GNOME publikon lajmet e këtyre Pashkëve dhe shumica janë versione të reja të aplikacioneve

Këtë javë në GNOME

GNOME ka publikuar artikullin 90 që kur nisën nismën TWIG, nga anglishtja "This Week In GNOME". Ajo që përfshihet në të është ajo që ka ndodhur nga 31 marsi deri më 7 prill rreth projektit tuaj, dhe gjithçka që përmendet janë versione të reja të aplikacioneve. E vetmja gjë që nuk duket është një version i ri i flatpak-github-actions, një pjesë e softuerit për të krijuar aplikacione flatpak duke përdorur veprimet e GitHub, por është gjithashtu një.

lista e lajmeve ka shumë të dyshuar të zakonshëm, si Loupe, një shikues imazhi që është në inkubatorin GNOME dhe pritet të bëhet pjesë e aplikacioneve zyrtare të projektit së shpejti, ose Tube Converter, një frontend për yt-dlp që po bëhet gjithnjë e më popullor. më i fuqishëm në detyrën e tij për të shkarkuar video nga dhjetëra platforma.

Këtë javë në GNOME

 • Loupe ka mbërritur në Flathub si një pamje paraprake. Që nga përditësimi i fundit, ne kemi përfshirë:
  • Tani përdor mipmaps në paraqitje, duke shmangur paraqitjen e objekteve.
  • Ata kanë bashkuar mbështetjen e HighDPI.
  • Ata kanë shtuar një algoritëm që zbulon nëse po kryhet një gjest zmadhimi ose rrotullimi. Një detyrë mjaft e ndërlikuar, por e nevojshme që gjestet e prekjes të funksionojnë siç duhet. Megjithatë, nevojitet akoma më shumë punë për gjestet e rrotullimit.
  • Tani përdor një algoritëm që zbulon nëse një imazh transparent do të jetë shumë i errët për të qenë i dukshëm në sfondin e paracaktuar. Në këtë rast, Loupe do të zgjedhë një sfond më të lehtë.
  • Rregulloi shumë probleme.

Xham zmadhues

 • Mousai v0.7 ka ardhur me shumë veçori të reja, duke përfshirë një ndërfaqe të re elegante dhe intuitive të përdoruesit, kërkimin e paqartë të historisë, çregjistrimin dhe mbështetjen MPRIS. Gjithashtu tani mund të kopjoni me lehtësi titullin dhe artistin e çdo kënge nga ndërfaqja, të hiqni këngë individuale nga historia dhe të kërkoni në luajtës. Gjithashtu, ata kanë rregulluar një sërë gabimesh dhe kanë përmirësuar stabilitetin e përgjithshëm, së bashku me një rishkrim të plotë të Rust.

mousai v0.7

 • Janë bërë përmirësime në Curtail, por më të dukshmet janë këto:
  • Transportuar në GTK4 dhe Libadwaita.
  • Mbështetje SVG.
  • Faqja më moderne e rezultateve.
  • Ndërfaqja nuk ngrin më kur kompresohet.
  • Koha e konfigurueshme e kompresimit.
  • Përditësimet e varësisë (Nga OptiPNG në Oxipng).

Kurtel

 • Ora e shahut v0.5 përmirëson shumë ekranin e përzgjedhjes së kontrollit të kohës duke e bërë më të thjeshtë. Tani ka vetëm një buton për të filluar lojën dhe paracaktimet vendosin kohën në hyrjen manuale të kohës.

Ora e shahut v0.5

 • Gaforë Tashmë është 4% GTK100 në të gjitha platformat e mbështetura. Plus, tani përfshin:
  • Tani keni një zgjidhje grafike të konflikteve të bashkimit.
  • Diagramet mund të shtohen në diagrame.
  • Lëvizja e diagramit të klikimit të mesit të miut është aktivizuar.
  • Gjuha e përdorur në model mund të ndryshohet pavarësisht nga gjuha e sistemit.
  • Shumë gabime janë rregulluar dhe janë bërë përmirësime të ndërfaqes.

