GNOME prezanton pak ndryshime këtë javë, por "cilësi"

Këtë javë në GNOME

Mbrëmjen e djeshme në Gadishullin Iberik, GNOME ka publikuar shënimin me lajmin e ndodhur nga data 19 deri më 26 prill. Nuk është shumë i gjerë, deri në atë pikë sa u është dashur ta titullojnë "Cilësia mbi sasinë". Ka gjasa që java e dobët të ketë të bëjë me pikën e fundit të diskutuar, e cila flet për faktin se këto ditë ka pasur lëvizje në sektorët e financës, strategjisë, financimit dhe plane për rritjen e diversitetit dhe gjithëpërfshirjes.

Në total, duket si një javë tranzicioni në të cilën na janë thënë vetëm tre veçori të reja, një prej tyre GTK 4.15. Për të mos zgjatur një artikull që nuk duhet të jetë i gjatë, le të shkojmë me atë lista e lajmeve Këtë javë.

Këtë javë në GNOME

 • GTK 4.15 ka ardhur:
  • Ky version ndryshon interpretuesin e paracaktuar të GSK në Vulkan, në Wayland. Platformat e tjera ende përdorin ngl. Synimi i këtij ndryshimi është të marrim testime më të gjera dhe të verifikojmë që drejtuesit e Vulkan janë mjaft të mirë që ne t'i besojmë. Nëse shfaqen probleme të rëndësishme, ndryshimet për 4.16 do të kthehen.
  • Ky version ndryshon gjithashtu cilësimet e paraqitjes së shkronjave duke prezantuar një cilësim të ri të interpretimit të shkronjave gtk të nivelit të lartë që i jep GTK-së më shumë liri në vendosjen për paraqitjen e shkronjave.
 • Versioni i ri i Hieroglyphic me ikonë të re të aplikacionit, ndërfaqe të rafinuar dhe shpejtësi të përmirësuar të njohjes së simboleve.

Hieroglif

 • Grafikët 1.8:
  • Graphs tani është plotësisht i pajtueshëm me pajisjet me ekran me prekje.
  • Menaxhimi i ekuacioneve është përmirësuar.
  • Mbështetje e shtuar për funksione shtesë trigonometrike dhe anasjelltas të tyre, si sinh dhe cosh. Tani shumica dërrmuese e funksioneve trigonometrike duhet të funksionojnë pa probleme.
  • Ndihma është transferuar te Yelp dhe tani mund të aksesohet drejtpërdrejt nga aplikacioni.
  • Tani ka një paralajmërim kur redaktoni një stil me kontrast të ulët midis etiketave dhe ngjyrave të sfondit.
  • Regjistrimet numerike në aplikacion tregojnë tani kur futen të dhëna të pavlefshme.
  • Janë rregulluar disa gabime, veçanërisht në lidhje me trajtimin e ekuacioneve në dialogun e përshtatjes së kurbës.
  • Procesit të përkthimit i janë shtuar shumë përmirësime të ndryshme, si më shumë vargje të përkthyeshme dhe kontekst i shtuar vargjeve.

Grafikët 1.8

Dhe kjo ka qenë e gjithë këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.