GNOME prezanton lajmet e kësaj jave

Këtë javë në GNOME

GNOME ha publicado hace unas horas la nota de novedades que ha habido en su universo en la semana que ha ido del 3 al 10 de mayo. Aunque, como es habitual, hay de todo un poco, creo que no hay nada que realmente destaque, más allá de nuevas versiones de aplicaciones que, creo, no son ampliamente usadas. Si tuviera que destacar algo de la siguiente lista, quizá la nueva actualización de Varia.

Për pjesën tjetër, është punuar edhe këtë javë duke përfituar nga donacioni i STF, por lista në këtë rubrikë është më e shkurtër se në raste të tjera. Mund të thuash se ky shënim është i ngjashëm me ai i dy javëve më parë, me ndryshimet e cilësisë mbi sasinë, tregoni Planify. Ajo që vijon është listë me lajme.

Këtë javë në GNOME

 • Me donacionin nga Sovereign Tech Fund ata kanë bërë përparim në menaxhimin e URL-ve për aplikacionet, disa përmirësime në oo7, njoftimet dhe përzgjedhësin e skedarëve, ndër të tjera.
 • Një seri rregullimesh për një çështje sigurie të GDBus me proceset që pranojnë dërguesit e sinjaleve të rreme kanë arritur.
 • Ear Tag versioni 0.6.1 është lëshuar, me disa përmirësime të vogla të cilësisë së jetës dhe një kalim në miniaplikacionet e reja AdwDialog. Etiketa e veshit 0.6.1
 • Planify 4.7.2 ka mbërritur me:
  • Inbox si projekt i pavarur.
  • Dyfishim i përmirësuar i detyrave.
  • Dyfishimi i seksioneve dhe projekteve.
  • Përmirësime për shtimin e shpejtë.
  • Përmirësime në ekranet e vogla.
  • Data e skadimit të projektit.
  • Paneli i përmirësuar i etiketave: Paneli i etiketave tani tregon numrin e detyrave të lidhura me secilën etiketë.
  • Arkivimi i projekteve dhe seksioneve: Tani është e mundur të arkivohen të tëra projekte dhe seksione. Kjo veçori na ndihmon ta mbajmë hapësirën tonë të punës të organizuar dhe pa rrëmujë.
  • Shiriti anësor i parapëlqimeve të reja të detyrave dhe detajeve të detyrave – Është prezantuar një pamje e re e Preferencave të Detyrave që na lejon të personalizojmë me lehtësi preferencat e detyrave. Për më tepër, ne kemi mundësinë për të parë detajet e detyrave duke përdorur pamjen e re të shiritit anësor, duke siguruar qasje të shpejtë në të gjithë informacionin që ju nevojitet.
  • Përditësimet e përkthimit: të reja në hindu dhe bullgarisht.
 • Përditësim i madh nga Varia:
  • Karakteristikë e fuqishme e planifikimit të shkarkimeve që i lejon përdoruesit të specifikojë se në cilat orë të javës dëshiron të fillojë ose ndalojë shkarkimin, me një numër të pakufizuar të sferave kohore të personalizuara.
  • Mundësia për të importuar një skedar cookies.txt të eksportuar nga një shfletues për të mbështetur shkarkimet nga zona të kufizuara, si p.sh. shumë shërbime të ruajtjes në renë kompjuterike.
  • Mbështetje për vulat kohore në distancë nëse përdoruesi dëshiron që skedari i shkarkuar të ketë meta të dhënat origjinale të vulave kohore.
  • Dy opsione të reja filtrimi në shiritin anësor për torrentët dhe shkarkimet e dështuara.
  • Një opsion për të dalë automatikisht nga aplikacioni kur të përfundojnë të gjitha shkarkimet.
  • Një opsion për të nisur aplikacionin në modalitetin e sfondit sa herë që fillon.
  • Mbështetje për gjuhët spanjolle, persiane dhe hindisht.
 • bign-handled-thumbnailer 0.9.0 është versioni i ri i këtij prezantuesi të imazheve të skedarëve Nintendo DS dhe 3DS, duke prezantuar CXI dhe CCI, ndër veçori të tjera të reja.

bign-handled-thumbnailer

 • Përditësim i vogël për Letterpress:
  • Imazhet tani mund të ngjiten nga clipboard.
  • Zmadhimi tani është më i qëndrueshëm midis faktorëve të ndryshëm.
  • Mbivendosja Drag-and-Drop u vodh nga Loupe e ridizajnuar.
  • Koha e ekzekutimit të GNOME u përditësua në versionin 46, që do të thotë se Dialogu i Këshillave tani përdor Adw.Dialogun e ri dhe Dialogu Rreth Dialogut tani është me të vërtetë një Dialog Rreth.
  • Aplikacioni është përkthyer gjithashtu në kinezisht të thjeshtuar.
 • Gir.Core 0.5.0:
  • Shumë API të reja mbështeten (veçanërisht prerjet).
  • Defektet janë rregulluar.
  • Versionet e bibliotekës janë përditësuar në GNOME SDK 46 dhe synojnë .NET 8 përveç .NET 6 dhe 7.
  • Janë shtuar shembuj të rinj.
  • Përditësuar faqen kryesore.

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja. DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.