Feren OS 2019.04 mbërrin me tema të reja, Squids dhe më shumë

element-vepër arti_orig

 

Fern OS është një shpërndarje Linux bazuar në botimet kryesore të Linux Mint (aktualisht në 18.3). Kjo ka ambientin desktop të Kanellës dhe përfshin shtresën e pajtueshmërisë WINE për të ekzekutuar aplikacione Windows.

Shpërndarja gjithashtu ka softuerin e produktivitetit WPS, i cili është kryesisht i pajtueshëm me Microsoft Office dhe shfletuesin e internetit Vivaldi. Një pamje e re e këtij distro Linux u publikua së fundmi, duke rinovuar shumë prej paketave të sistemit në versionin e tyre më aktual.

Një të pikave të rëndësishme Ajo që e bën tërheqëse këtë shpërndarje është se është një nga të paktët që ende mban mbështetje për arkitekturën 32-bit.

Lajmet kryesore

Me daljen e re të Feren OS 2019.04 paraqet sfonde të reja, tema të reja dhe një instalues ​​të ri për përpilimin 64-bit, gjithashtu me azhurnimin e Kernel Linux në versionin 4.18.

Një instalues ​​i ri është integruar në sistem, e cila është Calamares dhe tani ato ofrojnë një përvojë instalimi shumë më të shpejtë nga fillimi në fund.

Plus Feren OS 64-Bit me kanellë së bashku me Calamares shtojnë një përvojë instalimi OEM.

Në përmirësimet e temave në këtë botim të ri, janë theksuar disa cilësime të dukshme në "Feren OS Light Theme", duke përfshirë brenda depozitës së temës së sistemit një temë të re GTK2 e cila u ridizenjua dhe u bazua në temën e fundit Arc GTK2 që tani kombinohet me temën e përgjithshme të OS Feren edhe një herë.

Feren-oobe, një magjistar i konfigurimit

Një tjetër ndryshim i rëndësishëm në integrimin e 'First Login OOBE', ose feren-oobe, në Desktopin e Kanellës. Në të cilën është kjo risi në thelb një magjistar konfigurimi që do të lëshohet në hyrjen e parë të sistemit.

Feren-oobe fDo të sigurojë një mënyrë të thjeshtë për të konfiguruar sa më poshtë para se përdoruesi të hyjë në Feren OS:

 • Kodekët
 • Dizajn
 • Modaliteti i dritës / errët + Ngjyra e theksit
 • Toggle animacione

Ky program do të shfaqet gjithashtu në Sesionin e Drejtpërdrejtë për të siguruar qasje të shpejtë dhe të lehtë në faqen Modaliteti i theksimit të dritës / errët + Ngjyra e theksit përpara se t'ju lejojë të vazhdoni të përdorni Sesionin Drejtpërdrejt.

Calamares

Feren OS kalon në GitLab

Depot e Feren OS tani janë zhvendosur në një të ri i cili strehohet në një depo GitLab.

Gjithashtu, depot tani kanë një strukturë të duhur, që do të thotë se paketat mund të ndahen më mirë në 'përbërës' të depozitës për të mundësuar ose çaktivizuar pjesë të caktuara të depove.

Depoja e Përdoruesit të KDE Neon

Më në fund, një tjetër moment i rëndësishëm i këtij lëshimi të ri të Feren OS është se shpërndarja ka përfituar nga marrja e paketave më të fundit dhe më të mira të KDE (nga Neon User Edition).

Edhe pse ka edhe një ndryshim shtesë pasi që disa paketa hiqen për të zgjidhur disa probleme varësie ose probleme që mund të kompromentojnë përvojën e sistemit.

brenda nga risitë e tjera që bien në sy në këtë botim gjejmë si më poshtë:

 • Një temë e errët GTK3, duke e bërë temën e dritës më neutrale.
 • Fundi i pasëm ndryshon në temat e kanellës për t'i bërë ato më të qëndrueshme dhe ndryshon pak temën për t'u përputhur më mirë me temën e re të dritës së errët.
 • Kufijtë e Metacity / Window azhurnohen në mënyrë që shiritat e titullit të jenë në përputhje me temën e re.
 • Kufijtë e dritares WinStyle dhe macStyle (Temat Metacity) janë modifikuar për të mbështetur ngjyrosjen e varur nga theksi për temat e mbështetura GTK3.

Shkarkoni Feren OS 2019.04

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të marrin këtë imazh të ri të sistemit dhe të instalojnë këtë shpërndarje Linux në kompjuterin tuaj ose dëshironi ta provoni atë nën një makinë virtuale.

Thjesht duhet të shkosh faqja zyrtare e internetit e shpërndarjes dhe në seksionin e saj të shkarkimit do të jeni në gjendje të merrni imazhin e sistemit.

Lidhja është kjo.

Ju mund të përdorni Etcher për të ruajtur imazhin në një USB.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.