Gjërat për të bërë pas instalimit të Ubuntu MATE 16.04

Ubuntu MATE 16.04 LTS

Mirë Ne tashmë kemi instaluar Ubuntu MATE 16.04. Dhe tani që? Epo, si çdo gjë në jetë, kjo do të varet nga secila, por në këtë artikull unë do të shpjegoj se çfarë bëj pas instalimit të versionit MATE të Ubuntu. Dhe, si çdo sistem operativ, Ubuntu MATE vjen me paketa të instaluara si parazgjedhje që ndoshta nuk do t'i përdorim kurrë dhe nuk ka të tjera që mund t'i përdorim shpesh.

Unë dua që ju të mbani në mend se atë që unë do të shpjegoj më tej është ajo që bëj unë zakonisht, kështu që është e mundur që të fshini një paketë që ju intereson ose të instaloni një tjetër që nuk ju intereson. Për shembull, unë instaloj RedShift i cili përdoret për të ndryshuar temperaturën e ekranit gjatë natës dhe unë heq Thunderbird. Në çdo rast, shpresoj të shpjegoj gjithçka hap pas hapi në mënyrë që të gjithë të zgjedhin atë që i përshtatet më shumë.

Çfarë të bëni pas instalimit të Ubuntu MATE

Instaloni dhe çinstaloni paketat

Sapo instaloj Ubuntu MATE, filloj instalimin dhe heqjen e paketave. Unë instaloj sa vijon:

 • Synaptic. Sa më shumë që fillojnë qendrat e ndryshme të softuerëve, mua gjithmonë më pëlqen ta kem afër. Nga Synaptic ne mund të instalojmë dhe çinstalojmë pako si në qendrat e tjera të softuerit, por me më shumë mundësi.
 • qepen. Mjeti i kapjes së ekranit MATE ose ndonjë version tjetër i bazuar në Ubuntu është i mirë, por Shutter ka më shumë opsione dhe një shumë të rëndësishëm për mua: ju lejon të redaktoni fotografi duke shtuar me lehtësi shigjeta, sheshe, pixel, etj. .
 • GIMP. Mendoj se ka mjaft prezantime. "Photoshop" më i përdorur në Linux.
 • qbittorrent. Transmetimi është gjithashtu shumë i mirë, por qbittorrent gjithashtu ka një motor kërkimi, kështu që unë dua ta kem në dispozicion për atë që mund të ndodhë.
 • Kodi. I njohur më parë si XBMC, ju lejon të luani praktikisht çdo lloj përmbajtjeje, qoftë video lokale, transmetim, audio ... mundësitë janë të pafundme, për sa kohë që dini të bëni me të.
 • Aetbootina. Për të krijuar USB të drejtpërdrejta.
 • GParted. Mjeti për të formatuar, përmasuar dhe për të menaxhuar përfundimisht ndarjet.
 • RedShift. Sistemi i lartpërmendur që ndryshon temperaturën e ekranit duke eleminuar tonet blu.
 • Kazam. Për të kapur gjithçka që ndodh në desktopin tim.
 • PlayOnLinux. Një kthesë më shumë e vidës në Verë me të cilën mund të instalohet Photoshop, për shembull.
 • Fotografitë e hapura. Një redaktues i shkëlqyeshëm i videos.
 • Kdenlive. Një tjetër redaktues i shkëlqyeshëm i videos.
 • Clementine. Një lexues audio i bazuar në Amarok, por më i thjeshtuar.
 • Shumëllojshmëri. Për të ndryshuar sfondin. Më ndryshon çdo orë. Tani i krijoj ato pa instaluar asgjë.
 • Qendra e programeve kompjuterikë (gnome-softuer). Unë u habita kur pashë që Ubuntu MATE ka vetëm "Boutique Software". Ka një imazh të mirë, po, por nuk lejon kërkimin e paketave. Ai përqendrohet vetëm në ofrimin e programeve që funksionojnë mirë në MATE.

Unë heq paketat e mëposhtme:

 • zogu i stuhisë. Për shumë kjo do të jetë herezi, por unë kurrë nuk më ka pëlqyer Thunderbird, veçanërisht pasi kam provuar menaxherë të tjerë më modernë të postës. Unë preferoj Nylas N1.
 • Rhythmbox. Shumë e kufizuar për mua dhe një nga të metat e saj për mua është e pafalshme: nuk ka barazues. E di që mund të shtohet, por preferoj të instaloj Clementine.
 • hexchat. Me pak fjalë, unë nuk kam biseduar në IRC për një kohë të gjatë.
 • Tilda. Një emulator i terminalit që nuk do ta përdor kurrë.
 • Pidgin. Të njëjtën gjë që thashë për Hexchat, them për Pidgin.
 • Orca (gnome-orca). Diktoni atë që është në tavolinë me zërin tuaj. As unë nuk kam nevojë për të.

