GTK 4.0 ka ardhur zyrtarisht dhe pritet të ketë një rol kryesor në GNOME 40

GTK 4.0

4 × 4 4 vjet zhvillim për v4 të asaj që u publikua dje, diçka e rëndësishme për shumë sisteme operative dhe aplikacione, veçanërisht për botën Linux. Dhe është se për disa orë është tashmë në dispozicion GTK 4.0, diçka nga ajo ata na folën vitin e kaluar duke përmendur disa nga risitë e saj. Easyshtë e lehtë të mendosh se ky version, përfshirë ndryshimin e numrit, do të jetë një azhurnim shumë i rëndësishëm me karakteristika të reja të dukshme dhe do të jetë më i mirë, veçanërisht në GNOME.

Dhe kur flasim për desktopin, është gjithashtu e rëndësishme të përmendet se GNOME do të bëjë një hap nga GNOME 3.38 në GNOME 40 pikërisht në mënyrë që të mos ketë konfuzion me GTK 4.0, të cilat ne kujtojmë se janë mjete të përdorura për të krijuar ndërfaqe grafike të përdoruesit. Ajo ishte e njohur më parë si GTK +, por ata përfunduan duke hequr simbolin plus. Këtu janë disa nga lajmet që përfshin nisja, e cila tani është zyrtare.

Disa tipare të reja të GTK 4.0

 • Rishikimi multimedial.
 • Mbështetje për zvarritjen dhe lëshimin e artikujve.
 • Menaxherët e shtresave dhe transformimeve.
 • Rrjetet dhe listat e shkallëzueshme.
 • Mbështetje për hijeshuesit.
 • Manaxherët e ngjarjeve.
 • Nyjet e paraqitjes.
 • Përmirësimet në transferimin e të dhënave.
 • Përmirësimet e aksesit.

Nëse doni më shumë detaje, gjithçka është në shënim lëshimi, nga ku kemi marrë imazhin e titullit të këtij neni. Faqja e mëparshme ia vlen të vizitohet pasi ka më shumë pamje ekrani dhe madje video se si funksionojnë disa nga punimet e tyre funksione të reja, të tilla si riprodhimi multimedial.

Nga ana tjetër, ekipi siguron se ata do të vazhdojnë të azhurnojnë GTK 3 për të vazhduar korrigjimin e defekteve, por GTK 2 ka arritur fundin e ciklit të tij jetësor. Ata do të lëshojnë një v2.x përfundimtar në ditët e ardhshme, atë të fundit, në të cilin pikë zhvilluesit do të duhet të bëjnë hapin në GTK v3 ose v4.

Përdoruesit ose zhvilluesit e interesuar për të instaluar GTK 4.0 mund ta bëjnë këtë duke shkarkuar tarballin tuaj (kodi) nga kjo lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.