ExTiX 17.4, një shpërndarje e re e bazuar në Ubuntu 17.04 me desktop LXQt 0.11.1

EkzTiX 17.4

ExTiX 17.4 Desktop

Zhvilluesi Arne Exton së fundmi njoftoi lëshimin dhe disponueshmërinë e menjëhershme për shkarkimin e shpërndarjes së tyre të re Linux ExTiX 17.4.

Duket se ExTiX 17.4 është shpërndarja e dytë e bazuar në sistemin e ri Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus), pas Edicioni Ultimate 5.4. Sidoqoftë, ExTiX 17.4 bazohet gjithashtu në depot e Debian 8.7 "Jessie" dhe Debian 9 "Stretch".

Çfarë ka të re në ExTiX 17.4

Mjedisi desktop LXQt në ExTiX 17.4

Mjedisi desktop LXQt në ExTiX 17.4

Risi më e madhe e platformës ExTiX 17.4 duket të jetë mjedisi desktop LXQt 0.11.1, i cili zëvendëson ndërfaqen e përdoruesit të Unitetit 7, të përdorur si parazgjedhje në Ubuntu 17.04. Shpërndarja gjithashtu drejtohet nga Kernel Linux 4.10.0-19-exton dhe të gjitha paketat e instaluara u azhurnuan në versionet e tyre më të fundit.

Google Chrome, shfletuesi i parazgjedhur i uebit

Ndër aplikacionet e paraqitura me shpërndarjen e re ExTiX 17.4, ne mund të nxjerrim në pah përfshirjen e Google Chrome si shfletuesin e parazgjedhur të uebit.

Po kështu, do të gjeni gjithashtu aplikacionet e mëposhtme:

 • Griffon blu 2.3.1, një redaktues i përmbajtjes WYSIWYG
 • Suitë zyre LibreOffice
 • Mozilla zogu i stuhisë, klient për menaxhimin e postës elektronike
 • GParted, një program për redaktimin e ndarjeve
 • Brasero, një program për krijimin e CD / DVD-ve
 • Player media SMPlayer

EkzTiX 17.4

Po kështu, ExTiX 17.4 gjithashtu sjell mbështetjen e fabrikës për një numër të madh të kodet multimedia, së bashku me softuerin GCC dhe mjetet e tjera të përpilimit që do t'ju lejojnë të instaloni ndonjë program tjetër nga burimi. Përveç kësaj, shpërndarja integron Shofer grafiku Nvidia 381.09 për ata përdorues me grafikë Nvidia.

Shpërndarja Tani në dispozicion ExTiX 17.4 me desktop LXQt shkarko nga SourceForge. Imazhi ISO mbështetet vetëm për kompjuterë me arkitekturë 64-bit dhe mund të shtohet në disqet USB ose disqet DVD të bootable. Po kështu, ai gjithashtu ka opsionin e nisjes "Kopjo në RAM", i cili do t'ju lejojë të ekzekutoni sistemin direkt nga kujtesa e kompjuterit tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafael GCG dijo

  Epo, duket mirë. për ta virtualizuar atë tani.

 2.   Ariel fernandez dijo

  Veloxxx super i shpejtë ditro super i shpejtë