GIMP 2.10.14 tani në dispozicion me korrigjimet dhe disa lajme të rëndësishme

GIMP 2.10.14

Softueri më i popullarizuar për redaktimin e imazheve ka lëshuar një version të ri. Eshte per GIMP 2.10.14, dhe nëse nuk kishim mësuar për lansimin e tij deri më sot (ndodhi të Dielën) kjo është për shkak se ata nuk kanë publikuar asgjë në rrjetet sociale dhe sepse për momentin është në dispozicion vetëm në versionin e tij Flatpak. Ekipi i Zhvillimit GIMP thotë se ky është një version i vogël që vjen kryesisht për të rregulluar defekte, por përfshin disa tipare të reja të dukshme.

Midis këtyre veçorive të reja mund të jetë një që në kohën e fillimit të këtij artikulli nuk kam qenë në gjendje ta verifikoj sepse përdor versionin Snap që nuk është azhurnuar ende. Unë flas për një në lidhje me shtresat që në versionin e mëparshëm ( v2.10.12) preu disa nga efektet nëse ato dilnin nga madhësia origjinale e shtresës. Më poshtë keni lista e lajmeve që tashmë mund ta shohim në Flathub.

GIMP 2.10.14 Pikat kryesore

 • Shiko menunë: opsioni i ri "Shfaq të gjitha" për të zbuluar piksele jashtë kufirit të kanavacës.
 • Filtrat: opsioni i ri "Pri" për të lejuar ndryshimin e madhësisë së shtresës kur është e përshtatshme.
 • mjetet:
  • Zgjidhni planin e parë: modaliteti i ri i vrojtimit të "Shkallës Gri".
  • Zgjidhni planin e parë: përzgjedhësi i ngjyrës / errësirës për vrojtimin "Ngjyra".
  • Mjet pa zgjedhje: bashkëveprim i përmirësuar i kopjimit dhe ngjitjes.
  • Mjetet e transformimit: lloji i ri i transformimit të imazhit për të transformuar të gjithë imazhin.
 • Preferencat: cilësimi i ri "Lejo redaktimin në shtresa jo të dukshme".
 • Import / eksport HEIF: profili i ngjyrës së mbështetjes.
 • Eksportimi PDF: Shtresat e tekstit në grupet e shtresave tani eksportohen si tekste.
 • Importi i TIFF - tani pyet se si të përpunohen kanalet e papërcaktuara TIFF.

Ndryshe nga shumica e programeve desktop, GIMP 2.10.14 tani është në dispozicion për Linux, por nuk është ende për Windows dhe macOS sepse versioni zyrtar i faqes në internet nuk është përditësuar ende. Për momentin, në mënyrë që të përdorim versionin më të azhurnuar kemi vetëm mundësinë e paketës Flatpak. Së shpejti ata duhet të azhurnojnë paketën Snap, faqen e internetit dhe, më vonë, versionin e depove zyrtare të Ubuntu dhe shpërndarjeve të tjera Linux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.