imgmin, zvogëlon peshën e imazheve JPG

imgmin

Imazhi origjinal: lamiradadelreplicante.com

Një nga problemet që mund të gjejmë me imazhet është pesha e tyre. Clearshtë e qartë se do të ketë fotografi që duam t'i ruajmë me cilësinë më të lartë të mundshme, por ka shumë raste kur kjo nuk është e nevojshme. Problemi kur duam të ulim cilësinë e një imazhi është se nuk e dimë sa mund ta shkarkojmë pa u vërejtur shumë, por ky problem mund të zgjidhet me imgmin.

imgmin është një projekt që synon të zgjidhë problemin e përmendur. Si do ta bëja? Mirë duke llogaritur matematikisht dhe automatikisht se sa mund të ulet pesha e një imazhi pa u vërejtur që ne e kemi redaktuar atë. Më e mira nga të gjitha, përdoruesit do të duhet të përdorin vetëm një komandë për këtë mjet të vogël për të bërë të gjithë punën për ne. Këtu ju tregojmë gjithçka që duhet të dini.

imgmin është rezultat i punës së gjerë kërkimore. Përdorni një mekanizëm nuk ka humbje të cilësisë (pa humbje) për të gjeneruar imazhe të optimizuara duke manipuluar blloqe pikselësh. Këtu shpjegojmë se si ta instaloni.

Instalimi dhe përdorimi i imgmin

Për të instaluar imgmin thjesht duhet të hapim një dritare terminale dhe të shtypim komandat e mëposhtme:

sudo apt-get install -y autoconf libmagickwand-dev pngnq pngcrush pngquant
git clone https://github.com/rflynn/imgmin.git
cd imgmin
autoreconf -fi
./configure
make
sudo make install

Përdorimi i këtij mjeti të vogël nuk mund të jetë më i thjeshtë. Ajo që duhet të bëjmë është të përdorim komandën e mëposhtme:

imgmin original.jpg optimizada.jpg

Sigurisht, më duket e rëndësishme të shpjegoj se duhet të hyni në rrugën e plotë të secilës imazh. Një mënyrë e thjeshtë për ta zgjidhur këtë është të lini foton në desktop, të hapni terminalin, të futni në dosjen Desktop (në rastin tim po përdor komandën cd tavolinë) dhe pastaj tashmë futni komandën. Logjikisht, ne do të duhet të ndryshojmë emrat "origjinal" dhe "të optimizuar" nga emri i imazhit në të cilin duam të ulim peshën e tij dhe atë të imazhit dalës.

Nëse e keni provuar, çfarë mendoni për imgmin?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   leillo1975 dijo

  A ka punuar për ju në Ubuntu 16.04? Më jep një gabim kur bëj:

  "Imgmin.c: 30: 29: gabim fatal: wand / MagickWand.h: Nuk ka asnjë skedar apo direktori të tillë"

  Mendoj se i kam instaluar të gjitha parakushtet

 2.   kartmanation dijo

  @ leillo1975 E njëjta gjë e saktë më ndodh mua