Guadalinex Lite, një ubuntu spanjisht për 128 mb dash

Guadalinex_lite

Megjithëse ka më shumë se një javë që nga njoftimi i tij, shpërndarja e re nga djemtë nga Guadalinex nuk ka qenë shumë e famshme pavarësisht se ishte një lajm i shkëlqyeshëm për botën e Software-it të Lirë në Spanjë. Disa javë më parë kemi biseduar me ju rreth një version i ri i Guadalinex, e cila do të ndalonte së bazuari në Ubuntu për t'u bazuar në Linux Mint. Deri më tani ne dinim vetëm për atë version të ri 64-bit fytyrën e tij, diçka që shumë përdorues kritikuan për kompjuterët e vjetër që nuk mbështesnin shpërndarjen e re. Ekipi i Guadalinex dëgjoi zërat dhe krijoi Guadalinex Lite y Guadalinex v9 32-bit. Kjo e fundit është një përshtatje e Guadalinex v9 por për sistemet 32-bit dhe Guadalinex Lite është një shpërndarje që synon kompjuterët më të vjetëruaraNdoshta qëllimi i ekipit të Guadalinex është që të zëvendësojë Guadalinex Lite zbrazëtia e dritareve xp.

Guadalinex Lite sjell një LXDE të modifikuar për të punuar në kompjuterët 128 Mb Ram

Për momentin mund t'ju them pak më shumë nga sa u njoftua në faqen zyrtare të Guadalinex pasi nuk e kam provuar, megjithatë do ta bëj në ditët e ardhshme dhe shpresoj të mund t'ju tregoj për përvojën time. Për momentin ne e dimë atë Guadalinex Lite nuk përfshin mbështetjen e Non-Pae, kështu që kompjuterat me procesorë më të vjetër pëlqejnë Pentium M Ata nuk do të jenë në gjendje të punojnë me këtë version të Gudalinex, edhe pse ekipi i zhvillimit ka deklaruar se ata do të punojnë për të zgjidhur problemin. Guadalinex Lite Isshtë i bazuar në Guadalinex v9 dhe vjen si një desktop me një version të modifikuar të LXDE, desktopi i paracaktuar i Lubuntu. Modifikimet e bëjnë LXDE mjaft desktop spartan por të dobishëm do të lejojë që skuadrat me vetëm 128 mb ram të kenë këtë version të ri të Guadalinex. Guadalinex Lite Ai gjithashtu ka mundësinë e instalimit të softuerit që dëshiron, domethënë nëse jemi mësuar me LibreOffice, mund ta instalojmë pa probleme, për sa kohë që kompjuteri e mbështet atë.

Guadalinex V9 për 32 bit Hasshtë rindërtuar përsëri për t'u optimizuar sa më shumë që të jetë e mundur për pajisjet me performancë të ulët, ajo akoma sjell versioni i fundit i Kanellës dhe versionet më të fundit të aksesorëve dhe shoferëve më të njohur si flash, java ose drejtuesit për DNI elektronik.

Nëse si unë, nuk dëshiron të presësh që dikush tjetër të të thotë, ndalo këtë rrjetë dhe do të gjeni imazhet e shkarkimit për t'u instaluar Guadalinex Lite. Unë do të ju mbaj postuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.