GNOME vazhdon të përmirësojë aplikacionin e tij të cilësimeve. E re këtë javë

Dritare e re për opsionet e ndarjes në cilësimet e GNOME

Mbrëmë në Spanjë, GNOME Ai publikoi hyrjen e lajmeve që kanë ndodhur në botën e tij në periudhën 12-19 maj. Duke parë pas me kalimin e kohës dhe atë që kanë nxjerrë disa javë, duket qartë se GNOME dëshiron që aplikacioni i tij i Cilësimeve të jetë edhe më i mirë. Ata tashmë kanë bërë një hap të madh në GNOME 44, por ata duan të vazhdojnë ta lustrojnë atë për ta bërë gjithçka më miqësore për përdoruesit dhe për t'u dukur më bukur.

Nga lista e mëposhtme do të veçoja edhe një risi në program. Do të menaxhojë më mirë paketat flatpak dhe madje do të na lejojë të heqim një aplikacion dhe të gjitha të dhënat e lidhura me të. Pa diçka të tillë, ne duhet ta bëjmë atë manualisht nga eksploruesi i skedarëve ose nga terminali, por kjo nuk do të ndodhë nëse përdorim dyqanin e ardhshëm të softuerit GNOME.

Këtë javë në GNOME

 • Janë bërë përmirësime në ndërfaqen e aplikacionit Cilësimet:
  • U shtua një dritare kërcyese informacioni në panelin e përdoruesit për të shpjeguar cilësimin e nisjes automatike.
  • Cilësimi i emrit është ndryshuar për të përdorur AdwEntryRow në vend të një zgjidhjeje të ndërfaqes së përdoruesit (pamja e ekranit më poshtë).
  • Në panelin e ndarjes, përshkrimet janë shtuar për secilin prej funksioneve (kapja e kokës).

Paneli i përdoruesit në Cilësimet në GNOME 44

 • Software-it, dyqanit zyrtar të projektit, i është dhënë aftësia për të fshirë të dhënat e aplikacionit kur çinstaloni një paketë flatpak. Kur çinstalohen llojet e tjera të aplikacioneve, mbahet mend se të dhënat mbeten.

Mesazh për të mbajtur ose hequr aplikacionin flatpak në Software

 • Skaneri i dokumenteve ka marrë disa arna për të vazhduar kalimin nga GTK3 në GTK4:
  • Ngarkuar në GTK4 dhe libadwaita.
  • Ndryshimi i madhësisë së imazhit me shumë fije, i cili përmirëson performancën e ndryshimit të madhësisë së imazhit.
  • Një dizajn i ri është prezantuar për rirenditjen e faqeve, instalimin e drejtuesve dhe dialogët e vërtetimit, i cili pritet të jetë më miqësor dhe tërheqës për përdoruesit.

Skaneri i dokumentit

 • Tavolina e punës 44.1:
  • Kit-zhvillimi i ikonave i përditësuar; Janë shtuar 143 ikona të reja.
  • Projekti 0.8.
  • VTE 0.72.1.
  • Veglat e Romës 12.1.1.
 • Gaphor ka zgjeruar dokumentacionin e tij me mësime që tregojnë funksionet e programit.
 • Bavarder 0.2.2 tani mund të ketë disa dritare të hapura në të njëjtën kohë, ndërfaqja e përdoruesit është përmirësuar dhe një mekanizëm i ri është përfshirë për të njoftuar përdoruesit nëse një ofrues nuk funksionon për shkak të një ndryshimi në distancë. Hugging Chat është çaktivizuar dhe është zëvendësuar nga modeli pas tij, i cili është Open-Assistant SFT-112B.

bavarez 0.2.2

 • Nga i njëjti zhvillues, Imaginer 0.2.1 ka mbërritur me mbështetje për një ofrues të personalizuar, ndërfaqe të përmirësuar të përdoruesit, një mekanizëm ngarkimi më të shpejtë për preferencat dhe një mekanizëm të përmirësuar për ruajtjen e kredencialeve.

