Imitoni lojërat Playstation 2 me versionin e ri të PCSX2

Pamja e ekranit i 2016-01-13 15:37:27

PCSX2 është një projekt që ka filluar as më shumë e as më pak se Vjet 14Si Emulator i Playstation 2 i cili kishte qenë jashtë dy viteve më parë në atë kohë. Gjatë gjithë kësaj kohe ata kanë bërë të gjitha llojet e përmirësimeve, gjithmonë duke u përqëndruar në shpejtësinë e ekzekutimit të lojrave. Që nga viti 2007, përparime të dukshme në këtë drejtim janë vërejtur tashmë, dhe nga ajo pikë kthese, përmirësimet kanë qenë në kreshendo.

Në këtë postim do t'i mësojmë lexuesit e Ubunlog kryesore tiparet e këtij emuluesi dhe si mundemi instalojeni në Ubuntu tonë. Pra, nëse jeni një nga ata që mendojnë se PS2 ka qenë një nga shpikjet më të mira të Sony në botën e konzollave, kjo është hyrja juaj. Ne filluam.

Nëse po mendoni se çfarë e bën këtë emulator një emulator të fortë dhe optimal, atëherë mund të lexoni karakteristikat e tij më të dukshme.

 • mundësia e ruaje shtetin të lojës në çdo kohë me një klikim të thjeshtë.
 • Numër i pakufizuar i Kartat e kujtesës me memorje "të pakufizuar" gjithashtu. Uff ... Sa prej nesh do të kishte dashur të kishte qenë kështu në tastierën origjinale ...
 • Përkufizimi më i lartë i grafikës. Me PCSX2 mund të ekzekutojmë lojëra në 1080p, në 4K, ose në rezolucionin që duam deri në një maksimum prej 4096 4096. Plus, falë teknikave të tij antialiasing, lojërat që ju imitoni do të duken edhe më mirë sesa vetë xhirimet HD.
 • Mundësia e përdorimit çdo kontrollues i pajtueshëm me PC-në tonë (PS3, Xbox360).
 • Shpejtoni ose ngadalësoni lojën në sajë të një kufizuesi të integruar të kornizës. Në thelb ju do të jeni në gjendje t'i tregoni emulatorit numrin maksimal të kornizave që riprodhohen për sekondë.
 • mundësia e regjistroni lojërat tona në Full HD falë regjistruesit të integruar (duke shtypur F12 duke instaluar shtojcën GSdx).
 • Përpiluesit komplekse për Motori i emocioneve (EE), Njësia vektoriale 0 (VU0) y Njësia vektoriale 1 (VU1). Këta përpilues përdoren për të përpiluar disa pjesë të makinës virtuale PS2 në gjuhën e makinës së CPU-së sonë.
 • mundësia e përdorni deri në 3 CPU duke bërë që shpejtësia e emulatorit të rritet dukshëm.
 • Mbështetje e plotë për lojën Dual Shock 2 (Kontrollues PS2), i cili bën të mundur imitimin e secilës dhe secilës prej karakteristikave të tij.
 • Sistem shumë dinamik për të krijuar cheats lehtësisht, e cila gjithashtu mund të përdoret për të anashkaluar kodin ku emulimi nuk funksionon.

Për të instaluar emulatorin, së pari duhet të shtojmë depot përkatëse, të azhurnojmë depot dhe pastaj të vazhdojmë me instalimin. Ne mund ta bëjmë këtë duke ekzekutuar komandat e mëposhtme në terminal:

Nëse kërkojmë për aplikacionin PCSX2, ai duhet të jetë tashmë gati për t'u ekzekutuar. Në ekzekutimin e parë të programit, ai do të na kërkojë disa hapa për të përgatitur programin.
Pamja e ekranit i 2016-01-13 15:31:59
Në hapat e parë të emulatorit, do të na kërkojë le të zgjedhim direktorinë ku ndodhet BIOS dhe lojërat që ne do të imitojmë. Duhet të theksohet se ndarja e një PS2 BIOS është e paligjshme, kështu që ne nuk mund t'ju lëmë një lidhje ku mund të shkarkoni .bin përkatëse. Akoma, ne e dimë se sa lehtë mund të gjejmë një BIOS në internet.
Epo, pasi të kemi marrë legalisht BIOS-in tonë duhet t'i tregojmë PCSX2 se ku është kjo dosje ku kemi BIOS-in. Tjetra ne zgjedhim Bios përkatëse, siç duket në imazhin vijues.
Pamja e ekranit i 2016-01-13 15:41:01