Gafor 2.16.0

 • Versioni i ri i flatpak-vscode, me përmirësime të tilla si:
  • Montoni direktoritë e burimit.
  • Mbështetje për drejtimin brenda një kontejneri si kutia e veglave.
  • Ekspozoni autobusin e aksesueshmërisë së sesionit.
  • Rregulloni mbështetjen e zhvillimit në distancë.
 • Versioni i ri i flatpak-github-actions me disa opsione të reja konfigurimi.
 • Resonance, një muzikant i thjeshtë dhe intuitiv i shkruar në Rust dhe Python, u publikua këtë javë. Ndër veçoritë e tij:
  • Ndërfaqja e përdoruesit përditësohet për të pasqyruar ngjyrat e veprës artistike të këngës që po luhet.
  • Krijimi dhe modifikimi i listave për luajtje.
  • Kontrolli i luajtësit nëpërmjet MPRIS.
  • Integrimi me Discord Rich Presence.
  • Kërko në Last.fm.

Rezonancë

 • Përditësimi i Time Switch, një aplikacion i vogël për të kryer një detyrë pas një numërimi mbrapsht. Ky version përfshin:
  • U shtua aftësia për të krijuar paracaktime për të ruajtur dhe rivendosur cilësimet.
  • Janë shtuar shkurtore të reja për ta bërë më të lehtë përdorimin e aplikacionit me tastierë.
  • Kur funksionon në sfond, aplikacioni shfaq informacionin e kohëmatësit në GNOME 44.
  • Aplikacioni tani do të kujtojë madhësinë e dritares dhe tekstin e njoftimit.
  • Përmirësime të vogla të ndërfaqes së përdoruesit.

Ndërprerësi i kohës

 • Tube Converter v2023.4.0 ka prezantuar këto veçori të reja:
  • U shtua aftësia për të ekzekutuar shkarkimet në sfond (e çaktivizuar si parazgjedhje).
  • Rregulloi një problem ku personazhet shtesë të arratisjes u shtuan në titujt e videove.
  • Përvoja e përdoruesit kur shtoni një shkarkim është përmirësuar.
  • Përkthime të përditësuara.
 • Denaro v2023.4.0-beta1:
  • U shtua aftësia për të personalizuar ndarjet dhjetore dhe grupore të përdorura për llogari.
  • U shtua aftësia për të mbrojtur me fjalëkalim një skedar PDF.
  • U shtua një opsion preference për të rezervuar automatikisht skedarët e llogarisë në një dosje specifike.
  • Rregulloi një problem që pengoi importimin e sigurt të skedarëve OFX.
  • Rregulloi një problem që pengoi importimin e skedarëve QIF në sisteme jo-anglisht.
  • Rregulloi një problem ku redaktimi i një transaksioni me një faturë do të prishte aplikacionin.
  • Ai është përditësuar në platformën GNOME 44 dhe shumë dështime të GTK që po përjetonin përdoruesit janë rregulluar.
  • Ndërfaqja e përdoruesit është ndërtuar tani duke përdorur planin.
  • Përkthime të azhurnuara

Denaro v2024.4.0-beta1 në GNOME

 • Fjalëkryq GNOME 0.3.8 përfshin:
  • Puzzle e re» për redaktorin.
  • Madhësia plotësisht e personalizueshme. Puzzles do të tkurren për t'iu përshtatur hapësirës në dispozicion.
  • Rregulluar gabimet në fund të lojës ku enigma mund të modifikohej ende.
  • Përdorimi i etiketave në vend të etiketave për metainfo të enigmës.
  • Renderim fiks i numërimit.
  • Rregullime të ndryshme të defekteve në kod.

Fjalëkryq GNOME 0.3.8

 • Fishekët u lëshuan vetëm një javë më parë, dhe tashmë ka marrë një përditësim të madh:
  • Skins tani mund të shkarkohen automatikisht nga SteamGridDB.
  • Dy burime të reja: Lutris dhe kruarja.
  • Tani ka reagime më të mira kur nisni dhe fshehni lojërat.

Fishekë me mbështetje për Lutris

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja, DEPUGJA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.