GNOME Builder do të prezantojë shkurtore të personalizuara, midis lajmeve të kësaj jave

GNOME 44 Shkurtoret e personalizueshme të tastierës

Nisja e GNOME 44 është afër, dhe kjo do të thotë se lajmet që mbërrijnë së shpejti mund të prezantohen ende, por ato që zgjasin pak më shumë do të duhet të presin për GNOME 45 që do të arrijë pas verës. Një ndryshim që ka ardhur me kohë është ai Ndërtues do të merrni mbështetje për të shtuar shkurtore të personalizuara. Disa shkurtore ekzistuese mund të anashkalohen nga dialogu i preferencave. Një menu kërcyese dhe një dritare e tastierës do të pasqyrojnë ndryshimet që bën përdoruesi (rregjistrimi i kokës).

Ndër të tjerat e lajmeve, një aplikacion i ri që vjen në Rrethin GNOME. Eshte per i mprehtë, një aplikacion që do t'u japë përgjigje fizike pyetjeve tona. Ikona është ajo e një topi 8, dhe vepron pak a shumë njësoj si ato topa që lëvizni dhe ju jep një përgjigje të rastësishme. Pjesa tjetër e lajmeve të kësaj jave janë në listën e mëposhtme.

Këtë javë në GNOME

 • Libadwaita 1.3 tani është në dispozicion. Shënimi i lëshimit, ose më saktë lista e plotë e ndryshimeve, është në dispozicion në kjo lidhje.
 • Lexo më vonë 0.3.0 ka mbërritur këtë javë. Është klient për Wallabag, një shërbim që ju lejon të ruani artikuj për t'i lexuar më vonë. Ky version thekson se është ngarkuar në GTK4, gabimet janë rregulluar dhe përkthimet janë shtuar. Nëse jeni duke kërkuar për një alternativë, Pocket është më i miri, dhe gjithashtu është në pronësi të Mozilla.
 • Unë kisha Converter v2023.3.0 tani është në dispozicion si një version i qëndrueshëm. Ndryshimi më i rëndësishëm është se është rishkruar plotësisht në C# dhe kjo e bën atë të përmirësohet në shumë fusha, siç është performanca. Përveç kësaj, të gjitha listat e luajtjes tani mund të shkarkohen, ekziston një sistem i ri i radhës për të menaxhuar shkarkimet dhe ndërfaqja është ridizajnuar. Për më tepër, tani është gjithashtu i disponueshëm për Windows.

Unë kisha Converter v2023.3.0

 • Versioni më i fundit i Portofio është tani i disponueshëm pas një ndërprerjeje në zhvillimin e tij. Ky përditësim përfshin rregullime të mëdha të gabimeve, ndryshime të vogla dhe disa përmirësime vizuale.

Portofoli në GNOME

 • Fractal 4.4.2 është lëshuar dhe tani është i disponueshëm në Flathub. Fractal është një klient për rrjetin e mesazheve Matrix i krijuar për t'u dukur mirë në GNOME, për të cilin përdor GTK. Megjithëse nuk ka veçori të reja, ky përditësim e bën Fractal të pajtueshëm me versionet e reja të varësive të tij. Kjo do të thotë që versioni i tij flatpak tani bazohet në kohën e ekzekutimit të GNOME 43, pak para lëshimit të versionit tjetër të desktopit. Zhvilluesit e tij kanë shfrytëzuar rastin për të folur për versionin tjetër të madh, Fractal 5, i cili do të përfshijë lajme të tilla si dërgimi i faturave të leximit dhe përditësimi i shënuesit të leximit të plotë. Versioni beta është afër.

Më në fund kemi zbatuar një nga veçoritë më të bezdisshme që mungojnë: dërgimi i faturave të leximit dhe përditësimi i shënuesit të leximit të plotë. Ajo që është dyfish interesante për këtë, është se tani jemi vetëm një veçori larg të qenit pa regresion në krahasim me versionin tonë të qëndrueshëm (dhe një kërkesë për bashkim është e hapur për këtë të fundit)!

Kjo do të thotë që një version beta është afër, por ne kemi gjithashtu probleme serioze të performancës për t'u trajtuar fillimisht. Shpresojmë që lëvizja në bazën e re të dyqanit që po zhvillohet aktualisht në Matrix Rust SDK do të rregullojë disa prej tyre, por ne ende duhet të hetojmë siç duhet se si mund ta përmirësojmë situatën.

 • Denaro v2023.3.0-beta2 përfshin:
  • Më shumë personalizime për monedhën e personalizuar të një llogarie, si numrat dhjetorë dhe ndarësit.
  • Aftësia për të shtuar një fjalëkalim në një PDF të eksportuar.
  • Përmirësime gjatë importimit të skedarëve QIF, të cilët kanë rregulluar një problem që parandalon importimin e skedarëve në sisteme që nuk flasin anglisht, dhe OFX, i cili ka rregulluar një gabim ku skedarët nuk mund të importoheshin në mënyrë të sigurt.
  • Rregulloi një problem ku redaktimi i transaksioneve me një recetë mund të shkaktonte rrëzimin e aplikacionit.
  • Ndërfaqja është rindërtuar duke përdorur planin.

Denaro v2023.3.0-beta2

 • Shtesat Collosseum dhe krypto kanë marrë mbështetje për GNOME 44.

Zgjerime

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.