë Edubuntu.

Nëse do të më duhej të vë bast paratë e mia, do të vë bast në Edubuntu, pjesërisht sepse ekzistonte tashmë me atë emër, pjesërisht sepse Erich qëndron pas saj dhe pjesërisht sepse koka e dukshme është dikush që tashmë di për arsimin. Tani, mbetet për t'u parë se kur do të bëhet një shije zyrtare. A do të jetë ky 2023?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.