GNOME vazhdon të përmirësojë instaluesin për sistemin e tij pseudooperativ. Lajme

Këtë javë në GNOME

Këtë javë, GNOME ka publikuar një listë me lajmet e ndodhura gjatë shtatë ditëve të fundit, por që është disi ndryshe. Në vend që të na flasin për shumë pika, dhe secila me ndryshimet e veta në seksionin e vet, pjesa më e madhe e asaj që ka ndodhur nga 17 deri më 24 maj ka qenë falë Donacion STF, pra është në të njëjtin seksion. Kjo do të thotë gjithashtu se shpjegimi i secilës pikë është disi më konciz.

Ndër pikat kryesore, ose të paktën ajo që i ka dhënë emrin pronarit, ne kemi instaluesin e GNOME OS, atë pseudo-sistemin operativ nga i cili mund të testojmë gjithçka të re që vjen në GNOME pa prekur sistemin tonë kryesor operativ. Ajo që vjen më pas është listë me lajme që kanë mbërritur këtë javë.

Këtë javë në GNOME

 • Me një donacion nga Fondi Sovereign Tech:
  • Rifaktorimi i përfunduar i pjesës Flatpak të Key Rack.
  • Vazhdoi transferimin e Baobab nga GtkTreeView në GtkColumnView dhe përfundoi Baobab për të përdorur variablat CSS për ngjyrat me emër Adwaita.
  • Vazhdoi puna për zbatimin e prototipit të portalit për testim, përditësoi shkasin e portalit dhe rregulloi MR për të përzier gjërat në konfigurim përpara se pjesa globale e shkurtoreve të mund të hyjë, ndër të tjera më të vogla.
  • Vazhdoi puna për të hequr qafe formatting.py në Orca dhe një mori çështjesh dhe pastrimesh të tjera të vogla të Orca-s.
  • Zhvendos konfigurimin e sysupdate në drejtorinë kryesore të sysupdate (si pjesë e shtesave) dhe rishikoi dhe bashkoi një MR për të ndarë korrigjimin në një sysext dhe një tarball për debuginfo.
  • Është bërë punë në aspekte të ndryshme të veglave për zhvillim dhe testim në sisteme operative të pandryshueshme, duke përfshirë bashkimin e një historie zhvilluesi për të kërkuar komente dhe shkrimin e një fragmenti minimalist për të gjeneruar imazhe sysext.
  • Puna e përfunduar me mjetet për të kontrolluar CVE-të në GNOME OS.
  • Po punon për shtimin e mbështetjes së portalit USB në ashpd.
  • Rregulloi disa probleme të vogla të prezantuara në rifaktorimin me kontrast të lartë të GNOME Shell.
  • Puna ka vazhduar për modelet e dialogëve Hap dhe Ruaj të portalit të përzgjedhësit të skedarëve dhe ikonat simbolike të ndjeshmërisë së mikrofonit në Adwaita janë përditësuar për të zgjidhur problemet e dukshmërisë në Shell.
  • Vazhdoi puna për grumbullimin e njoftimeve në GNOME Shell dhe hetoi parandalimin e vjedhjes së fokusit.
  • Në "Llogaritë në internet", transportueshmëria në AdwDialog/AdwAlertDialog është përfshirë dhe procesi i shfletuesit OAuth2 është ndarë.
  • Në instaluesin e ri për GNOME OS, ne kemi vendosur mënyrën se si do të funksionojnë komponentët e brendshëm (navigimi, vendosja se cila faqe të shfaqet më pas, etj.) dhe implementimin e shumicës së paraqitjeve bazë të faqeve pas paraqitjeve.
  • Më shumë lajme në variablat GTK CSS dhe libadwaita.
 • Snoop 0.3 ka ardhur. Tani është e mundur të instaloni shtesën Nautilus me një buton në dialogun e preferencave në versionin flathub. Një dialog i ri i pamjes paraprake tani ju lejon të hapni një pamje paraprake të skedarit të zgjedhur në rreshtin specifik. Menaxhimi i fijeve dhe i kujtesës është rishikuar gjithashtu, i cili ka rregulluar disa përplasje të rastësishme, por të rregullta.

Snoop 0.3

 • DewDuct është një aplikacion i ri për të parë videot e YouTube me privatësi dhe për platformën GNOME Mobile. Ju lejon të kërkoni dhe të luani video, të importoni abonime në NewPipe dhe më shumë. Aktualisht është në dispozicion për Alpine Linux. Është projektuar duke pasur parasysh telefonat celularë. Aktualisht është në beta, por është plotësisht i përdorshëm. Zhvilluesi po kërkon një dizajn për ikonën e tij dhe sugjerimet ose bashkëpunimet pranohen.

DewDuct në GNOME

 • Morphosis është një aplikacion me të cilin po punojnë dhe që ju lejon të konvertoni dokumente nga një format në tjetrin. Mbështet Markdown, DOCX, PDF dhe shumë formate të tjera.

Morfoza

 • Në lidhje me vetë projektin, është publikuar një plan strategjik 5-vjeçar, i disponueshëm në kjo lidhje.

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.