GNOME na tregon modele të instaluesit të tij të ri, mes lajmeve të tjera këtë javë

Këtë javë në GNOME

shtatë ditë më parë, GNOME publikoi disa lajme javore në të cilat nuk kishte asgjë që përfitonte nga donacion nga Sovereign Tech Fund. E dinim që këtë javë ata do të publikonin dy herë më shumë në këtë seksion, por ajo që nuk dinim ishte se praktikisht i gjithë shënimi i tyre do të ishte ndryshime të bëra me këto para. Jo të gjithë, pasi ka një seksion të ndryshëm dhe ata na kanë thënë për përditësimin e një aplikacioni në rrethin e tyre.

Në atë seksion të ndryshme ata na thonë se ka pasur lëshimin e parë beta të përkufizimeve të TypeScript për GNOME dhe se llojet fillestare @girs/gnome-shell të TypeScript për GNOME Shell 46 janë lëshuar në NPM. Ajo që vijon është lista e lajmeve që u zhvillua në ditët nga data 29 mars deri më 5 prill, të gjitha, përveç Junction, në seksionin e Fondit Sovran Tech.

Këtë javë në GNOME

 • Zhvilluesi António i është bashkuar ekipit. Ai është një zhvillues që mirëmban Nautilus (Files) dhe do të punojë në zbatimin e portalit FileChooser me Nautilus.

Dialogu i FileChooser në GNOME

 • Është hapur një draft për të mbështetur printimin në WebKitGTK duke përdorur portalin Print. Kjo lejon që GNOME Web (Epiphany) dhe aplikacione të tjera të mbështesin printimin në konfigurimin e tyre flatpak. Në portalin Print, është shtuar gjithashtu një veçori për të lejuar aplikacionet të raportojnë se cilat formate mbështesin, në xdg-desktop-portal dhe xdg-desktop-portal-gnome.
 • Përfundoi përsëritjen e parë të punës për ta bërë shtëpinë më të sigurt kur përdoret në kombinim me mjediset e desktopit. Dhe zbatohet "mbyllja e sigurt" në shtëpi në GDM dhe GNOME Shell, ku direktoria kryesore është e rikriptuar dhe çelësi nxirret nga memoria.
 • Problemet me Microsoft 365 (Office) në llogaritë në internet të GNOME janë duke u hetuar.
 • Modelet fillestare janë krijuar për një instalues ​​të sistemit operativ:
 • Modelet e përditësuara për shkurtoret globale:
 • Tani ata kanë funksionuar portalin xdg GlobalShortcuts. Ka ende shumë punë me integrimin dhe UI, por ky është një fillim i shkëlqyeshëm dhe ata shpresojnë ta lëshojnë atë në GNOME 47.
 • Një InputEventManager është shtuar në Orca për të konsoliduar logjikën në bazën e kodeve.
 • Pjesët që mungojnë janë hetuar për t'u siguruar që Key Rack ka të njëjtat karakteristika si Seahorse.
 • Mbështetje e shtuar për pasqyrimin e repos git në shtojcën bst.
 • Kryqëzimi 1.8 është tani i disponueshëm. Është një aplikacion që hapet automatikisht kur hapet një skedar ose lidhje për të na lejuar të zgjedhim se cili aplikacion e hap atë. Në këtë version:
  • Mbështetje më e mirë vertikale/mobile.
  • Mbështetje më e mirë me prekje, shtypja e gjatë sjell veprime në desktop.
  • Rregulloi një problem me disa karaktere të koduara me url.
  • Duke përdorur GNOME 46.
  • Aplikacioni tani është verifikuar në Flathub dhe ka një vlerësim "Të dhënat e aplikacionit me cilësi të lartë".

Kryqëzimi 1.8

Dhe kjo është e gjitha këtë javë – pas Pashkëve – në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.