Nëse klikojmë në fund, PCSX2 do të jetë gati të fillojë të imitojë çdo lojë.
Shpresojmë që ky imitues të ju ndihmojë të mbani mend kohërat e mira që dha PS2, por tani me shumë më shumë përmirësime në grafikë. Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me instalimin ose përdorimin e programit, lini atë në seksionin e komenteve dhe në Ubunlog ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   RioHam Gutierrez Rivera dijo

  Në fëmijërinë time unë mund të shijoja vetëm PS1 dhe N64. Por unë do të testoj emulator në Xubuntu xD

 2.   Henri Brado dijo

  Vërtet? shkarkimi i BIOS bëhet përmes një skedari .exe? Po në lidhje me lëvizjen e neuroneve pak dhe ngarkimin e tyre vetë? Ata kanë qenë në këtë për vite me rradhë. Mos më thuaj që ky artikull është copy / paste

  1.    Michael Perez dijo

   Mirëmbrëma, Enrique Brado.
   Lidhja u mor nga një faqe tjetër në internet, pasi kërkoi në Google për një BIOS për PS2 që do të funksiononte për Ubuntu. .Exe që po shkarkohet, siç mund ta kuptoni, nuk është ajo që dëshironi të shkarkoni. Për të shkarkuar .zip direkt duhet të klikoni në «Probleme me shkarkimin? Ju lutemi përdorni këtë lidhje direkte. » Kur e kam provuar, zip-i është shkarkuar direkt tek unë. Akoma, gabimi është imi për ndarjen e asaj lidhjeje dhe jo atë që kam ngarkuar në Mediafire. Regjistrimi është azhurnuar me lidhjen e re të shkarkimit të BIOS. Mund ta shkarkoni direkt nga këtu. Na vjen keq për shqetësimet.

 3.   Henri Brado dijo

  Shkarkimi i BIOS-it bëhet përmes një .mexlan #malplan

  1.    Alex dijo

   Ke te drejte!! Çfarë ndodh me shkrimtarin e këtij artikulli?

   1.    Michael Perez dijo

    Naten e mire, Aleks.
    Lidhja u mor nga një faqe në internet, pasi kërkoi në Google për një BIOS për PS2 që do të funksiononte për Ubuntu. .Exe që po shkarkohet, siç mund ta kuptoni, nuk është ajo që dëshironi të shkarkoni. Për të shkarkuar .zip direkt duhet të klikoni në "Problemet me shkarkimin? Ju lutemi përdorni këtë lidhje direkte. " Kur e kam provuar, zip-i është shkarkuar direkt tek unë. Akoma, gabimi është i imi për ndarjen e asaj lidhjeje dhe jo atë që kam ngarkuar në Mediafire. Regjistrimi është azhurnuar me lidhjen e re të shkarkimit të BIOS. Mund ta shkarkoni direkt nga këtu. Na vjen keq për shqetësimet.

  2.    Michael Perez dijo

   Ideja ishte që, pasi nuk isha shumë i qartë nëse ishte e ligjshme të ndaja PS2 BIOS, unë ju lashë atë lidhje "perfekte" që gjeta, në të cilën .exe u shkarkua së pari, por nëse e anulonit atë shkarkim dhe klikoni në butonin "Shkarkoni përsëri", BIOS u shkarkua direkt përmes një ZIP. Kështu, BIOS nuk po ju kalonte direkt, por një ".exe". Një lexues më ka konfirmuar se është e paligjshme të ndash BIOS-in, kështu që unë jam detyruar të heq lidhjen nga hyrja. Përsëri më vjen keq për shqetësimin.

 4.   Rowland Rojas dijo

  Eshtë e panevojshme të shtoj se emulator lejon Hacking shumë lojëra të jenë në gjendje të luajnë ato në ekran të gjerë

  1.    zer0buxxx dijo

   Unë personalisht do të rekomandoja që të hiqni lidhjen nga bios dhe të vendosni .exe.

   Emuluesi ps2 është i ligjshëm, ndarja e bios është e paligjshme dhe mund të merrni një puro, është këshilla ime e përulur.

   Nëse vendosni .exe nuk po ndan një bios, ju po ndani një .exe dhe atje unë e heq atë.