Nëse rezulton që ju doni të bëni gjithçka pikërisht si unë në këtë kuptim, ju mundeni kopjoni dhe ngjisni tekstin vijues (Unë e bëj atë) në një Terminal. Në rast se nuk e dini, "&&" (pa thonjëza) na bën të shtojmë më shumë se një komandë dhe (faleminderit, Viktor 😉) "-y" bën që të mos na kërkojë konfirmim. E para në listë, për të shmangur gabimet e mundshme, është azhurnimi i depove, e parafundit është azhurnimi i asaj që nuk kam prekur dhe e fundit është eliminimi i varësive që nuk do t'i përdor më:

sudo apt-get update && sudo apt-get install -y grila sinaptike gimp qbittorrent kodi unetbootin gparted redshift kazam playonlinux openshot kdenlive clementine gnome-software && sudo apt-get remove -y thunderbird rhythmbox hexchat tilda pidcapt & gnome & gidome upgrade -y && sudo apt-get autoremove -y

SHENIM: secili prej ndryshimeve duhet të pranohet (me "S" për "Po" + Enter).

Shtoni lëshuesit e aplikacioneve

Nisësit në Ubuntu MATE

Edhe pse Ubuntu MATE 16.04 përfshin Plank, i cili është një Dock për pjesën e poshtme, e vërteta është se nuk më pëlqen, nuk e di pse. Unë preferoj të vendos lëshuesit e mi në shiritin e sipërm. Për të shtuar një lëshues, ne thjesht duhet të bëjmë sa vijon:

 1. Ne shkojmë në menunë e aplikacioneve.
 2. Ne klikojmë me të djathtën ose sekondarin në aplikacionin që duam të shtojmë në shiritin e sipërm.
 3. Ne zgjedhim opsionin «Shtoni këtë lëshues në panel».

Për shembull, përveç Firefox-it që është vendosur tashmë si parazgjedhje, unë shtoj Terminalin, pamjen e ekranit, Shutter, Monitorin e Sistemit, Photoshop (do të shpjegoj se si ta instaloni), GIMP, një shkurtore në një dosje me imazhe , dy të personalizuar (komanda "xkill" dhe "redshift"), aplikacioni Franz (i cili lidh WhatsApp, Telegram, Skype dhe shumë shërbime të tjera të mesazheve) dhe, pak më larg për siguri, komandën për të rifilluar (reboot).

Personalizoni disa aspekte

Shkulje Mate

Më pëlqen shumë ambienti MATE, duhet thënë e vërteta, por diçka gjithmonë mund të përmirësohet. Që kur Shkulje Mate, ne mund të bëjmë disa modifikime siç është fshirja e dosjes personale nga desktopi. Në tryezën time unë thjesht i lë disqet të montuara. Ne gjithashtu mund të:

 • Lëvizni butonat në të majtë.
 • Ndrysho temën. Ka disa në dispozicion, më goditëse është Mutiny për t'i ngjarë versionit standard. Unë preferoj temën e paracaktuar të Ubuntu MATE, por kjo është preferenca ime personale.
 • nga Sistemi / Preferencat / Hardueri / Miu / Touchpad Gjithashtu kaloj për të lëvizur nëpër dritare me dy gishta, duke ndezur lëvizjen natyrale dhe lëvizjen horizontale.
 • nga Aplikime / Aksesorë Ne mund të hyjmë në Synapse, një lëshues aplikacionesh, shfletues skedarësh, etj., I cili është i dobishëm. Ajo që bëj është ta hap, kështu që do të shfaqet në pjesën e sipërme të djathtë, i them që të mos tregojë ikonën (nuk më duhet) dhe të fillojë me sistemin. Për ta nisur, unë përdor shkurtoren e tastierës CTRL + Slash.

