Instalimi i MATE 1.8 në Ubuntu 13.10 dhe 12.04

MATE 1.8

Disa ditë më parë versioni 1.8 i MATE, një pirun i GNOME 2.x që u ofron përdoruesve një nga mjediset më tradicionale të desktopit.

MATE 1.8 Karakteristika Ndryshimet të rëndësishme në Menaxherin e Skedarëve, Menaxherin e Dritareve, Panelin, Qendrën e Kontrollit, aplikacione të ndryshme dhe disa aplikacione të tjera. Ka pasur gjithashtu përmirësime në kodin bazë të mjedisit, gabime të shumta janë korrigjuar dhe përkthimet në të cilat shpërndahet softueri janë përmirësuar.

Edhe pse MATE 1.8 nuk është ende i disponueshëm në depon e tij zyrtare - ekziston vetëm vetëm versioni 1.6 -, kur është, mund të instalohet lehtësisht në Ubuntu 13.10, Ubuntu 12.04 dhe ndoshta Ubuntu 14.04. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shtoni këtë depo në burimet tona të softuerit; për këtë qëllim hapim një consola dhe ne ekzekutojmë:

sudo nano /etc/apt/sources.list.d/mate.list

Në dokumentin që hapet, brenda të njëjtit terminal, ne kopjojmë depon e mëposhtme në Ubuntu 13.10:

deb http://packages.mate-desktop.org/repo/ubuntu saucy main

Ubuntu 12.04 ne përdorim në vend të kësaj:

deb http://packages.mate-desktop.org/repo/ubuntu precise main

Më vonë ne rifreskojmë informacionin lokal:

sudo apt-get update

Ne importojmë çelësin publik:

sudo apt-get --yes --quiet --allow-unauthenticated install mate-archive-keyring

Dhe së fundmi ne instalojmë MATE:

sudo apt-get update && sudo apt-get install mate-core mate-desktop-environment

Pasi të jetë bërë kjo, për të hyrë në MATE thjesht do të duhet të zgjedhim MATE si mjedis desktop në ekranin e hyrjes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jandro dijo

  Këto udhëzime mund të jenë të dobishme për versionin tjetër të Ubuntu, unë kam provuar disa herë me UNITY dhe nuk jam në gjendje ...
  hapat për të instaluar kanellën do të ishin shumë të ndryshme

 2.   lagunë dijo

  Paketat e mëposhtme kanë varësi të paplotësuara:
  mate-core: Varet: mate-control-center (> = 1.6.0) por nuk do të instalohet
  Varet: menaxheri-sate-sesion (> = 1.6.0) por nuk do të instalohet
  Varet: mate-panel (> = 1.6.0) por nuk do të instalohet
  Varet: mate-settings-daemon (> = 1.6.0) por nuk do të instalohet
  Varet: mate-terminal (> = 1.6.0) por nuk do të instalohet
  mate-desktop-Environment: Varet: lectern (> = 1.6.0) por nuk do të instalohet
  Varet: mate-screensaver (> = 1.6.0) por nuk do të instalohet
  Varet: mate-applets (> = 1.6.0) por nuk do të instalohet

 3.   Ramon dijo

  Fatkeqësisht Linux është kaq e lehtë. Ajo që në sistemet e tjera është arritur në një plis këtu duke bërë një gjë të thjeshtë të komplikuar. Gjithmonë e njëjta histori ose biblioteka që mungojnë ose jo të plota ..
  Ditën që është e lehtë për tu instaluar dhe gjithçka funksionon herën e parë pa pasur nevojë të instalosh përsëri ose të kërkosh një "varësi jetime" atë ditë ajo do të jetë në të gjithë kompjuterët ...
  Mendoj se ky vit nuk do të jetë "VITI LINUX" padyshim që me mbarimin e mbështetjes së windows xp, komuniteti Linux pa një mundësi, mendoj se është një kimera ... ... Windows 8 funksionon shumë mirë ... virusi nuk është aq dramatike sa në të kaluarën ... po dhe kjo është ajo me të cilën e shkruaj këtë postim, sepse kur përpiqem të aplikoj Mate në desktopin tim ..peto… .. Unë jam aq i vjetër sa të rregullohem gjithë ditën .. Unë do të ishte dembelizëm, pasotizëm ...... për tu marrë me të përdorni Linux.

  1.    Seba dijo

   Mendoj se ke të drejtë Ramón. 10 vjet më parë besoja se një model solid do të arrihej brenda një kohe të shkurtër në Linux. Vitet kaluan, disa shpërndarje u përkeqësuan dhe përkeqësimi nuk ishte për të besuar, së pari ishte SUSE, pastaj Mandriva, pastaj Ubuntu. Unë mendoj se softueri i lirë zgjohet nga ëndrra e tij për «adoleshent të përjetshëm», gjithmonë duke u përpjekur, gjithmonë në rrugën e. Përndryshe do të duhet të pranoni se është një draft i sistemeve të tjera operative, Apple për shembull.

 4.   Viktorlopez dijo

  Sa keq ka bërë një postim që kam lexuar dhe mendoj se nuk isha i vetmi, edhe unë jam më i moshuar, përdor distro që ndjehem dhe nëse përjetoj rreziqe që mund të ndërmarr, por të paktën kompjuteri ndizet dhe fik kur e dërgoj.