   1.    Michael Perez dijo

    Kjo ishte ideja. E dija që ndarja e BIOS në vetvete nuk ishte e saktë nga ana morale, prandaj kërkoni një lidhje si ajo që unë vendosa, në të cilën, si standard, u shkarkua një .exe, por nëse anuloni shkarkimin dhe klikoni në butonin tipik "përsëri shkarko" », Zip u shkarkua direkt. Disa lexues të Ubunlog padyshim që nuk e kanë kuptuar atë dhe më ka shkuar në mendje se mbase do të ishte më mirë të ndaja zip. Ajo që nuk dija është se është e paligjshme. Faleminderit për informacionin dhe tani e azhurnoj hyrjen.

 5.   i çmendur dijo

  E marr këtë gabim: në ubuntu tim 1404
  Paketat e mëposhtme kanë varësi të paplotësuara:
  gnome-control-center: Varet: libcheese-gtk23 (> = 3.4.0) por nuk do të instalohet
  Varet: libcheese7 (> = 3.0.1) por nuk do të instalohet
  unit-control-center: Varet: libcheese-gtk23 (> = 3.4.0) por nuk do të instalohet
  Varet: libcheese7 (> = 3.0.1) por nuk do të instalohet

  1.    Michael Perez dijo

   Me siguri, për shkak të arkitekturës së PC tuaj, po ju mungojnë bibliotekat. A është PC juaj 64 ose 32 bit?

 6.   Ernesto salazar dijo

  Si quhet screenlet-i që gjendet në ekran?

  1.    Michael Perez dijo

   Quhet Conky. Nëse dëshironi të shihni se si ta instaloni dhe si ta konfiguroni siç shfaqet në screenshot, mund të lexoni hyrjen që kam shkruar në të cilën e shpjegoj. -> KETU <- ka hyrje.

  2.    tokyo2003 dijo

   është një apu 64 bit AMD ...

 7.   Djall dijo

  E marr këtë mesazh:

  sudo apt-get instaloni pcsx2
  Leximi i listës së paketës ... U krye
  Krijimi i pemës së varësisë
  Leximi i informacionit të statusit ... U krye
  Nuk mund të instaloj një paketë. Kjo mund të nënkuptojë se
  keni kërkuar një situatë të pamundur ose, nëse jeni duke përdorur shpërndarjen
  e paqëndrueshme, se disa paketa të nevojshme nuk janë krijuar ose nuk janë krijuar
  është zhvendosur nga Hyrja.
  Informacioni i mëposhtëm mund të ndihmojë në zgjidhjen e situatës:

  Paketat e mëposhtme kanë varësi të paplotësuara:
  unit-control-center: Varet: libcheese-gtk23 (> = 3.4.0) por nuk do të instalohet
  Varet: libcheese7 (> = 3.0.1) por nuk do të instalohet
  E: Gabim, pkgProblemResolver :: Zgjidh ndërprerjet e gjeneruara, kjo mund të jetë shkaktuar nga paketat e mbajtura.
  belial @ belial-H81M-S1: ~ $

  1.    Michael Perez dijo

   Cila është arkitektura e PC tuaj? Nëse kompjuteri juaj është 32-bit zgjidhja mund të jetë instalimi i kësaj biblioteke:
   sudo apt-get install libgl1-mesa-glx-lts-utopic:i386

 8.   Panja e Plakut Belial dijo

  Unë e kuptoj këtë:

  sudo apt-get instaloni pcsx2
  Leximi i listës së paketës ... U krye
  Krijimi i pemës së varësisë
  Leximi i informacionit të statusit ... U krye
  Nuk mund të instaloj një paketë. Kjo mund të nënkuptojë se
  keni kërkuar një situatë të pamundur ose, nëse jeni duke përdorur shpërndarjen
  e paqëndrueshme, se disa paketa të nevojshme nuk janë krijuar ose nuk janë krijuar
  është zhvendosur nga Hyrja.
  Informacioni i mëposhtëm mund të ndihmojë në zgjidhjen e situatës:

  Paketat e mëposhtme kanë varësi të paplotësuara:
  unit-control-center: Varet: libcheese-gtk23 (> = 3.4.0) por nuk do të instalohet
  Varet: libcheese7 (> = 3.0.1) por nuk do të instalohet
  E: Gabim, pkgProblemResolver :: Zgjidh ndërprerjet e gjeneruara, kjo mund të jetë shkaktuar nga paketat e mbajtura.
  belial @ belial-H81M-S1: ~ $

 9.   Luis Miguel dijo

  mirëmëngjes, kam të njëjtin problem

  Varet: libcheese7 (> = 3.0.1) por nuk do të instalohet
  unit-control-center: Varet: libcheese-gtk23 (> = 3.4.0) por nuk do të instalohet

  kam ubuntu 14-04 64 bit.

  Vlerësoj çdo ndihmë