Inkscape 1.2.2 vjen për të rregulluar problemin me AppImage dhe më shumë

Inkscape

nkscape mund të krijojë dhe modifikojë diagrame komplekse, linja, grafikë, logo dhe ilustrime.

kohët e fundit ishte U lëshua versioni korrigjues Inkscape 1.2.2, version në të cilin janë bërë ndryshime dhe korrigjime të ndryshme për të përmirësuar stabilitetin e editorit dhe ai është se në versionin për Linux në formatin AppImage ka paraqitur probleme, si dhe aplikacioni nuk funksionon në Artix.

Për ata që nuk dinë për Inkscape, mund t'ju them se kjo është një redaktues grafikësh vektorial pa pagesë dhe me burim të hapur i cili ofron mjete vizatimi fleksibël dhe mbështet leximin dhe ruajtjen e imazheve në formatet SVG, OpenDocument Drawing, DXF, WMF, EMF, sk1, PDF, EPS, PostScript dhe PNG.

Inkscape 1.2.2 Karakteristikat kryesore të reja

Gjatë përgatitjes së një versioni të ri, vëmendja kryesore iu kushtua përmirësimit të stabilitetit dhe eliminimit të gabimeve, sepse në të gjitha ndërtimet dhe për të gjitha sistemet operative, aftësia për të importuar nga OpenClipart është aktivizuar, përveç atij në ndërtimet për macOS, kontrolli drejtshkrimor është rregulluar dhe artikujt për të rikthyer ndryshimet (zhbëj/ribëj) janë kthyer në meny.

Një tjetër nga ndryshimet që është bërë në versionin e ri është ai performanca e përmirësuar e prodhimit dhe e eksportit duke çaktivizuar dithering si parazgjedhje, e cila rikrijon ngjyrat që mungojnë duke përzier ngjyrat ekzistuese.

ndryshime, përmirësime dhe rregullime të tjera që janë bërë në këtë version të ri, të cilat bien në sy:

 • Rregulloi problemet gjatë eksportimit në formatin DXF14, përveç importimit të një skedari DXF të krijuar nga
 • Inkscape në Fusion 360, mesazhi paralajmërues për njësitë që mungojnë tani zhduket (pasi dokumenti SVG përdor njësi "të botës reale" si mm ose in).
 • Në shtojcat që ndryshojnë ngjyrën, ju mund të ndryshoni ngjyrat në modelet e mbushjes.
 • Rregullohen problemet gjatë përdorimit të mjetit "Masë".
 • U hoq një mesazh korrigjimi i mbetur
 • Eksporti TIFF tani mbështet transparencën
 • Atributi DPI ruhet për eksportimin e rasterëve JPG dhe TIFF
 • Skedarët PNG tani përdorin lejet e sakta të skedarëve në Linux (më parë, skedarët e eksportuar ishin të aksesueshëm vetëm nga përdoruesi që i krijoi, duke shkaktuar probleme gjatë zhvillimit të uebit).
 • Inkscape nuk prishet më kur funksionon në Artix
 • Inkscape tani mund të ndërtohet në sisteme duke përdorur Poppler 22.09.0
 • Shtesat që hapin një shembull tjetër të Inkscape (p.sh. PDFLaTeX) nuk prishen më kur përdorin një version AppImage të Inkscape
 • Imazhet raster të hapura me Inkscape tani përfundojnë në zonën e faqes edhe kur origjina e dokumentit është vendosur në këndin e poshtëm majtas

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të në lidhje me versionin e ri të Inkscape 1.2.2 ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni Inkscape 1.2.2 në Ubuntu dhe derivatet?

Më në fund, për ata që janë të interesuar të mund të instalojnë këtë version të ri në Ubuntu dhe sisteme të tjerë të nxjerrë nga Ubuntu, ata duhet të hapin një terminal në sistem, kjo mund të bëhet me kombinimin e tastave "Ctrl + Alt + T".

Dhe në të do të shtypim komandën vijuese me të cilën do të shtojmë depon e aplikacionit:

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable

sudo apt-get update

Bërë këtë për të instaluar skenarin e bojës, thjesht duhet të shtypim komandën:

sudo apt-get install inkscape

Një metodë tjetër e instalimit është me ndihmën e pako flatpak dhe kërkesa e vetme është që mbështetja të shtohet në sistem.

Në një terminal thjesht duhet të shkruajmë komandën e mëposhtme:

flatpak install flathub org.inkscape.Inkscape

Më në fund, një nga metodat e ofruara drejtpërdrejt nga zhvilluesit e Inkscape, është duke përdorur skedarin AppImage të cilat mund t’i shkarkoni direkt nga faqja e internetit e aplikacionit. Në rastin e këtij versioni, ju mund të hapni një terminal dhe në të mund të shkarkoni pamjen e këtij versioni të fundit duke shtypur komandën e mëposhtme në të:

wget https://inkscape.org/gallery/item/37359/Inkscape-b0a8486-x86_64.AppImage

Shkarkimi u krye, tani ju vetëm duhet t'i jepni leje skedarit me komandën e mëposhtme:

sudo chmod +x Inkscape-b0a8486-x86_64.AppImage

Dhe kjo është e gjitha, ju mund të ekzekutoni imazhin e aplikacionit të aplikacionit duke klikuar dy herë mbi të ose nga terminali me komandën:

./Inkscape-b0a8486-x86_64.AppImage

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.