OS elementar po lëviz në Flatpak dhe nuk është shaka

OS elementare + FlatpakDje ne paralajmëruam ndjekësit tanë në twitter se ishte 1 Prill, dita e Shenjtëve të Pafajshëm në disa vende Anglo-Saksone dhe se mund të lexonim disa lajme disi të çuditshme. Kështu ndodhi me lajmet mbi të cilat bazohet ky postim dhe ne vendosëm të prisnim deri në ditën 2 për të konfirmuar se nuk ishte një shaka. Dhe nuk është: OS elementar do të kalojë në paketat Flatpak, një lloj pakete më moderne që ndan shumë veçori me paketat Snap të Canonical.

Ashtu si paketat Snap, paketat Flatpak përmbajnë brenda saj gjithçka të nevojshme për një aplikim për të funksionuar, dhe me anë të kësaj ne po i referohemi softuerit bazë dhe varësisë. It'sshtë gjithashtu e gjitha më e sigurt dhe azhurnimet janë më të shpejta, për të mos përmendur të mira për zhvilluesit, sepse ata duhet të programojnë vetëm një herë dhe funksionon në cilindo sistem operativ që vendosni ta bëni të pajtueshëm. Kjo është ajo që OS elementar do të bëjë në të ardhmen.

OS Elementar + Qendra e Aplikacioneve Flatpak ... por pa Flathub

Zhvilluesit e sistemit themelor operativ kanë punuar me Flatpak praktikisht që nga lindja e tij. Dhe jo vetëm me këto lloj paketash, por ata sigurojnë që ata janë përpjekur për vite me radhë të vendosin se cila do të ishte opsioni më i mirë. Në momentin në të cilin ata vunë re Flatpak se ende quhej "XDG-App" dhe ishte viti 2015. Për ata që nuk e dinë, 2015 ishte viti në të cilin si projekti i njohur tani si Flatpak ashtu edhe paketat Snap lindën, por propozimi i Canonical u bë me të vërtetë i famshëm në Prill 2016 për të qenë një nga risitë më të rëndësishme të atyre që erdhën me Ubuntu 16.04 Xenial Xerus. Më duket e rëndësishme të përmend që Flatpak i paraprinë Snap-it.

Por ata paralajmërojnë: "Flatpak nuk është Flathub". Ju duhet të bëni dallimin midis formatit të paketës dhe depozitës, nga e cila mund të përdorni kjo lidhje. OS elementar dëshiron që kërkimi dhe instalimi i softverit të vazhdojë të jetë nga App Center i tyre, pjesërisht, megjithëse ata nuk e thonë këtë, sepse në atë mënyrë ata gjithashtu kontrollojnë gjithçka që shkarkohet dhe kanë më shumë mundësi për të marrë donacione. Dhe është që App Center përdor një sistem pagese pay-what-you-doni për të shkarkuar / instaluar aplikacionet.

Ajo që ata gjithashtu duan të bëjnë të qartë është që të kalojnë në Flatpak nuk do të thotë se ata lënë mënjanë aplikacionet e tyre amtare as se ata do të ndryshojnë sistemin e shkarkimit dhe instalimit në mënyrë që zhvilluesit të mund të mbledhin nga donacionet. Gjithashtu, gjithçka do të testohet me kujdes për t'u siguruar që funksionon në mënyrë të përsosur para se ta publikojë në App Center, të gjitha njësoj si ato më parë.

OS elementare do të krijojë depoja juaj Flatpak për App Center, pak a shumë e njëjtë siç kanë bërë deri më tani me depon e tyre për softuerin e bazuar në Debian.

Problemet me paketat .deb

Paketat DEB

Epo, Ubunlog ende ka shumë adhurues të paketave .deb pjesërisht sepse na pëlqen klasikja dhe pjesërisht sepse kemi përjetuar probleme me llojet më të reja të paketave. Por është e vërtetë që paketat .deb zakonisht përdorin varësi Dhe nëse njëri prej tyre përmban një dobësi, i gjithë programi ka një defekt të sigurisë. Formatet moderne të paketave i eleminojnë këto probleme ndërsa ofrojnë azhurnime shumë më shpejt… në teori. Në teori ose në praktikë, por, për mendimin tim, i mbetet akoma pak që gjithçka të jetë e përsosur si në paketat Flatpak ashtu edhe në Snap.

Përveç kësaj, paketat e reja janë të bazuara në sandbox, e cila kufizon hyrjen e aplikacioneve në sistemin operativ. Aplikimet e sandbox përmirësojnë sigurinë dhe privatësinë.

Dhe pse nuk ka zgjedhur OS paketat Snap?

OS elementar siguron që ata gjithashtu kanë punuar me Canonical, por ka gjëra që nuk u pëlqyen aspak dhe në disa jam plotësisht dakord:

 1. Dizajn i decentralizuar. Flatpak lejon çdokënd që të krijojë depon e tij, kështu që OS elementar do të ketë të vetin. Kjo do të thotë që gjithçka që mund të instalohet nga App Center do të ketë të njëjtin dizajn, diçka që nuk ndodh, deri tani, me paketat Snap. Kjo është ajo që kam dashur të them këtu kështu që Canonical duhet të bëjë diçka tjetër, si të bëjë një presion të vogël tek zhvilluesit për të dhënë azhurnimet më shpejt (ahem… Mozilla) dhe se gjithçka ka një dizajn të ngjashëm. Në paketat Snap mund të gjejmë aplikacione me imazhe si Windows 95, GNOME, KDE ... dhe sistemi duket të ketë një mijë prindër.
 2. Flatpak i afrohet punës elementare të sistemit operativ. Për shembull, funksionet moderne GTK janë ndërtuar për një të ardhme të ngjashme me Flatpak dhe Flatpak është zhvilluar me GTK në mendje që nga fillimi.
 3. Konsensusi me zhvilluesit e pavarur të aplikacioneve. OS elementar punon krah për krah me zhvilluesit indie. Megjithëse disa kanë zgjedhur të dy paketat, ata thonë se me Flatpak është më e lehtë për të punuar.

Si do të ndikojë te përdoruesit dhe zhvilluesit?

OS elementar siguron që përdoruesit e sistemit tuaj operativ nuk do të vërejnë asgjë. E vetmja gjë që ata do të vërejnë do të jetë pozitive, siç janë shkarkimet dhe azhurnimet më të shpejta. Sa për zhvilluesit, shpërndarja dhe rishikimi i aplikacioneve do të vazhdojë si më parë.

La dyshimi që më ka mbetur është po përsëri do të lejojë instalimin e paketave .deb. Në të kaluarën nuk mund të instalonit softuer nga jashtë Qendrës suaj të Aplikacioneve nëse nuk instalonit Gdebi, Softuerin GNOME ose ndonjë mjet tjetër instalimi përveç App Center. Nëse lejohet akoma, duket se lëvizja nga paketat DEB në Flatpak do të jetë vetëm përfitim.

Çfarë mendoni për lëvizjen e sistemit operativ elementar në Flatpak?

elementaros5
Artikulli i lidhur:
Versioni i ri i Elementary OS 5 Juno është tani në dispozicion

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Patrick dijo

  Sqarime të shkëlqyera, vazhdoni kështu !!