GNOME mirëpret Apostrofin 3 mes lajmeve të kësaj jave

Këtë javë në GNOME

Artikulli i kësaj jave mbi GNOME, TWIG për miqtë, është pak më e gjatë se atë të javës së kaluar. Për disa arsye që nuk e di dhe nuk jam ndalur të hetoj, shtatë ditë më parë na treguan vetëm për tre ndryshime, dhe mes tyre nuk kishte asgjë në lidhje me dhurimin e STF. Këtë herë, përveç rritjes së numrit të softuerëve që kanë marrë lajme, ka edhe informacione për punët që janë bërë me atë milion dollarë.

Qoftë për shkak të popullaritetit apo ndonjë arsye tjetër, mendoj se pika kryesore e listës së mëposhtme është versioni i ri i Apostrophe, një redaktues Markdown që duket i mirë veçanërisht në mjediset GNOME. Ajo që vijon është lista me ky dhe lajme të tjera që u zhvillua nga 26 prilli deri më 3 maj.

Këtë javë në GNOME

 • Me dhurimin e STF, janë zbatuar përmirësime në Qendrën e Kontrollit GNOME, Nautilus dhe është dorëzuar një peticion për të përmirësuar shtresën e GNOME Shell në ekranet e vegjël, ndër të tjera.
 • Apostrophe 3.0 ka mbërritur me përmirësime praktikisht në të gjitha seksionet, duke theksuar port në GTK4 dhe ndërfaqe e rafinuar. Ndër të tjera, ai përfshin:
  • Një shirit i ri veglash, kështu që ju duhet të mbani mend sintaksën e shënimit.
  • Një qasje më e sigurt kur hapni dhe jepni skedarë.
  • Vetë dhëmbëzimi dhe plotësimi automatik i listave dhe çelësave.
  • Një modalitet i përmirësuar Hemingway.
  • Statistikat e dokumentit do të tregojnë gjithashtu statistika për tekstin e zgjedhur.

Apostrofa 3.0 në GNOME

 • Workbenh 46.1 tani në dispozicion (më shumë informacion).
 • Versioni i hekurudhave 2.5.0 është lëshuar. Përmban përditësime për kohën e ekzekutimit të GNOME 46, si dhe shtimin e ofruesit PKP (dhe heqjen e ofruesit INSA për shkak të pamundësisë së API-së për të kërkuar vendndodhje).
 • Puna ka filluar për të transferuar softuerin gnome në AdwDialog të ri.
 • Mingle është një aplikacion i ri që përdoret për të luajtur dhe përdorur emoji të Google dhe ka mbërritur këtë javë.

Përziej

 • Lavamani i videos GStreamer GTK4 ka mbështetje për importimin e drejtpërdrejtë të kornizave video si dmabufs në Linux kur përdorni GStreamer 1.24 / GTK 4.14, përveç mbështetjes ekzistuese për importimin e teksteve ose kornizave video OpenGL në memorien normale të sistemit.
 • Planify 4.7 tani është në dispozicion:
  • Funksioni i avancuar i filtrimit.
  • Renditja e personalizuar në pamjen "Sot".
  • Detajet e detyrës së menjëhershme.
  • Menaxhimi efikas i detyrave të përfunduara.
  • Bashkangjitni skedarë në detyrat tuaja.
  • Festoni arritjet me zë.
  • Rregullime të defekteve në kod dhe përmirësime të performancës.

Planifiko 4.7

 • Damask 0.2.2 është tani në dispozicion me këto veçori të reja:
  • Wallhaven: Vendosni saktë raportin e aspektit në pyetjen e kërkimit.
  • Rivendosni kohëmatësin e përditësimit pas një përditësimi manual.
  • Wallhaven: Përditësoni sfondin kur ndryshojnë preferencat.
  • Përditësoni pamjen paraprake të sfondit vetëm kur disponohet një pamje paraprake.
  • Vendosni fontin aktiv duke zgjedhur rreshtin në listën e shkronjave.
  • NASA: Riemërto titullin e rreshtit në "NASA Astronomy".
   Renditni listën e burimeve sipas alfabetit.
  • Shtoni një opsion për të çaktivizuar përditësimin automatik.
  • Përmirësoni mbështetjen për gjendjen e parazgjedhur të aplikacionit "pa burim".
  • Korrigjoni dimensionet e imazhit paraprak.
  • Hiqni burimin "manual" (në vend të kësaj çaktivizoni përditësimin automatik).
  • NASA: Zëvendësoni çelësin API të përcaktuar nga përdoruesi me një vlerë të dhënë në version.
  • Unsplash: Zëvendësoni çelësin API të përcaktuar nga përdoruesi me një vlerë të dhënë në ndërtim.
  • Wallhaven: Shtoni tekst shpjegues për fushën kryesore API.
  • EarthView: Përditësimi i furnizimit të fotografive.
  • Slideshow: Lejoni çdo lloj imazhi kur filtroni skedarët.

Damask 0.2.2

 • Gameky 0.6.4 ka mbërritur me rregullime të gabimeve dhe është përkthyer plotësisht në portugalishten braziliane.
 • Turtle 0.8 mbërriti me llogaritje më të shpejta grafike, ndër veçoritë e tjera të reja.
 • Versioni i ri i Mahjongg me mbështetje të plotë për temat e lehta dhe të errëta, ndër veçoritë e tjera të reja.
 • Fractak 7 ka ardhur me:
  • Mesazhet që nuk dërgohen tani mund të riprovohen ose të hidhen poshtë.
  • Mesazhet mund t'u raportohen administratorëve të serverit për moderim.
  • Detajet e dhomës tani konsiderohen të plota, me shtimin e menaxhimit të adresës së dhomës, lejeve dhe përditësimeve të dhomës.
  • Një menu e re e anëtarëve shfaqet kur klikoni një avatar në historikun e dhomës. Ai ofron një mënyrë të shpejtë për të kryer shumë veprime që lidhen me atë person, duke përfshirë hapjen e një bisede të drejtpërdrejtë me të dhe moderimin e tyre.
  • Pilulat janë të klikueshme dhe ju lejojnë të shkoni direkt në një dhomë ose në profilin e një anëtari.

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.