Gnome Builder, një mjedis i zhvillimit të integruar me qëllim të përgjithshëm

rreth ndërtuesit të gnome

Në artikullin tjetër do të hedhim një vështrim te Gnome Builder. Kjo është një IDE për programuesit për të krijuar softuer në desktopin e Gnome. Ky program mbështet disa lloje të ndryshme gjuhësh. Ai gjithashtu u ofron përdoruesve një përvojë të mirë kur punojnë me këtë program, duke e bërë atë një mjet interesant zhvillimi për t'u përdorur në Ubuntu.

Ndërtuesi i GNOME është një qëllimi i përgjithshëm mjedis i integruar i zhvillimit i cili fillimisht u lëshua më 24 Mars 2015. Pjesa më e madhe e ndërfaqes i dedikohet redaktuesit të kodit, i cili ndodhet në pjesën qendrore. Ky redaktues automatikisht njeh shumicën e gjuhëve të programimit, kështu që thekson tekstin sipas secilës gjuhë.

Kur përdorni një sistem të kontrollit të versionit, programi do të tregojë ndryshimet me anë të ngjyrave pranë numrave të linjës. Për gjuhët e programuara të mbështetura, simbole shtesë përdoren për të theksuar linjat që përmbajnë gabime sintaksore ose kod të formatuar keq. Ndërtuesi i GNOME mund të kalojë ndërmjet cilësimeve të veta, Vim dhe Emacs.

Do të na lejojë gjithashtu shtoni panele rreth redaktuesit të kodit. Këto panele përfshijnë një pemë projekti, një dritare terminale dhe një shfletues ndihme. Pema e projektit do të ndihmojë përdoruesin të kryejë operacione në skedarë dhe skedarë.

Karakteristikat e përgjithshme të ndërtuesit të gnome

Preferencat e IDE

 • Ndërtoni GNOME u drejtohet veçanërisht zhvilluesve të "GNOME App". Që nga fillimi ato janë në dispozicion; qasje e integruar në GNOME Zhvillim, aftësia për të shtuar DBus dhe GSettings në aplikacione, integrimi në git ose aftësia për të korrigjuar dhe profilizuar aplikacionin me Perfekt y Nemiver.
 • Atje mbështetje për zhvillimin e aplikacioneve Flatpak.
 • Ofron ndërtues GNOME theksimi i sintaksës për shumë gjuhë programimi përmes GtkSourceView.
 • Ofron ndërtues GNOME mbështetje themelore për shumë gjuhë programimi, dhe do të ofrojë veçori shtesë për gjuhët që mbështeten nga GObject Introspection.
 • Gjithashtu në dispozicion është automompletimi i kodit, për gjuhët programuese të familjes C (C, C ++, etj.) dhe Python, me gjuhë të tjera që po zhvillohen.
 • Atje mbështetje plugin dhe këto mund të shkruhen në Python dhe Vala.

në dispozicion shkurtesat e tastierës

 • Shkurtoret e tastierës për trajtim më të mirë.
 • Pasqyra e kodit duke përdorur mini hartë.
 • Integrimi me: Git, me Automotools, Cargo, CMake, Gradle, Meson, Maven, Make, PHPize dhe Waf.
 • Mbështetja e prerje automatike për C, Python, Vala dhe XML.
 • Un profilizues i integruar i softverit dhe një korrigjues i kodeve për aplikime vendase.
 • Kërkim i shpejtë tekst i paqartë në skedarë dhe simbole

Instalimi i Ndërtimit të Gnome në Ubuntu

redaktor i ndërtuesit gnome

Gnome Builder nuk është pjesë e paketave standarde të Gnome në Ubuntu. Akoma, është lehtësisht i disponueshëm për tuajin instalimi nepermjet depozites se programeve 'Universi Ubuntu'.

Në shumicën e instalimeve të Ubuntu, depoja e kërkuar e softuerit 'Universi Ubuntu'është aktivizuar më parë. Sidoqoftë, nëse instalimi ynë nuk ka një aktivizues, ne mund të fillojmë një dritare terminale (Ctrl + Alt + T). Në të do të bëjmë shtoni depo "univers" me komandën e mëposhtme:

sudo add-apt-repository universe

Me depon e softverit 'Universi Ubuntu'shtuar burimeve tona të softuerit, ne do të përdorim komandën e azhurnimit për të azhurnoni listën e softverit në dispozicion:

sudo apt update

Në këtë pikë, mund të jetë interesante instaloni çdo azhurnim të softuerit në pritje në sistem. Kjo mund të bëhet duke shtypur komandën:

sudo apt upgrade -y

Më në fund, pasi të gjitha paketat të azhurnohen, ne mund të instaloni Gnome Builder shtypni në të njëjtin terminal:

instalimi i ndërtuesit të gnome

sudo apt install gnome-builder

Pas instalimit kemi vetëm gjeni lëshuesin e programit në ekipin tonë:

lëshues ndërtues gnome

Instalimi duke përdorur Flatpak

ndërtues gnome flatpak

Nëse nuk e keni të aktivizuar këtë lloj pakete në Ubuntu, mundeni ndiqni artikullin që një koleg shkroi pak kohë më parë.

Pasi të jenë në dispozicion paketat Flatpak, te filloni instalimin nga Gnome Builder si një paketë Flatpak, ju thjesht duhet të filloni komandat e mëposhtme në një terminal (Ctrl + Alt + T):

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

flatpak install flathub org.gnome.Builder

Për më shumë informacion mbi instalimin ose përdorimin e softuerit, mundeni konsultohuni me dokumentacioni i disponueshëm uji depo gitlab.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.