GNOME premton përmirësime të performancës në Mutter, ndër lajmet e kësaj jave

Këtë javë në GNOME

Nëse kishte një gjë që më bëri të kaloja në Linux shumë vite më parë, mendoj se ishte performanca dhe pa ekranet blu. Performanca ka qenë gjithmonë e mirë, por ndonjëherë ata rregullojnë diçka dhe e kupton se mund të jetë edhe më e mirë. Është diçka që vini re kur shkoni nga X11 në Wayland, për shembull, dhe GNOME ka parashikuar që ne gjithashtu do ta vërejmë atë kur përdorim Mutter, serverin e ekranit për Wayland dhe X11.

Është e para nga risitë që na kanë avancuar këtë javë. Informacioni i detajuar ka botuar Michel Dänzer në blogun GNOME, ku ai gjithashtu ka postuar një provë të konceptit të kësaj në Fedora. Ajo që vijon është një nga ato listat javore që flasin për disa lajmet që kanë ardhur te GNOME dhe të tjerët që do të vijnë.

Këtë javë në GNOME

 • Midis qindra ndryshimeve të përfshira në Mutter 44, një prej tyre bie në sy: Mutter nuk ndikohet më nga aplikacionet dhe lojërat me intensitet GPU dhe mund të ruajë shpejtësi të qëndrueshme të kuadrove kur ato janë duke u ekzekutuar.
 • Në Libadwaita, AdwPreferencesPage tani ka një pronë description gjë që e bën të lehtë shfaqjen e përshkrimit në të gjithë faqen e preferencave. Nga ana tjetër, AdwSwitchRow është përfshirë në mënyrë që rastet e zakonshme të kenë një rresht me një ndryshim të thjeshtë më të lehtë.

Faqja e AdwPreferences e Libadwaita në GNOME

 • Versioni i ri i qëndrueshëm i ASHPD, një mbështjellës Rust rreth portaleve të desktopit të lirë. Ky version përmban shumë përmirësime në API-në e tij dhe e bën shumë më të lehtë përdorimin e portaleve nga Rust. Ata gjithashtu kanë një demo të re në Flathub që përfshin:
  • Mbështetje për shumë kamera.
  • Në njoftime, mbështetje për vendosjen e objektivit të paracaktuar të veprimit/veprimit, duke lejuar shtimin e butonave.
  • Email-i mbështet shtimin e skedarëve sd së bashku.
  • Tani përdorni miniaplikacionet libadwaita.
  • Reagimi i fiksuar i aplikacionit:

Demoja e ASHPD

 • Tani i disponueshëm në Flathub është aplikacioni ASCII Images, i cili përdor jp2a për të shfaqur imazhet PNG dhe JPEG në formatin ASCII.

Imazhet ASCII në GNOME

 • Këtë javë ka ardhur edhe Telegrafi dhe nuk është një aplikacion që ka të bëjë me Telegramin siç mund ta keni menduar disa prej jush (unë). Zhvilluesi i tij thotë se është një aplikacion i vogël budalla për të shkruar dhe deshifruar kodin Morse. Ai do të thotë se është marrëzi, por mua më duket interesante.

Telegraf

 • Pas një viti zhvillimi, versioni i parë i oo7 është tashmë i disponueshëm. Është një bibliotekë Rust që synon të ofrojë një alternativë ndaj libsecret, me një integrim të ngushtë me portalin sekret dhe një mënyrë që aplikacionet të migrojnë sekretet e tyre nga një host në kutinë e rërës së çelësave.
 • Tube Converter, një i rregullt në këtë lloj artikulli, tani ka v2023.3.1 në dispozicion, me shumë rregullime dhe bazën GNOME 44:
  • Rregulloi një problem ku përdoruesi mund të mos shkarkojë listat për luajtje me video që mungojnë.
  • Rregulloi një problem ku disa video nuk mund të shkarkoheshin kur futeshin të dhënat meta.
  • Rregulloi një problem që pengonte shkarkimin e videove me karaktere të pavlefshme të emrit të skedarit.
  • Përmirësime të UX/UI (përfshirë zhvendosjen e dialogëve Adw.MessageDialog në Adw.Window)

Konvertuesi i tubit 2023.3.1

 • Flare 0.7.0 ka mbërritur gjatë kësaj jave. Gjëja më e rëndësishme në lidhje me këtë version është se ndërfaqja e përdoruesit është përmirësuar shumë. Përveç kësaj, Flare tani integron gjithashtu reagime, ka marrë mbështetje për emrat e profileve dhe disa veçori të tjera të vogla, rregullime dhe ndryshime. Për ata që nuk e njohin, ai është klient jozyrtar i Signal. Dhe ndërsa nuk përmendet në artikullin javor të GNOME, sot ka marrë një rregullim të gabimeve.

Shpërthimi 0.7.0

 • Këtë javë ka mbërritur edhe fishekët, emri i të cilit përkthyer në spanjisht është “gëzhoja”. Dhe është se është një lëshues lojërash i bazuar në Libadwaita, dhe megjithëse në dokumentacionin e tij shfaqen lojëra më moderne, duket se emri i bën homazh konzollave klasike, pasi ishin ato që përdorën ato fishekë. Projekti lindi si një nevojë personale e zhvilluesit, diçka që do t'i lejonte atij të lansonte çdo lojë në çdo platformë me një klikim të vetëm, pa pasur nevojë të përdorte një bibliotekë tjetër lojërash. Tani për tani ai mbështet importimin e lojërave nga Steam, Heroic dhe Bottles pa u identifikuar. Më shumë fonte do të vijnë në të ardhmen.

Fishekë

Dhe kjo ka qenë e gjitha, ose pothuajse e gjitha, këtë javë në GNOME. Në të lidhje origjinale, nga vijnë informacionet dhe imazhet, flasim gjithashtu për Fondacionin GNOME dhe GUADEC 2023.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.