GNOME mirëpret "Guadalajara" dhe shfaqen imazhet e para të GNOME për celular

GNOME-43-Guadalajara

GNOME 43 mban emrin e koduar "Guadalajara", në njohje të punës së bërë nga organizatorët e GUADEC 2022.

Këtë javë, Projekti GNOME Ai ka nisur GNOME 43. Ndër risitë e tij kemi, për shembull, cilësimet e reja të shpejta ose përmirësime në aplikacione të tilla si Nautilus i ri me dizajnin e tij adaptiv. Por makineria e zhvillimit nuk ndalet dhe këtë javë ata kanë publikuar sërish një artikull në të cilin na tregojnë për lajme të tjera, ndër të cilat zakonisht mbizotërojnë versionet e reja të aplikacioneve apo ndryshimet që janë afër mbërritjes.

El artikulli i kësaj jave në TWIG është titulluar dyzet e tre, duke aluduar në ardhjen e GNOME 43. Postimi nuk përmend lajmet e versionit të ri të desktopit, por ne ndjekim blogun për të mësuar për të gjitha lajmet që do të vijnë së bashku me GNOME 44, i planifikuar për pranverë 2023. Më poshtë keni lista e lajmeve përmendën sot.

Këtë javë në GNOME

 • NewsFlash 2.0 është transferuar në GTK4 dhe tani mund të sinkronizohet me Nextcloud News dhe FreshRSS. Plus, tani është në dispozicion në Flathub.
 • Dialekti është përditësuar për të përdorur libadwaita 1.2 të re. Ata gjithashtu e kanë bërë ndërfaqen më të sheshtë.

dialekt më i këndshëm

 • Apostrophe ka prezantuar autoplotësimin bazë, për shembull për mbylljen e kllapave dhe kllapave.
 • Eyedropper 0.3.0 përfshin gjenerimin bazë të hijeve të ngjyrave dhe aftësinë për të personalizuar rendin e formateve të ngjyrave të shfaqura. Plus, tani është në dispozicion në Flathub.

Pika për sy 0.3.0

 • Plots 0.7.0 shtoi një përzgjedhës të ri ngjyrash, dialog preferencash dhe mbështetje për temën e sistemit të errët. v0.8.1 ka kaluar në përdorimin e GTK4 dhe është i disponueshëm në Flathub.

parcela

 • Key Rack është softuer i ri që do t'ju lejojë të shfletoni dhe modifikoni fjalëkalimet, argumentet dhe të ngjashme që aplikacionet flatpak ruajnë me enkriptim. Është një aplikacion i krijuar për zhvilluesit, por edhe për përdoruesit që duan të shohin sërish një fjalëkalim të harruar. Më shumë informacion dhe faqja GitLab.
 • Telegrand ka prezantuar shumë veçori të reja:
  • Ri-zbatimi i kërkimit të bisedës në një panel të ri, i cili tani mund të kërkojë edhe për biseda globale.
  • Një listë e bisedave të gjetura së fundi shfaqet në panelin e ri të kërkimit kur nuk është caktuar asnjë pyetje.
  • U shtua një vulë kohore për mesazhet e historisë së bisedës.
  • U shtuan treguesit e "statusit të dërgimit" dhe "të redaktuar" në mesazhet e historisë së bisedave.
  • U shtua butoni i lëvizjes poshtë në historikun e bisedës.
  • Në listën e bisedave shfaqen miniaturë të mesazheve multimediale.
  • U shtua një tregues i statusit të dërgimit për mesazhet më të fundit në listën e bisedave.
  • U shtua aftësia për të shënuar bisedat si të lexuara ose të palexuara në listën e bisedave.
  • Përdoren miniaplikacione të reja libadwaita si AdwEntryRow dhe AdwMessageDialog.
  • Shfaqet kur një bisedë është nga një llogari përdoruesi e fshirë.

Telegrand për GNOME

 • Gradiance 0.3.0 ka prezantuar:
  • Mbështetja e shtojcave, e cila ju lejon të krijoni shtojca për të personalizuar aplikacione të tjera.
  • Performanca e Menaxherit të Paravendosjes është përmirësuar ndjeshëm, paracaktimet shkarkohen shumë më shpejt dhe aplikacioni nuk ngrin kur fshin paracaktimet.
  • Kërkimi në Menaxherin e Paracaktuar është shtuar.
  • Rifaktorimi i paracaktimit të komunitetit.
  • Menaxheri i paracaktuar është i bashkangjitur në dritaren kryesore.
  • Ndërruesi i paracaktimit të shpejtë është shtuar përsëri, duke ju lejuar të kaloni midis paracaktimit me më pak klikime.
  • Dialogu i ruajtjes shfaqet tani kur aplikacioni mbyllet me një paracaktim të paruajtur.
  • Paracaktimi i aplikuar aktualisht ngarkohet automatikisht kur filloni aplikacionin.
  • Dollitë tani janë më pak të bezdisshme.
  • U shtua një paralajmërim teme në ekranin me spërkatje.
  • U shtua një mini ekran i mirëseardhjes kur përmirësohet nga një version i mëparshëm.
  • U shtuan ndërtimet aarch64
 • Login Manager Settings 1.0 tani përdor hartuesin e planit v0.4.0. Pjesa tjetër e lajmeve u publikua në artikujt e mëparshëm të TWIG, dhe ne i bëmë jehonë këtu në Ubunlog.
 • Ata e vendosën atë në seksionin e ndryshme, por mua më duket e rëndësishme: tashmë ka imazhe të GNOME OS për telefonat celularë si PinePhone/Pro. më shumë informacion.

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.