Synapse

Unë mendoj se kjo është e gjitha. Shpresoj që gjithçka të jetë e qartë. Çfarë bëni pas instalimit të Ubuntu MATE?

download


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

36 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Jose Cúntari dijo

  Shijet janë shije, gjëja e mirë është shumëllojshmëria e madhe e softverit dhe mundësia e personalizimit

 2.   Jose Luis Laura Gutierrez dijo

  Asnjëherë nuk më ka pëlqyer Ubuntu MATE. Ata tashmë thanë "shijet janë shije".

 3.   Joan dijo

  Jam i apasionuar pas punës në klasë me studentë. Mundësi të pafund

 4.   Alexander dijo

  Gjëja e parë që bëj është të shkarkoj shfletuesin google dhe të çinstaloj firefox, pastaj instaloj psensor për të monitoruar temperaturat dhe e lë ashtu xD

 5.   Ariel dijo

  Përshëndetje mik, si e instaloni aplikacionin Franz? Nuk mund ta gjej dhe azhurnoj siç thotë në rreshtin e komandës.

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje Ariel. Nuk është në depot zyrtare. Mund ta gjeni këtu http://meetfranz.com ku do të shkarkoni një skedar të kompresuar. E zbërtheni dhe mund të funksionojë.

   Një përshëndetje.

 6.   klaus Schultz dijo

  Unë nuk mendoj se ka shumë përdorues që pëlqejnë desktopët me bazë Gnome pasi u ofrohen "" jashtë kutisë ", por ki parasysh se ato lejojnë shumë herë të ringjallin kompjuterët me pak burime dhe madje të bëjnë mrekulli nëse keni një pak kohë, dëshirë dhe pak njohuri.

 7.   pepe dijo

  Artikull shume i mire

  A e di dikush nëse ubuntu mate mund të instalohet tema Arc ose të tjera?

 8.   pepe dijo

  Ata thonë se Mate tani pranon tema gtk3, kështu që a mund të instalohen tema si Evopop (Solus) ose Arc, apo ato janë vetëm për Gnome 3?

  1.    g dijo

   Shikoni për temën në http://www.gnome-look.org ju gjithashtu mund të shkarkoni shumë gjëra të tjera si në gtk3, gtk2 apo edhe gtk1

 9.   Seba Montes dijo

  Çdo gjë përveç Unitetit të rëndë dhe të panevojshëm. Mate = Mente është e mirë.

 10.   dhelpra dijo

  Shumë mirë faleminderit!!

 11.   Fitimtar dijo

  Plotësisht e panevojshme të përsërisni komandën e instalimit pa pushim (përveç faktit që është më ngadalë të filloni procesin kaq shumë herë).

  Muchshtë shumë më mirë të ndryshosh atë kod dhe të përdorësh apt si kjo, duke shkruar gjithçka së bashku:

  sudo apt update && sudo apt upgrade -y && sudo apt install -y shutter synaptic gimp qbittorrent kodi unetbootin gparted redshift kazam && sudo apt-get remove -y thunderbird rhythmbox hexchat tilda playonlinux openshot kdenlive clementome pidgin & varietet -bëj lëvizjen automatike

  Parametri -y detyron përgjigjen "PO" në konfirmime, dhe kështu asgjë nuk duhet të konfirmohet

  1.    Paul Aparicio dijo

   Epo shiko, diçka të re që po mësoj. E vërteta është që unë mendoj se mbaj mend që e provova kështu (pa shtuar komandën) dhe kjo më injoroi, kështu që unë gjithmonë e vura komandën. Gjëja "-y", lexova një mënyrë tjetër që ai nuk më konsultoi, nuk mbaj mend se cilën, dhe ai përfundoi duke u këshilluar. Unë kam provuar "-y" dhe funksionon. Faleminderit

   Unë redaktoj fletën time dhe do të përpiqem të shoh nëse më lejon ta bëj atë si një "program", të cilin pasi e kisha atë, unë bëra vetëm gjënë e parë.

   Një përshëndetje.

 12.   Daniel Villalobos Pinzón dijo

  Përshëndetje, kam një problem sepse wifi nuk funksionon për mua ose më shkëputet në laptop, në komentet e tjera ju kishit thënë që keni bërë disa hile, mund t'i bëni publike.

  Unë kam një lenovo G40 me 4 GB RAM dhe procesor dual 2,16 GHz.

