GNOME feston muajin e krenarisë me këtë listë funksionesh dhe përmirësimesh të reja

Këtë javë në GNOME

Sapo kemi hyrë në muajin e krenarisë, dhe GNOME ka nisur artikullin e tij javor të lajmeve duke folur për këtë. Festimet zgjasin gjatë gjithë qershorit, gjë që do të na bëjë që të shohim shumë ylber në imazhe të tilla si ato të logove të projektit Linux në avatarët e mediave sociale. Por ajo që na intereson këtu dhe tani Është ajo listë me gjërat që do të vijnë në një nga desktopët më të përdorur në botën Linux.

Në javën nga 31 maji deri më 7 qershor, ata krijuan raporte më të dukshme CVE për gnome-build.meta, përveç ndryshimeve në gjenerimin e raporteve të përmendura. Kjo është bërë duke përfituar nga Donacion STF, dhe, ndër të tjera, do të përmirësojë sigurinë, të paktën informacionin tuaj. Ajo që vjen më pas është listë me lajme që ka qenë këtë javë.

Këtë javë në GNOME

 • Me donacionin STF ata kanë bërë përmirësime të përgjithshme në platformën GNOME, Flatpak, aksesueshmërinë, sekretet dhe ndërveprueshmërinë.
 • Ata kanë publikuar një artikull rreth punës së fundit në GTK për të modernizuar motorin e tyre CSS dhe çfarë do të thotë kjo kur përdorin GTK dhe libadwaita. Kjo këtu.
 • Showtime është pranuar në inkubatorin GNOME. Është një aplikacion që synon të zëvendësojë Totem, aplikacionin që aktualisht kujdeset për videot në GNOME. Inkubatori është vendi ku vendosin aplikacionet që pritet të zyrtarizohen së shpejti dhe do të zëvendësonte Totemin sepse duket se kanë braktisur mirëmbajtjen e tij.
 • Hekurudhat e kanë përmirësuar shumë kodin e tyre në pjesën e pasme. Për më tepër, tani nuk jeni i kufizuar në API-në HAFAS dhe tani është e mundur të testoni SBB-në zvicerane përmes search.ch.
 • Ata kanë publikuar një artikull tjetër ku flet për ndryshimet në Rust, që është këtu.
 • Ekspozita është një aplikacion i ri për shikimin e modeleve 3D të mundësuar nga F3D. Ndër ato që bën:
  • Mbështetje për shumë formate skedarësh, duke përfshirë glTF, USD, STL, STEP, PLY, OBJ, FBX, Alembic dhe shumë të tjera.
  • Rendering dhe rregullime të shumta vizuale.
  • HDRI ose sfond me ngjyra.
  • Eksporto renderin në imazh.
  • Zvarrit dhe lësho skedarët.
  • Instalon tipin mime dhe ikonën për llojet e skedarëve të mbështetur.

ekspozitë

 • Desing – 2D CAD Për GNOME ka marrë një përditësim me shumë ndryshime, duke përfshirë:
  • Menaxho tekstin dhe stilet e rreshtave nga dritarja e preferencave.
  • Përditësoni stilin e tekstit dhe linjës nga dritarja e vetive.
  • Theksoni entitetet e dizajnit në lëvizjen e mausit.
  • Rregullo hapjen e skedarëve si argumente, p.sh. "hap me" nga eksploruesi i skedarëve.
  • Përmirësimi i nënvizimit të përzgjedhjes së komandave Crop dhe Zoom.
  • Korrigjimi i sjelljes kur nuk është ekzekutuar asnjë urdhër.
  • Parandaloni përzgjedhjen e elementeve në shtresat e bllokuara ose të ngrira.
  • Korrigjoni cilësimet orto dhe polare kur futni të dhënat e pikës.
  • Përditësoi komandën Rotate për t'iu përshtatur rrjedhës së rregullt të punës.
  • Nënvizoni shkronjën e shkurtores së opsioneve të komandës.
  • Përdorni një mesazh të qëndrueshëm për komandat me opsione.
  • Hiqni butonat e personalizuar nga shiriti i kokës së dritares së shtresave.
  • Përdorimi i brendshëm i ngjyrave RGB për të gjitha përkufizimet e ngjyrave.
  • Mbështetje me ngjyra të vërteta DXF.
  • Rregulloi një problem ku shtresat u përditësuan me një status të pasaktë gjatë redaktimit të të dhënave të shtresës.
  • Vizatoni entitete duke përdorur ngjyrën e duhur kur ato janë pjesë e një blloku, duke mbështetur ngjyrën "ByBlock".
  • Shtimi i komandës Block, i cili lejon krijimin e blloqeve.
  • Shtimi i komandës Explode, i cili lejon që blloqet të zbërthehen në entitete primitive.
  • U shtua komanda Hatch dhe modelet e zakonshme të çeljes.
  • Përditëso me ikonat më të fundit të kompletit të zhvillimit të GNOME.
  • Shtoni komandën Purge, e cila pastron blloqet, shtresat dhe llojet e linjave të papërdorura.
  • Trego sugjerime për komanda të pavlefshme.

Dizajni - 2D Cad për GNOME

 • Keypunch është një aplikacion i ri me të cilin ne mund të praktikojmë aftësitë tona të shtypjes duke krijuar pseudotekst në një gjuhë që zgjedhim.

goditje me çelës

 • Dita Progresi është një zgjatje ku vendosim kohët e fillimit dhe të rivendosjes (mbarimit) dhe tregon një shirit progresi të kohës aktuale.

Përparimi i ditës në GNOME

 • Gazetat tani përfshijnë mbështetje për butonat lundrues të zmadhimit.

Gazetat

Dhe kjo ka qenë e gjithë këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.