GNOME 44 vjen me përmirësime të përgjithshme, ridizajnime dhe më shumë

GNOME44

GNOME 44 është koduar "Kuala Lumpur"

Pas gjashtë muajsh zhvillimi, nisja e versioni i ri i mjedisit popullor të desktopit GNOME 44 Dhe në këtë version të ri, janë shtuar një numër i madh ndryshimesh dhe përmirësimesh, si dhe rregullime të ndryshme të gabimeve.

Ky version sjell një pamja e rrjetës në zgjedhësin e skedarëve, panele të përmirësuara të cilësimeve për ssiguria e pajisjes, aksesueshmëria dhe cilësime të shpejta të rafinuara në guaskë.

Lajmet kryesore të GNOME 44 Kuala Lumpur

Në këtë version të ri të GNOME 44 që është paraqitur, mund ta gjejmë atë shtoi një modalitet për të shfaqur përmbajtjen e drejtorive në formën e një rrjeti ikonash në kutinë e dialogut të hapur në aplikacionet GNOME për të zgjedhur skedarët. Si parazgjedhje, ende përdoret pamja klasike e listës së skedarëve dhe një buton i veçantë është shfaqur në anën e djathtë të panelit për të kaluar në modalitetin e ikonave. Dialogu i ri është vetëm disponohet në aplikacionet e përkthyera në GTK4 dhe nuk është i disponueshëm në programet që janë ende në GTK3.

Konfiguruesi ka ridizajnuar faqen "Device Security"., versioni i ri përdor përshkrime të thjeshta për të treguar statusin e sigurisë të tilla si "Testi kaloi", "Testi dështoi" ose "Pajisja është e mbrojtur". Për ata që kanë nevojë për qasje në detaje teknike, është shtuar një raport i detajuar i statusit të pajisjes, i cili mund të jetë i dobishëm kur dërgoni njoftime për probleme.

Krahas kësaj theksohet edhe se ndërfaqja e cilësimit të parametrave është ridizajnuar për personat me aftësi të kufizuara, seksioni gjithashtu ka cilësime të reja: mundëson tejkalimin e volumit të pragut; opsione të lidhura me tastierën për personat me aftësi të kufizuara; zona për të testuar cilësimet e ndezjes së kursorit; aftësia për të mundësuar shikueshmëri të vazhdueshme të shiritave të lëvizjes.

Një tjetër nga ndryshimet që bie në sy në versionin e ri të GNOME 44 është ai seksioni i konfiguruesit është përditësuar të lidhura me cilësimet e zërit, meqenëse një është dhënë opsioni për të çaktivizuar tingullin e alarmit dhe shtoi një dritare të veçantë për të shfletuar tingujt e disponueshëm të alarmit.

Paneli i konfiguruesit është ridizajnuar me opsionet e miut dhe tastierës, ofrohet një demonstrim vizual i videos që shpjegon ndryshimet midis opsioneve të disponueshme. U shtua një dritare e re për të testuar cilësimet. U shtua një opsion i ri për të rregulluar përshpejtimin e kursorit të miut.

ndryshime të tjera që bien në sy:

 • Në panelin me cilësimet e aksesit me valë, ishte e mundur të transferohej fjalëkalimi Wi-Fi duke shfaqur një kod QR.
 • Paneli i konfigurimit të rrjetit ofron mundësinë për të konfiguruar VPN Wireguard.
 • Seksioni i informacionit të sistemit tregon versionet e kernelit dhe firmuerit.
 • Menuja e përmirësuar me butona për të ndryshuar shpejt cilësimet më të përdorura dhe për të vlerësuar statusin e tyre aktual. Për Bluetooth, është shtuar një meny e veçantë me një listë të pajisjeve të lidhura, përmes së cilës mund të lidhni ose shkëputni shpejt pajisjen e nevojshme.
 • U shtua një listë e aplikacioneve (deri tani të instaluara vetëm në formatin Flatpak) që funksionojnë në sfond pa hapur një dritare.
  Menaxheri i aplikacionit përshpejton shfaqjen e kategorive të softuerit dhe redukton situatat që kërkojnë ringarkime të faqeve.
 • Optimizuar dizajnin e rishikimeve dhe mesazheve të gabimit.
 • Mbështetje e përmirësuar e formatit Flatpak dhe heqja automatike e kohëzgjatjeve të papërdorura të Flatpak.
  Nautilus ka rikthyer mundësinë për të zgjeruar me shpejtësi drejtoritë në modalitetin e listës, duke ju lejuar të shikoni përmbajtjen e një drejtorie pa hyrë në të.
 • U shtua mbështetje për ngjitjen e skedave, zhvendosjen e një skede në një dritare të re dhe zhvendosjen e skedarëve në një skedë.
  GNOME Maps ofron nxjerrjen e imazheve nga vendet nga Wikidata dhe Wikipedia.
  Shtoi mbështetje për shkurtoret e tastierës të redaktueshme në Builder IDE dhe implementoi shkurtore të reja të tastierës.
 • Vazhdoi kalimin e aplikacioneve në përdorimin e GTK 4 dhe bibliotekës libadwaita, e cila ofron miniaplikacione dhe objekte të gatshme për përdorim për ndërtimin e aplikacioneve që janë në përputhje me GNOME HIG të ri (Udhëzimet e Ndërfaqes Njerëzore) dhe mund të shkallëzohen në çdo madhësi ekrani.
 • Ndërfaqja e përdoruesit të GNOME Shell dhe menaxheri i përbërjes së Mutter janë konvertuar plotësisht për të përdorur bibliotekën GTK4 dhe për të hequr qafe varësinë e madhe në GTK3.

Për të vlerësuar shpejt aftësitë e GNOME 44, ofrohen ndërtime të drejtpërdrejta të specializuara të bazuara në openSUSE dhe një imazh instalimi të gatshëm si pjesë e nismës GNOME OS.

GNOME 44 përfshihet gjithashtu në versionet eksperimentale të Ubuntu 23.04 dhe Fedora 38.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.