Imagjinuesi 0.2.1

 • IPlan 1.1 ka mbërritur gjatë kësaj jave. Është një aplikacion për të menaxhuar jetën tuaj private që ju lejon të gruponi detyrat sipas projekteve dhe listave, ka një numërim mbrapsht për detyrat, kërkimin global dhe ju lejon të organizoni projekte, lista dhe detyra duke zvarritur dhe hedhur. Në këtë version:
  • Ngarkimi dembel për detyrat dhe statistikat e projektit.
  • Dritarja e regjistrimeve për të krijuar, modifikuar dhe fshirë regjistrimet.

Imazhi i IPlan 1.1

 • U shtua një veçori e re në Phosh që ju lejon të ndizni ekranin kur mbërrijnë njoftimet në varësi të kategorisë dhe urgjencës. Kjo lejon që, për shembull, ekrani të ndizet kur merrni njoftime kritike dhe/ose vetëm me mesazhe nga aplikacionet e mesazheve. Ata kanë përmirësuar gjithashtu mbështetjen e inhibit të papunë në phoc, kështu që e njëjta sasi informacioni mund të shfaqet tani kur një aplikacion përdor atë protokoll Wayland në vend të DBus për të parandaluar ngrirjen e ekranit (siç bën mpv, për shembull).

phosh

 • Tani në dispozicion Fractal. 5.beta1. Kjo është beta e parë që kur aplikacioni u rishkrua për të përfituar nga të rejat në GTK 4 dhe Matrix Rust SDK. Është rezultat i një pune dyvjeçare:
  • Mundësia për t'u bashkuar në dhomë me ID, me pseudonim ose me një Matrix URI.
  • Krijimi i bisedave direkte.
  • Dërgimi dhe shikimi i faturave të leximit, shënuesit e leximit dhe shkrimi i njoftimeve.
  • Njoftimet për mesazhet e reja.
  • Theksoni mesazhet me përmendje.
  • U shtuan shikuesit e historisë së skedarëve të medias në detajet e dhomës.
  • Shfaqja e avatarit të përdoruesit tjetër si avatar i dhomës për biseda direkte.

Fraktal 5.beta1

 • Këtë javë ata kanë prezantuar Escambo (në dispozicion në Flathub), një API e bazuar në HTTP për testimin e aplikacioneve GNOME. Ndër ato që na ofron:
  • Testimi i API: Qëllimi kryesor i Escambo është të lehtësojë testimin API të bazuar në HTTP. Ai siguron një ndërfaqe ku përdoruesit mund të specifikojnë pikat fundore të API, parametrat, titujt dhe informacione të tjera përkatëse për të ekzekutuar lloje të ndryshme të kërkesave API.
  • Kërkesë për konfigurimin: Escambo lejon përdoruesit të konfigurojnë lloje të ndryshme të kërkesave HTTP si GET, POST, PUT, DELETE, etj. Përdoruesit mund të përcaktojnë titujt e kërkesës, kredencialet e vërtetimit, trupat e kërkesës dhe parametra të tjerë specifikë të kërkesës.
  • Autentifikimi dhe siguria: Aplikacioni mund të mbështesë metodat e vërtetimit, çelësat API ose vërtetimin bazë.

Escambo, aplikacion i ri nga rrethi GNOME

 • Blueprint 0.8.1 ka ardhur me disa ndryshime sintaksore dhe një sërë veçorish të reja të mbështetura. Ky është një kandidat për lëshim për Blueprint 1.0.
 • Tre shtesa të reja për GNOME Shell janë në dispozicion:
  • Fshih pajisjet audio nga Cilësimet e shpejta – Ju lejon të fshehni pajisjet e zgjedhura nga paneli i Pajisjeve audio në Cilësimet e shpejta.
  • Ngjarjet e përfunduara të kalendarit me gri jashtë: Stilizon ngjarjet e kalendarit në panelin e sipërm për të bërë të qartë se cilat ngjarje janë përfunduar, në vazhdim ose në vijim.
  • Mos shqetëso gjatë ndarjes ose regjistrimit të ekranit: Aktivizo automatikisht modalitetin "Mos shqetëso" gjatë ndarjes ose regjistrimit të ekranit.
 • Një version i ri i Weather O'Clock sapo ka ardhur. Në këtë version të ri, shtesa krijon shembullin e vet WeatherClient nga GWeather në vend që të riciklojë atë ekzistues nga dateMenu. Kjo bëri që ora të përditësohej me forcë sa herë që klikohej ora.

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.