  1.    Paul Aparicio dijo

   Po lexoj dhe po mund të jetë e njëjta gjë që më ndodh. Para së gjithash, provoni sa më poshtë (për sa kohë që nuk keni instaluar kurrë asgjë për wi-fi tuaj, siç është një version më i vjetër i drejtuesve):

   -Hapni një terminal dhe shtypni komandën e mëposhtme:

   sudo apt-get install git build-basic && git clone -b rock.new_btcoex https://github.com/lwfinger/rtlwifi_new && cd rtlwifi_new && bëjë && sudo bëj instalimin & & ristartoni

   -Sytë me të fundit që është për të rifilluar. Kjo është komanda që përdor. Pas rinisjes, hapni një terminal dhe shkruani:

   sudo modprobe -rv rtl8723be && sudo modprobe -v rtl8723be ant_sel = 1

   -Nëse nuk vëreni ndryshime, në terminal shkruani:

   sudo modprobe -rv rtl8723be && sudo modprobe -v rtl8723be ant_sel = 2

   -Nëse një nga dy opsionet funksionon për ju, duhet të shkruani një komandë tjetër që cilësimet të ruhen. Në rastin tim, pasi funksionon për mua me opsionin e dytë, unë duhet të shkruaj sa vijon:

   echo "opsionet rtl8723be ant_sel = 2" | sudo tee /etc/modprobe.d/rtlbtcoex.conf

   -Nëse opsioni 1 funksionon më mirë për ju, ndryshoni 2 të komandës së mëparshme në 1.

   Një përshëndetje

 13.   Daniel Villalobos Pinzón dijo

  Faleminderit shumë Pablo, tani po shkoj nga PM, një përqafim dhe përshëndetje nga Lima.

 14.   Daniel Villalobos Pinzón dijo

  Ju duhet të shkruani një artikull në lidhje me këtë, sepse unë e kam lexuar atë në shumë vende, me siguri ju keni shumë vizita, gjithashtu jo vetëm që unë e shoh atë problem të zgjidhur dobët në shumë vende, por ekipet e lenovo kanë paraqitur disa gabime kur instalojnë Ubuntu, tani do të më duhet të korrigjoj vetëm çështjen e baterisë (e cila karikon vetëm deri në 59%) pa pasur nevojë të instaloj një dritare.

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje Daniel. Gjëja e baterisë më ka ndodhur në Acer, por më ka arritur deri në 80%. Likelyshtë e mundshme që do të duhet të azhurnoni BIOS, dhe për këtë duhet të shkarkoni skedarin e saktë dhe ta instaloni nga Windows. Kjo është një nga arsyet pse vendosa të kem një ndarje me Windows, për aq sa mund të shkojë.

   Një përshëndetje.

 15.   Richard Tr0n dijo

  Blog i shkëlqyeshëm, më pëlqen emri, nuk do ta harroj. XD

  Në rastin tim unë kthehem në botën e Linux pas shumë vitesh (7 vjet posaçërisht) dhe të them të drejtën Ubuntu nuk ka ndryshuar shumë, ai vazhdon të japë të njëjtat dhimbje koke dhe kjo nuk është aspak e mirë. Dhe nëse ekziston një ndryshim me të vërtetë i madh, është se tani nevojitet më shumë pajisje për të bërë të njëjtën gjë, veçanërisht për shfletimin e internetit.

  E vërteta është se nuk kam dashur të komentoj asgjë, por ka gjëra që dëshpërohen dhe nuk të lënë të jesh i qetë. Rreth 2-3 ditë më parë kam testuar Ubuntu Mate 16.04 dhe deri më tani më ka dhembur vetëm koka, sepse më është dashur të instaloj gjithçka nga e para rreth 5 herë dhe nuk po e ekzagjeroj.

  Tani për tani për të shmangur më shumë probleme dhe për të eksperimentuar me sigurinë, unë kam vendosur të instaloj VirtualBox, por duket se diçka nuk është në rregull me Oracle ose ndoshta faji është nga ana e Canonical. Ajo që ndodh është që pasi të keni instaluar këtë program si nga depot e PPA ashtu edhe të shkarkoni paketën .deb, ai nuk krijon shkurtore në menunë e aplikacioneve.

  Ndonjë zgjidhje për këtë kaq të thjeshtë?

  Unë jam i dhënë pas programimit dhe nganjëherë bëj kode të caktuara dhe nuk është aspak e komplikuar të verifikosh se është krijuar një skedar i tillë (aksesi i drejtpërdrejtë), dhe nëse jo, atëherë rikrijoje atë ose madje informo përdoruesin në kohën e instalimit që ata nuk do të kenë qasje të drejtpërdrejtë dhe ju nuk do të jeni në gjendje të përdorni programin. Mund të hyj në terminal dhe të filloj programin, por a mund ta bëjë një përdorues shtëpiak?

