ExTiX 19.4 e bën përsëri: sistemi i parë i bazuar në Deepin Linux 15.9.3

EkzTiX 19.4

Me 9 Mars kemi biseduar me ju ExTiX 19.3, një sistem operativ që bëri titujt kryesorë për të qenë i pari që bazohet në Ubuntu 19.04 Disco Dingo, përpara fillimit zyrtar të Canonical. Ne tashmë kemi thënë që Arne Exton, zhvilluesi i tij, ishte shumë i guximshëm për të lëshuar një sistem të bazuar në një tjetër që ishte ende në beta, por duket se nuk ishte i pari dhe nuk do të jetë hera e fundit: ExTiX 19.4 bazohet në Deepin Linux 15.9.3, një sistem tjetër operativ që është gjithashtu në beta.

Në atë që nuk është më e para është të përdorësh Linux Kernel 5, pikërisht sepse ExTiX 19.3, bazuar në Ubuntu, ishte i pari që e përdori atë. Ajo që përdor është një version i përparuar i kernelit Linux. Versioni i fundit i qëndrueshëm është v5.0.8 dhe ky version i bazuar në Deepin të sistemit Exton përdorni Linux Kernel 5.0.8. Për t'ju dhënë një ide, Disco Dingo që u lançua vetëm një javë më parë ende përdor versionin 5.0.0-13-gjenerike.

Karakteristika të tjera të reja të përfshira në ExTiX 19.4

Sistemi operativ është quajtur "The Ultimate Linux Operating System" nga zhvilluesi i tij, i cili ai beson se është kontribuar nga një kernel i përparuar që përfshin shumë mbështetje harduer dhe rregullime të defekteve në kod. Nga ana tjetër, versioni i fundit i Thyej fotografinë për këdo që dëshiron të krijojë versione të drejtpërdrejta të ExTiX 19.4. Në atë që unë do ta quaja bloatwareAplikacione të tilla si Spotify ose Skype janë përfshirë gjithashtu si parazgjedhje.

Ky sistem vjen me Versioni i rilindur i instaluesit të Deepin, e cila na lejon të konfigurojmë gjuhën tonë para se të fillojmë Sesionin Drejtpërdrejt. Kjo nuk është e mundur në sistemet e tjera si Ubuntu, në të cilin duhet të zgjedhim gjuhën më pas, të mbyllim dhe të rihapim sesionin. Nëse nuk e dimë që fjalëkalimi është një hapësirë ​​boshe, nuk do të jemi në gjendje të vendosim gjithçka në Spanjisht.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të përmendet që ISO është më pak i rëndë në këtë version, duke kaluar nga 1.8 GB në 1.5 GB. Kjo do të na lejojë ta ekzekutojmë më mirë në një Sesion Drejtpërdrejt. Ju mund të shkarkoni versionin më të fundit të ExTiX 19.4 nga këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.