GNOME na tregon për lajmet e kësaj jave, dhe DewDuct është një sukses

Këtë javë në GNOME

Nuk duhet të jetë pjesë e këtij lajmi, apo duhet, por fakti është që është. Që nga nëntori i kaluar, në artikujt rreth lajmeve në GNOME ne jemi të detyruar të flasim për Sovereigh Tech Fund, i cili investuar 1 milion dollarë në mënyrë që projekti pas desktopit dhe aplikacioneve që përdorin Ubuntu, Fedora dhe Debian në versionet e tyre të paracaktuar të mund të avancojë më tej dhe më shpejt. Pjesa e këtij lajmi që i shqetëson është se nuk i kanë përmendur, kështu që ose nuk ka lajme të lidhura ose e kanë përzier me të tjerat.

Tashmë e zhytur në lajme, bie në sy diçka që nuk tërheq vërtet vëmendjen: DewDuct ka lançuar një version të ri dhe zhvilluesi i tij u befasua kur pa se ishte kaq i suksesshëm. Kjo nuk tërheq vëmendjen sepse është një aplikacion që mund të shikosh YouTube pa shkuar në faqen e tij zyrtare që gjithashtu mbështetet në NewPipe dhe ne tashmë e dimë se si po bën Google me reklamat dhe bllokuesit e tij. Ajo që vijon është listë me lajme ata postuan këtë javë.

Këtë javë në GNOME

 • libadwaita tani ka AdwMultiLayoutView, i cili ju lejon të përcaktoni paraqitje të shumta dhe të shpërndani fëmijët midis tyre. Kjo ju lejon të riorganizoni plotësisht ndërfaqen e përdoruesit (për shembull, konvertoni shiritin anësor në një shirit të poshtëm, ose një rrjetë në një kuti vertikale) duke ndryshuar një veçori të vetme, për shembull nëpërmjet një vendosësi të pikave të ndërprerjes.
 • Workbench tani është i disponueshëm në depon e GNOME Nightly.
 • Newsflash tani mund të luajë bashkëngjitjet video si ato nga podkastet e videove ose abonimet në YouTube. Kjo falë luajtësit të videos clapper, i cili tani është i disponueshëm edhe si bibliotekë.
 • Versioni 7.0 i Fretboard mbërriti këtë javë, duke sjellë parashikime më të sakta të emrave të kordave, emrat e shënimeve kur rri pezull mbi çelësat në krye të qafës dhe disa rregullime të ndryshme të vogla të gjetura që nga versioni i fundit.

Fretboard 7.0

 • Planifiko 4.8
  • Mbështetja e Markdown në përshkrimet e detyrave: Markdown tani mund të përdoret për të formatuar tekstin në përshkrimet e detyrave. Kjo do të thotë që ju mund të shtoni shkronja të theksuara, kursive, lidhje, lista dhe më shumë, duke lejuar përshtatje dhe qartësi më të madhe në përshkrimet tuaja.
  • Mbështetja e Markdown në titujt e detyrave: Për ata që duan t'i bëjnë titujt e tyre më tërheqës dhe përshkrues, me mbështetjen e re Markdown në titujt e detyrave, është e mundur të përdoret Markdown për të theksuar pjesët e rëndësishme të titullit, duke e bërë më të lehtë identifikimin e detyrave në një shikim.
  • Menaxhimi i shumë projekteve dhe detyrave mund të jetë sfidues. Kjo është arsyeja pse ata kanë prezantuar një pamje të re që na lejon të shohim të gjitha detyrat dhe projektet në një vend. Kjo veçori na jep një pamje globale të gjithë punës sonë, duke e bërë më të lehtë planifikimin dhe gjurmimin e progresit tonë.
  • Funksionaliteti i zgjerimit/kolapsit të detyrës: Për një menaxhim më të mirë vizual, detyrat tani mund të zgjerohen ose shemben. Ky funksionalitet na lejon të shfaqim ose fshehim me shpejtësi detajet e detyrave, duke na ndihmuar të përqendrohemi në atë që është më e rëndësishme në çdo moment të caktuar pa humbur informacionin.

Planifiko 4.8

 • Aurea është një parashikues i thjeshtë i banerëve që lexon skedarët metainfo dhe i shfaq ato saktësisht siç do të shfaqen në banerët e Flathub, duke e bërë të lehtë publikimin e aplikacioneve.

i Artë

 • DewDuct është duke pasur shumë sukses dhe këtë javë lëshoi ​​versionin 0.2.2:
  • Tani importon abonime në NewPipe, por më mirë.
  • Aftësia për t'u abonuar manualisht në kanale.
  • Lista e abonimeve ruhet dhe ringarkohet automatikisht.
 • Turtle 0.9 ka ardhur dhe tani mbështet paketat flatpak më mirë.

Breshka 0.9

 • Fjalëkryq 0.3.13 ka mbërritur me disa pastrime të sjelljes së tastierës për lojën kryesore. Në redaktues, funksionaliteti i plotësimit automatik është zhvendosur në inline në vend të një dialogu pop-up. Opsioni i mbushjes automatike është përmirësuar.

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.