  Nga ana tjetër, unë do të përfitoj nga ky koment për të sugjeruar një artikull të ngjashëm me këtë ku sugjerohet një listë e programeve për të instaluar sipas llojit të përdorimit që ne i japim Ubuntu tonë të dashur. Në rastin tim unë jam një programues në internet dhe në thelb ajo që kërkoj është një mjedis me programe të tilla si: Shumë shfletues për të testuar punën time, Apache, Mysql, PHP, Mysql Benchmark, Notepadqq, klient ftp dhe gjëra të tilla si këto.

  Përshëndetje.

  1.    Jorge Ivan dijo

   Përshëndetje Richard Tron. A e keni provuar ende Linux Mint 17.3? Unë kam përdorur nenexhik që nga versioni 13 dhe nuk më ka dështuar kurrë. Excellentshtë e shkëlqyeshme.
   Unë mezi po pres versionin 18 bazuar në ubuntu 16.04. Por ndërsa arrin, unë rekomandoj 17.3

   Suksese

 16.   Richard Alexander dijo

  kam vlerësuar se unë jam një përdorues super i ri, domethënë kam disa ditë që testoj ubuntu mate, zbulova se firefox nuk luan lojëra FB, prandaj instalova Chrome dhe funksionon në mënyrë perfekte deri më tani, një tjetër gjë është se unë do të më pëlqen ta heq Firefox-in dhe madje nuk di si ta bëj, më jep pak dorë ahh !!! Dhe një tjetër gjë e vogël është mënyra sesi bëj që imazhi i transmetuar nga HDMI të tregohet falënderim i plotë

  1.    Paul Aparicio dijo

   Për të hequr Firefox, është më mirë të hapni një Terminal (tani nuk mund ta mbaj mend nëse është në menunë e aplikacioneve / aksesorëve ose mjeteve) dhe shkruani sudo apt-get hiqni Firefox

   Ju do të duhet të futni fjalëkalimin tuaj të përdoruesit (asgjë nuk shfaqet kur futni shkronjat). Nëse dëshironi të hiqni të gjitha varësitë e saj, atëherë duhet të shkruani edhe sudo apt-get automoremove.

   Gjëja HDMI, unë kurrë nuk e kam përdorur atë në Ubuntu MATE. Mund të jetë në disa mënyra, njëra prej tyre është të shkoni te Cilësimet dhe të hyni në seksionin e ekraneve. Nga atje mund të konfiguroni se si dëshironi të duket.

   Një përshëndetje.

 17.   Imazhi i mbajtësit të shënimit të Jose Luis Vargas Escobar dijo

  Përshëndetje, Pablo. Nga rekomandimi juaj po testoj Nylas N1. Më pëlqeu, por nuk kam qenë në gjendje të gjej skedarin ku janë ruajtur postat elektronike që të mund të bëj një kopje rezervë të tyre. Si i bëni rezervimin e postës elektronike kur përdorni këtë mjet? (Kam parë që gjoja një ngjyrë e gjelbër shfaqet kur tërheq një email në të djathtë, por nuk më duket)

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje Jose Luis. Dosja e konfigurimit Nylas është në dosjen tuaj personale, por e fshehur. Ju duhet të bëni skedarë të fshehur të tregojnë, Ctrl + H në Ubuntu.

   Një përshëndetje.

 18.   Oscar dijo

  Përshëndetje, po ju shkruaj për të kërkuar ndihmën tuaj, instaloni versionin që ishte zyrtarisht i disponueshëm nga 16.04 dhe nuk lidhet me rrjete ose WiFi, ose pa tel, provova disa gjëra dhe asnjëra nuk funksionoi midis shoferëve shtesë, marr kartën WiFi (bcm4312 ) por kur përpiqem ta instaloj, unë isha në gjendje të bëja një fjalëkalim një proces kur mbaroi, kthehuni te "Mos e përdorni pajisjen", ju lutemi ndihmoni dhe faleminderit paraprakisht.

 19.   fracisko49 dijo

  Po në lidhje me Pablo, sugjerimet tuaja janë shumë të mira, të shkëlqyera, kohët e fundit isha me linux mente, tani do të shkarkoj iso, ubuntu mate, për të provuar, kam një kundërshtim, në këtë desktop nuk më pëlqen paneli i poshtëm, e cila në nenexhik nuk e keni, shih, kur krijoni lëshuesit në panelin kryesor, a është zgjidhja për më vonë kur minimizimi ose maksimizimi i programeve nuk zhduken? , Shpresoj të më kuptoni, e kam zakon të instaloj dërrasë, në sektorin e poshtëm të ekranit, faleminderit.

