Inkscape 1.0.2 vjen me përmirësime të qëndrueshmërisë, rregullime të defekteve në kod dhe më shumë

Përditësimi i ri Inkscape 1.0.2 është në dispozicion Dhe në këtë botim të ri, zhvilluesit përmendin se ata u përqëndruan në përmirësimin e stabilitetit, si dhe korrigjimin e gabimeve, përveç asaj për versionin MacOS ata punuan për të përmirësuar performancën.

Për ata që nuk janë në dijeni të Inkscape duhet ta dinë këtë është një softuer grafik vektorial me cilësi profesionale Ekziston në Windows, Mac OS X dhe GNU / Linux. Përdoret nga profesionistët e dizajnit dhe hobistët në të gjithë botën për të krijuar një larmi grafike, të tilla si ilustrime, ikona, logo, diagrame, harta dhe grafika në internet.

Inkscape ka mjete të sofistikuara të vizatimit me aftësi të krahasueshme me Adobe Illustrator, CorelDRAW dhe Xara Xtreme. Mund të importoni dhe eksportoni formate të ndryshme skedarësh, përfshirë SVG, AI, EPS, PDF, PS dhe PNG.

Ajo ka një set të plotë tiparësh, një ndërfaqe të thjeshtë, mbështetje shumëgjuhëshe dhe është krijuar për t'u zgjeruar, përdoruesit mund të rregullojnë funksionalitetin e Inkscape me shtojca.

Redaktori ofron mjete fleksibël të vizatimit dhe siguron mbështetje për leximin dhe ruajtjen e imazheve në formatet SVG, OpenDocument Drawing, DXF, WMF, EMF, sk1, PDF, EPS, PostScript dhe PNG.

Inkscape 1.0.2 Karakteristikat kryesore të reja

Gjatë përgatitjes së versionit të ri, si kushtova vëmendje të veçantë përmirësimit të stabilitetit dhe eleminimit të gabimeve, përfshirë zgjidhjen e problemeve të nxjerrjes së tekstit dhe përmirësimin e funksionimit normal të mjetit të gomës.

Gjithashtu, reklama përmend atë performanca është përmirësuar në versionin macOS. Ndër risitë e implementuara, Paraqitja në cilësimet e opsioneve për të anuluar shkallëzimin duke klikuar butonin e mesit të miut dhe ndalojnë rrotullimin e kanavacës për një dokument të veçantë ose të gjitha dritaret.

Në të njëjtën kohë testimi alfa filloi për një version të ri të rëndësishëm të Inkscape 1.1, i cili prezantoi një ekran në shtëpi të mirëpritur për aplikacionin dhe ofron cilësime themelore të tilla si lloji i kanavacës, tema dhe grupi i çelësave të shpejtë, si dhe një listë e skedarëve dhe shablloneve të hapura kohët e fundit për krijimin e dokumenteve me një madhësi të caktuar.

Risi të tjera përfshijnë:

 • Ndërfaqja për cilësimet e kërkimit sipas maskës.
 • Dritare pop-up kur klikoni "?" një kuti dialogu për futjen e komandave që ju lejon të thirrni funksione të ndryshme pa hyrë në menunë ose shtypur butonat e nxehtë.
 • Një pamje Sketch Overlay që tregon skicën dhe vizatimin në të njëjtën kohë

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me versionin e ri të Inkscape 1.0.2 ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni Inkscape 1.0.2 në Ubuntu dhe derivatet?

Më në fund, për ata që janë të interesuar të mund të instalojnë këtë version të ri në Ubuntu dhe sisteme të tjerë të nxjerrë nga Ubuntu, ata duhet të hapin një terminal në sistem, kjo mund të bëhet me kombinimin e tastave "Ctrl + Alt + T".

Dhe në të do të shtypim komandën vijuese me të cilën do të shtojmë depon e aplikacionit:

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable

sudo apt-get update

Bërë këtë për të instaluar skenarin e bojës, thjesht duhet të shtypim komandën:

sudo apt-get install inkscape

Një metodë tjetër e instalimit është me ndihmën e pako flatpak dhe kërkesa e vetme është që mbështetja të shtohet në sistem.

Në një terminal thjesht duhet të shkruajmë komandën e mëposhtme:

flatpak install flathub org.inkscape.Inkscape

Pasi të keni mbaruar instalimin, mund të gjeni lëshuesin e aplikacionit në menunë tuaj të aplikacionit.

Më në fund, një nga metodat e ofruara drejtpërdrejt nga zhvilluesit e Inkscape, është duke përdorur skedarin AppImage të cilat mund t’i shkarkoni direkt nga faqja e internetit e aplikacionit.

Në rastin e këtij versioni, ju mund të hapni një terminal dhe në të mund të shkarkoni pamjen e këtij versioni të fundit duke shtypur komandën e mëposhtme në të:

wget https://inkscape.org/gallery/item/23849/Inkscape-e86c870-x86_64.AppImage

Shkarkimi u krye, tani ju vetëm duhet t'i jepni leje skedarit me komandën e mëposhtme:

sudo chmod +x Inkscape-e86c870-x86_64.AppImage

Ose në të njëjtën mënyrë duke klikuar sekondar në skedar dhe në vetitë ata klikojnë në kutinë që thotë se ekzekutohet si program.

Dhe kjo është e gjitha, ju mund të ekzekutoni imazhin e aplikacionit të aplikacionit duke klikuar dy herë mbi të ose nga terminali me komandën:

./Inkscape-e86c870-x86_64.AppImage

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rodo dijo

  Unë përdor Inkscape sepse vektorizuesi është më i mirë se aplikacionet komerciale.