GoTop, monitoroni aktivitetin e sistemit tuaj Gnu / Linux

rreth gotopit

Në artikullin vijues do të hedhim një vështrim në GoTop. Ky është një tjetër monitor sistemi i bazuar në terminal për Gnu / Linux dhe macOS. Shtë një monitor i sistemit që frymëzohet nga gtop dhe vtop. Ndërsa këto dy shërbime janë zhvilluar duke përdorur Node.js, GoTop është shkruar duke përdorur Go.

Ky mjet i rreshtit të komandës do të na lejojë të klikojmë dhe lëviz me miun, megjithëse mund të përdoren gjithashtu shkurtore të tastierës te punosh. Me të do të mund të shohim historikun e përdorimit të CPU-së, të rrjetit duke përdorur grafikë me ngjyra, përdorimin e diskut, temperaturat dhe memorjen. Në të njëjtën kohë do të na tregojë vlerat aktuale.

Kur në një kompjuter Gnu / Linux duam të monitorojmë burimet në një kompjuter, ne mund të përdorim populloren mjet i lartë. Kjo përfshihet si parazgjedhje në të gjitha shpërndarjet dhe do të tregojë informacionin përkatës në lidhje me proceset, memorjen RAM, konsumin e CPU-së, etj. Një tjetër mundësi për të marrë në konsideratë, e cila gjithashtu shton një ndërfaqe grafike më miqësore, e cila është shumë e dobishme kur bëhet fjalë për të parë evolucionin e burimeve të një ekipi në një shikim të shpejtë htop.

Vegla GoTop, nga e cila version 2.0.0 disa ditë më parë, pavarësisht se ishte një alternativë më e re dhe mendoj se më pak e njohur do të na lejojë të bëjmë pak a shumë të njëjtën gjë si htop.

Karakteristikat e Përgjithshme të GoTop

Tema monokai GoTop

 • Do të na lejojë të përdorim skema të ndryshme ngjyrash të integruara, të tilla si parazgjedhja, errësimi i paracaktuar, i solarizuar dhe monokai.
 • ndërsa lejon të vrasësh një proces ose të renditësh listën e këtyre sipas përdorimit të CPU-së ose kujtesës, ky mjet nuk mund të filtrojë / kërkojë për një proces të veçantë. Ai gjithashtu nuk lejon të ndryshojë përparësinë e tij ose të tregojë një pemë të procesit, sikur mund të bëjnë shërbimet e sipërme ose htop.
 • Grafika e kujtesës dhe CPU mund të shkallëzohet duke përdorur tastin «h»Të rritet dhe çelësi« l »të ulet.
 • Mjeti mundet tregojnë temperaturat në gradë Fahrenheit ose gradë Celsius.
 • Ofron mundësinë për të tregoni vetëm miniaplikacione CPU, Memory dhe Process.
 • Ne do të kemi mundësinë e vendosni shkallën e votimit për CPU-të dhe memorjen.
 • Mundësia për të shfaqur çdo CPU ose përdorimi mesatar i CPU-së në miniaplikacionin e CPU-së.

Shkarkoni dhe instaloni GoTop

shkarkoni skedarin e nevojshëm Për të qenë në gjendje të përdorni GoTop, gjithçka që duhet të bëni është të shkoni te faqe e lëshimeve të projektit.

Shkarkoni GoTop

Në këtë faqe të shkarkimit do të gjejmë paketa të ndryshme. Për të instaluar binarin GoTop në Ubuntu, le të fillojmë duke shkarkuar binare për arkitekturën e sistemit operativ. Në shumicën e rasteve, do të jetë 64-bit, kështu që për këtë shembull do të shkarkoj skedarin që është theksuar në pamjen e mëparshme të ekranit. Në fund të shkarkimit, do të duhet të nxirrni vetëm përmbajtjen dhe ta instaloni diku në tuajin $ PATH.

Në këtë pikë, gjithmonë këshillohet të përdoret / Usr / local / bin në mënyrë që përdoruesit e tjerë të mund ta përdorin mjetin pa probleme. Kështu, nuk do të duhet të specifikojmë rrugën e plotë ku kemi instaluar binarin sa herë që duam të ekzekutojmë programin.

Në një terminal (Ctrl + Alt + T), gjendet ne direktori ku kemi skedarinSi rezultat i nxjerrjes së paketës së shkarkuar, ne shkruajmë:

Instalimi GoTop

sudo install gotop /usr/local/bin/

Dhe me këtë do të jemi në gjendje përdorni GoTop për të monitoruar burimet e sistemit tonë Ubuntu thjesht duke shtypur komandën e mëposhtme në terminal (Ctrl + Alt + T):

Përdorimi minimal i GoTop

gotop

Siç i përmenda linjat më lart, me mjetin GoTop do të jemi në gjendje monitorojnë aspekte të ndryshme të sistemit operativ- Proceset që konsumojnë CPU, përdorimi i CPU, përdorimi i RAM, përdorimi i diskut, temperaturat dhe përdorimi i rrjetit.

Ndihmë

Për të ditur të përdorësh gotop, thjesht duhet shtyp "?" brenda TUI të mjetit.

Ndihmoni GoTop brenda TUI tuaj

Ky opsion do të shfaqë informacionin për të punuar me të. Nëse dëshironi di më shumë mundësi, ekzekutohet në terminal (Ctrl + Alt + T):

ndihmë gotop

gotop --help

Këto janë vetëm disa nga opsionet tuaja. Ata munden kontrolloni të gjitha opsionet në dispozicion në faqen tuaj GitHub.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.