  Brohoritje

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje, Francisco49. Dërrasa është instaluar si parazgjedhje në Ubuntu MATE. Nga preferencat mund të zgjidhni temën "Cupertino" (mendoj se më kujtohet) dhe lë gjithçka gati si në Mac. Jo se duket si macOS ose diçka e tillë, por e vendos Dërrasën në fund dhe ju lë shirit i sipërm.

   Whatshtë ajo që po provoja deri para një jave apo më shumë, por tani jam me Xubuntu që është pak më e lehtë. Të gjithë janë shumë të personalizueshëm, por Xubuntu ka nevojë për më shumë ndryshime sesa Ubuntu MATE për të marrë një imazh të ngjashëm.

   Një përshëndetje.

 20.   mbretërit pandares dijo

  Përshëndetje, Unë jam i ri në UBUNTU, I INSTALUAR 16.04 NGA CD E KRIJUAR ME ISO.
  Do ta ndjek këshillën tuaj, mik.
  PUN SHUM E MIR.

  ATTE Mbretërit Pandar.
  Venezuela, cojedes.

 21.   mbretërit pandares dijo

  Përshëndetje.

  Unë kam një problem të vogël me Ubuntu 16.04, unë ndoqa udhëzimet tuaja, kam përdorur azhurnimin dhe azhurnimin, dhe ka një problem me mc-data, thotë se duhet ta instalojë por nuk i merr, provova sudo apt- merrni (opsionet) me -f me apt-get instaloni mc-data dhe asgjë.

  Nëse mund të ndihmoni do të jem mirënjohës.

  Një tjetër gjë që unë dua të instaloj redaktorin e internetit Atom në ubuntu, ndonjë ide? Dhe a është e mundur në spanjisht?.

  Faleminderit …… .. Zoti kujdesu për ty

 22.   luftëtar16 dijo

  Si dreqin mund ta heq "fjalorin e shokut"? (Ai është në zyrë »). Horshtë e tmerrshme, nuk më pëlqen dhe përveç kësaj, është një fjalor i fjalëve anglisht.

 23.   gëzim dijo

  Përshëndetje, unë kam shumë probleme me MATE Desktop Environment 1.16.0, unë kam instaluar drejtuesit për printerin DCP-J525w dhe skaneri nuk funksionon për mua. VLC punon për mua kur instaloj Mate por pas disa ditësh imazhi ndalon punën, ekrani i zi dhe vetëm zëri.

 24.   Nicholas dijo

  Tardes Buenas. Kam instaluar ubuntu mate në makinerinë time dhe do të doja të dija nëse mund të instaloja illustrator dhe photoshop pasi që punoj me ato programe.
  Shumë falemnderit.

 25.   Dani dijo

  Përshëndetje,
  Faleminderit për këtë postim. Më ka shërbyer mirë, por dua të pyes dy gjëra. Unë kam kërkuar klientin e postës Nylas N1 dhe Franz dhe nuk kam qenë në gjendje ta gjej atë. Dikush mund të më ndihmojë?

  Muchas gracia

 26.   Anna Smith dijo

  Përshëndetje, unë u rekomandova për Mate (unë isha një nga ata që përdori Ubuntu "normal" me një desktop klasik) dhe për momentin më pëlqen shumë.
  Për pyetjen se çfarë gjërash bëjmë pas instalimit, përgjigjja e qartë është të kërkojmë një udhëzues të kuptueshëm (si ky 😀) dhe më pas të instalojmë java të hapur, diçka për të hequr zip, rar dhe çfarëdo tjetër, krom në rast firefox, molusqe, dështon, evolucioni (në mungesë të gjetjes së një menaxheri më të mirë të postës), pdf sam (më i miri për shijen time) dhe printera pdf-cup dhe hplip.
  Përshëndetje!

 27.   Duke u dashuruar me pinguinët dijo

  Çfarë të bëj pas instalimit të Ubuntu Mate?
  Easyshtë e lehtë, faleminderit për një tutorial kaq të ndyrë ... ky ... i shkëlqyeshëm.
  Seriozisht, faleminderit për kohën tuaj, ju më keni ndihmuar shumë