GNOME përditëson disa nga aplikacionet e tij dhe na prezanton me SemantiK

Këtë javë në GNOME

Është fundjavë dhe kjo, ndër të tjera, do të thotë se ka lajme në dy desktopët më të përdorur në Linux. E para prej tyre është GNOME, i cili prej javësh ka përfituar nga donacioni i Fondit Sovran Tech për të përmirësuar me shpejtësi dhe frekuencë më të madhe komponentët, të cilëve nuk u kushtonin shumë vëmendje. Kjo javë ka qenë një përjashtim, por ka përditësime për aplikacionet, bibliotekat dhe më shumë.

Ekziston një aplikacion i ri që është prezantuar në shtatë ditët e fundit, por ka mbetur një projekt i palës së tretë. Quhet SemantiK dhe është një lojë fjalësh në të cilën duhet të gjejmë fjalën sekrete, të ngjashme me Cémantix ose Semantle. Ju keni këtë dhe të tjera i ri në listën e mëposhtme.

Këtë javë në GNOME

 • GLib më në fund ka marrë distinktivin e "miratuar" nga OpenSSF Best Practices, i cili vërteton se ndjek një sërë praktikash të mira zhvillimi dhe sigurie.
 • fragmente ka marrë një përditësim të madh me veçori dhe përmirësime të reja:
  • Torrentët e shtuar tani mund të kërkohen.
  • Përveç lidhjeve magnetike, tani njihen edhe lidhjet *.torrent nga clipboard.
  • Parandaloni që sistemi të shkojë në gjumë kur torrentët janë aktivë.
  • Torrentët e rinj mund të shtohen duke tërhequr dhe lëshuar.
  • Fshirja automatike e skedarëve *.torrent pas shtimit të tyre.
  • Ndalo shkarkimet kur zbulohet një rrjet i matur.
  • Kur kontrolloni seancat në distancë, demon lokal i Transmetimit nuk fillon më.
  • Torrentët rinisin automatikisht nëse vendoset vendndodhja e gabuar.
  • Torrentët tani mund të shtohen edhe nëpërmjet CLI
  • Njoftimi i therjes së kujtesës së fragmenteve nuk shfaqet më shumë herë.
  • Konsumi i reduktuar i CPU/burimit përmes intervalit adaptiv të sondazhit.
  • Përmirësimi i aksesit të ndërfaqes së përdoruesit.
  • Ndërfaqja e modernizuar e përdoruesit përmes përdorimit të miniaplikacioneve të reja Adwaita.
  • Përditësim nga Transmisioni 3.0.5 në 4.0.5.
 • Pika Backup 0.7.2 është lëshuar, duke korrigjuar një gabim në faqen e planifikimit. Ai gjithashtu zgjidh një problem me skriptet para dhe pas rezervimit që nuk dërgojnë njoftime në desktop.
 • Blanket 0.7.0 mbërriti këtë javë me një ndërfaqe të re që përdor dizajnet më të fundit të GNOME. Përveç kësaj:
  • Ndaloni gjumin gjatë riprodhimit.
  • Ndalo riprodhimin nëse sistemi kalon në modalitetin e kursimit të energjisë.
  • MPRIS: Zbatoni metodat Play, Pause dhe Stop përveç PlayPause.
  • MPRIS: Zbatimi i metodave Next dhe Previous për të naviguar paracaktimet.
  • Mostra e përditësuar e zhurmës rozë.
  • Ndryshoi zhurmën e trenit.
  • U shtua preferenca për të filluar gjithmonë në pauzë.

Batanije 0.7.0

 • SemantiK është një lojë e re fjalësh në të cilën ju duhet të gjeni një fjalë sekrete, të ngjashme me Cémantix ose Semantle.

SemantiK

 • Versioni i ri i qëndrueshëm i Cambalache. Tani përdorni ndërfaqen Cambalache dhe GTK4.

Kambalache në GNOME

 • Zrythm, DAW me bazë në GTK4 dhe Libadwaita, ka lëshuar beta-në e tij më të fundit, v1.1.0-beta.6.7.32, për t'u përgatitur për Kandidatin e lëshimit.

Zrythm në GNOME

 • Phosh 0.38 ka mbërritur këtë javë. Tani ai trajton më mirë pajisjet me qoshe të rrumbullakosura të ekranit dhe mbështet treguesit e numërimit dhe përparimit në hyrjet e lëshuesit të ekranit të kyçur. Nga ana e kompozitorit, ajo tani trajton gjithmonë në krye dhe lëvizjen e lidhjeve të tastierës në qoshe dhe tastiera në ekran me squeekboard ka shumë përmirësime të paraqitjes. Më shumë detaje, këtu.

Phosh 0.38.0

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.