GIMP 2.10.20 arrin duke treguar mjetet e grupit në pezull dhe duke përmirësuar mbështetjen e PSD

GIMP 20.10.20

Sot do t'ju informoj për diçka si nuk kam bërë kurrë më parë: përpara se ta bëjë i njëjti projekt dhe madje edhe para se të bëhet. shkarkoni nga faqja e saj zyrtare në internet, por lajmi ka ndodhur. GIMP 2.10.20 është tani në dispozicion, por në kohën e shkrimit të këtyre rreshtave është vetëm për Linux dhe vetëm për ata prej nesh që përdorin një shpërndarje që përfshin mbështetje për Flatpak ose e kemi shtuar atë manualisht.

Personalisht, ishte mjaft e papritur të shikoja që GIMP 2.10.20 u shfaq si një azhurnim në Discover-in tim, të cilin po e përdor versioni Flatpak, dhe befasia ka qenë e tillë sa që unë dyshoja nëse kishte pasur ndonjë defekt në kod dhe një version beta më kishte arritur mua. Por jo. Isshtë versioni i qëndrueshëm dhe së shpejti do të jetë i disponueshëm edhe për Windows dhe macOS, ose jo, sepse në sistemin e Apple ata janë akoma në v2.10.14 të softuerit. Më poshtë keni lista e risive më të spikatura që kanë mbërritur me GIMP 2.10.20.

GIMP 2.10.20 Pikat kryesore

 • Grupet e veglave tani zgjerohen në rri pezull në vend që të klikojnë si parazgjedhje.
 • Prerja jo-shkatërruese tani e disponueshme duke prerë kanavacën në vend të pikseleve aktuale.
 • Mbështetje më e mirë për PSD: Tani është në dispozicion eksporti i skedarëve 16-bit, lexoni / shkruani kanalet në rendin e duhur.
 • Kontrollet në kanavacë për filtrin e vinjetës.
 • Filtra të rinj (në anglisht ato shfaqen kështu): Bloom, Focus Blur, Lens Blur, Variable Blur.
 • Më shumë se 30 rregullime të defekteve në kod.

Siç mund ta kuptoni, pa informacion zyrtar që shpjegon më shumë, ne mund t'ju japim disa detaje më shumë, përveç faktit që autori i këtij artikulli e do opsionin e parë që detajon listën e mëparshme, që kur rri pezull mbi grupet e mjeteve ose dosjet, të gjithë zgjerohen dhe shfaqen pa qenë e nevojshme të klikoni. Po unë mund t'ju them se Versioni i Windows nuk është i disponueshëm në asnjë mënyrë, as në serverin GIMP FTP dhe as për testim, duke përdorur mjetin Winget që Microsoft Insiders tashmë e kanë të disponueshëm. v2.10.18. Nëse vjen koha të na informoni për lajme më të rëndësishme, ne do të botojmë një ose më shumë artikuj që informojnë rreth tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   xanti dijo

  Përshëndetje, dje fillova të vërej se filtrat morën më shumë kohë për t'u përpunuar, kur lexova artikullin pashë që kisha azhurnuar tashmë në versionin e fundit (flatpak), mirë, le të shohim nëse ju ndodh, unë zakonisht përpunoj më shumë se 50 fotografi në një ulur dhe unë po filloja të tërbohesha.
  Shihni nëse versioni tjetër rregullon performancën.
  të fala